آکنه چیست و چرا بروز میکند ؟

آکنه چیست ؟

بطور کلی به مجموعه جوشهای ملتهب و چرکی- جوش های زیر پوستی- برآمدگی های کوچک جلدی و امثال اینها آکنه می گویند. ولی اکنون برای هر کدام از آنها نام خاصی برده می شود. برای مثال به جوشهای ریز سر سفیدی که متراکم و مزمن هستند آکنه و به مجموعه جوشهای چرکی مزمن که با سرخی همراه است را روزاکیا می گویند.

علت پدید آمدن این عارضه ها ناشناخته است و میتواند وابسته به عوامل وراثتی و یا محیط اطراف باشد. بوجود آمدن انواع این جوشها از مواد غذایی یا نوشیدنیها مورد قبول نیست ولی بعضی تجربه ها ثابت شده اند که از مصرف مایعات داغ، غذای چرب، تند و ادویه دار، الکل، نشاسته ها، شیرینی جات، رو باز گذاشتن جوشها در هوای سرد و گرم یا اشعه نور خورشید و فشار و ناراحتی های عصبی حالت جوش را بدتر می کند.

آکنه چیست
آکنه چیست

رژیم غذایی مناسب- مصرف آب زیاد- رعایت بهداشت فردی می تواند قدم موثری برای درمان انواع آکنه باشد. افرادی که پوست تیره دارند کمتر در معرض هستند. آکنه ها با شدتهای مختلف هستند. آکنه شدید، آکنه متوسط و آکنه خفیف. آکنه شدید یا کومروفی در درمان این نوع آکنه رتینوئیدهای موضعی درمان انتخابی است. با مصرف این ترکیبات از پیدایش مجدد آنها جلوگیری می شود و به عنوان ترکیبات ضد التهابی عمل می کنند. در آکنه های خیلی شدید از ایزوترتینوئین توصیه می کنند درمان آن باید ۴ تا ۶ هفته ادامه یابد. این دارو عوارض جانبی دارد که بر سطح چربی خون، گوارش، عضلانی، اسکلتی و روانی و چشمی و پوستی نام برد. از طرفی مواد آرایشی در درمان همه انواع آکنه نقش مهمی ایفا می کنند. آکنه خفیف استفاده از ترکیبات لایه بردار و ضدالتهاب به همراه آنتی باکتریال استفاده می شود.

چنانچه به هر وسیله ای جوشها را برای خارج کردن مورد فشار قرار دهید. باعث تحریک پوست گردیده که گاهی پس از خوب شدن به شکل جوشگاه شبیه آبله در روی پوست باقی خواهد ماند.پاکسازی پوست ، شست و شوی صورت و عدم استفاده از مواد آرایشی ، رژیم غذایی مناسب و غیره در روند بهبودی تاثیر دارند.

گرداوری : فاطمه عبدالصالحی ( ماهدیس)

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.