آروغ زدن بیش از حد نشانه چیست؟ علت و درمان

آروغ زدن راهکار بدن برای خلاص شدن از گاز های ناخواسته است. این گاز ممکن است منبع خارجی داشته باشد مانند بلع هوا در حال صحبت کردن یا آدامس جویدن ، یا یک علت داخلی از قبیل سوزش سردل . استرس نیز می تواند سوزش سر دل و آروغ زدن را القاء کند.
آروغ زدن، راه طبیعی بدن شما را خارج کردن گازهای ناخواسته از دستگاه گوارش است. این گازها ممکن است توسط مواد غذایی هضم نشده که در روده تولید شده و یا ممکن است همراه با مواد غذایی بلعیده شده است .

آروغ زدن بیش از حد
آروغ زدن بیش از حد نشانه چیست ؟

آروغ زدن بیش از حد نشانه چیست؟

۱ – بلع هوا

یکی از علت های آروغ زدن می تواند بلع هوا هنگام صحبت و یا غذا خوردن.باشد . حتی خمیازه کشیدن بیش از حد می تواند موجب آروغ زدن شود. به عبارت ساده، تمام این فعالیت ها باعث می شود مقداری هوا وارد سیستم گوارش شود . از آنجایی که این هوا نباید بطور طبیعی وجود داشته باشد سیستم گوارش با آروغ زدن آن را خارج می کند . جویدن آدامس، نوشیدن با نی و حتی بعضی بیماری های عصبی می توانند موجب آروغ زدن شوند.

۲- سوزش سر دل

سوزش سر دل ،یکی دیگر از علت های آروغ زدن بیش از حد است. سوزش سر دل یا اسیدیته می تواند منجر به آروغ زدن بیش از حد ، همراه با بوی زیاد شود .

۳ – افسردگی

این باور وجود دارد که آروغ زدن بیش از حد می تواند یک اختلال با منشاء روحی باشد . وقتی فرد افسرده یا مضطرب است، آروغ زدن زیاد، می تواند اولین نشانه افسردگی باشد .

۴- دندان مصنوعی نامناسب

ضعف اتصالات پروتز و ترشحات پشت بینی به علت سرماخوردگی یا آلرژی هم می تواند منجر به بلع هوا و نهایتا آروغ زدن بیش از حد معمول شود .

۵- برخی مواد غذایی خاص

اگر دچار آروغ زدن زیاد هستید ، می تواند به دلیل مصرف مواد غذایی خاص باشد . مواد غذایی مانند لوبیا، سبزیجات خاص (کنگر فرنگی، مارچوبه، کلم بروکلی، کلم، گل کلم، خیار، فلفل سبز، پیاز، تربچه، کرفس و هویج)، میوه ها (سیب، هلو، کشمش، موز، زردآلو، آب آلو، و گلابی)، غلات کامل، نوشابه های گازدار، لبنی، و غذاهای شیرین شناخته شده می توانند باعث آروغ زدن بیش از حد شوند .

۶ – سوء هاضمه

گاهی اوقات، سوء هاضمه می تواند موجب آروغ های بدبو شود. هنگامی که مواد غذایی مدت زمان طولانی در معده و روده باقی بماند ، ترشح آنزیم ها ، منجر به تولید گازهای بدبو شده که پس از آن با آروغ زدن ، خارج می شوند. همچنین آروغ زدن بیش از حد نیز می تواند نشانه بیماری سلیاک یا عدم تحمل لاکتوز باشد.

۷- ریفلاکس معده

 جدی ترین علت آروغ زدن بیش از حد ، بیماری ریفلاکس معده به مری یا GERD است. هنگامی که عضله انتهایی مری به خوبی بسته نمی شود، محتویات معده از جمله اسید می تواند به مری راه یافته و منجر به آروغ شود .

۸ راه برای درمان آروغ زدن بیش از حد :
۱- مایعات بنوشید.

اولین، ساده ترین و مطمئن ترین راه برای جلوگیری از آروغ زدن ، نوشیدن مایعات، ترجیحا آب است. اگر آروغ زدن عاملش سوء هاضمه باشد ، یک چای زنجبیل و یا رازیانه می تواند با کمک به درمان سوء هاضمه ، در رفع آروغ موثر باشد .

۲- زمان غذا خوردن

گاهی اوقات، ممکن است با صرفنظر از یک وعده غذایی ، در سیستم گوارش گاز ایجاد شود . خوردن غذاهای چرب، پس از یک دوره گرسنگی می تواند باعث بوجود امدن گاز شود . علاوه بر این، مطمئن شوید غذا را خوب می جوید و با عجله غذا نمی خورید .

۳ – هنگام آروغ ، صاف بنشینید

برخی مطالعات نشان داده اند که نشستن باعث می شود گاز راحتر از معده خارج شده و یکی از روشهای سریع مقابله با آروغ زدن مکرر ، همین است .

۴ – پروتز های خود را اصلاح کنید.

همانطور که گفته شد ، دندان مصنوعی نامناسب می تواند باعث بلع هوا شود . همچنین ، قطره بینی نیز می تواند باعث شود مقداری هوا وارد سیستم گوارش شود .

۵- درمان رفلکس معده

اگر رفلکس اسید معده ، علت آروغ زدن بیش از حد باشد ، بهتر است در خوردن برخی مواد غذایی زیاده روی نشود . برخی مواد غذایی مانند مرکبات، غذاهای ادویه دار، و نوشیدنی گازدار می توانند اسیدیته معده را افزایش دهند ، بهتر است از آنها پرهیز شود.

۶ – داروی خود را عوض کنید

برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک می تواند با بر هم زدن تعادل روده ، باعث نفخ شوند. بنابراین، اگر آروغ با مصرف داروی خاصی بیشتر می شود ، با پزشک خود صحبت می کنید.

۷ – آسیب دیدگی پوشش معده و روده

اگر علت آروغ زدن آسیب دیدگی پوشش دستگاه گوارش باشد بهترین کار ،مراجعه به پزشک است و باید جدی گرفته شود.

۸ – درمان اضطراب و افسردگی

اگر تحت استرس هستید، لازم است آن را مدیریت کنید. صحبت با یک مشاور و روانشناس ، در مورد مشکلات شما می تواند به کنترل استرس کمک کند .

آروغ زدن، ناخوشایند است، اما اغلب می توانید آن را با تغییر عادات غذایی و شیوه زندگی درمان کنید با این حال، اگر دچار نفخ و آروغ زدن بیش از حد هستید و پس اقدامات اولیه و تغییر عادات غذایی و زندگی ، درمان نشد عاقلانه ترین کار مراجعه به پزشک است . در صورتی که آروغ زدن بیش از حد و زیاد ، به موقع درمان نشود می تواند عوارضی جدی مانند سندرم و چسبندگی های شکمی به دنبال داشته باشد .
اختصاصی مجله روزنو / گروه پزشکی و سلامت / بازنشر فقط با ذکر نام و لینک به منبع، مجاز است.

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.