آشنایی با انواع شیشه و کاربردهای آن

شیشه را درانواع وسایل و در طرح و رنگ های مختلف دیده ایم . شیشه امروزه یکی از مهمترین اجزا ساختمان است . ولی تا بحال از خود پرسیده اید چند نوع شیشه وجود دارد و هر یک برای کجا مناسب است ؟

انواع شیشه و کاربرد های آن
انواع شیشه و کاربرد های آن

مهمترین انواع شیشه و کاربردهای آن :

۱-    شیشه پیرکس ( ضد آتش ) : این نوع شیشه مقاومت زیادی در برابر حرارت دارد . از آن در ساخت وسایل آزمایشگاهی و ظروف آشپزخانه استفاده می شود .
۲-    شیشه مسطح : در شیشه های مسطح یک توری فالزی بین شیشه استفاده شده است . کاربرد شیشه مسطح بیشتر برای درهای ورودی ساختمان و مراکز صنعتی و هر جایی که امکان شکستن و فروریختن شیشه وجود دارد استفاده می کنند
۳-    شیشه انعکاسی یا رفلکس : یک سطح شیشه را با پوشش فالزی یا اکسیدهای فلزی می پوشانند تا شیشه همانطور که از اسمش پیداست منعکس کننده نور و حرارت شود . این نوع شیشه همیشه از سمتی که نور بیشتری به آن می تابد خاصیت آینه ای دارد و لذا بصورت وسیعی در نمای خارجی ساختمان کاربرد دارد .
۴-    شیشه سکوریت : شیشه ای که تحت شرایط خاص و کنترل شده تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد گرم و ناگهان سرد میشود مقاومت آن دربرابر ضربه یا شوک های حرارتی تا ۵ برابر افزایش می یابد . این نوع شیشه را بنام شیشه سکوریت می شناسند . کاربردهای عمومی آن را در نمای مغازه ها و مراکز تجاری و در نمای داخلی تا بحال دیده اید.
۵-    شیشه نشکن یا شیشه میرال :   دو یا چند لایه شیشه که تحت فشار و قاراردادن نایلون خاصی بهم فشرده شده اند این نوع شیشه را میسازد. شیشه نشکن به دلیل اجزاء سازنده ، خاصیت کشسان داشته و با داشتن مقاومت بالا ، در صورت شکسته دن به قطعات ریز تبدیل میشوند . عمومی ترین کاربرد این نوع شیشه را در اتومبیل ها می بینید.

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.