از اصطلاحات پزشکی رایج چه می دانید؟

اصطلاحات پزشکی : حتما تا بحال کلماتی مانند : بورد تخصصی  ،جراح ، روانشناس … سایر اصطلاحات پزشکی را شنیده اید . اما به راستی معنی و تفاوت های این واژگان و اصلاحات را همه میدانند ؟

در ادمه مفهوم و تفاوتهای جالبی از این اصطلاحات را متوجه خواهید شد :

اصطلاحات پزشکی
اصطلاحات پزشکی

۱- عبارت ” بورد تخصصی ” به معنی این است که پزشک مربوطه ، صلاحیت تدریس در دانشگاه بعنوان هیات علمی رشته پزشکی را دارد .

۲- عبارت” جراح “، به معنی بالاتر بودن مدرک تحصیلی یا تجربه پزشکی نیست و فقط تفاوت در عنوان رشته تحصیلی را مطرح میکند . صد البته همکاران جراح ، بیمارانی با ریسک خطر بالاتر از لحاظ مرگ و میر را درمان میکنند .

۳- “روانپزشکان ” اکثر قابلیت های روانشناسان را دارند و درمان دارویی را هم به آن اضافه می کنند . “روانشناسان ” ، بیشتر روی درمان غیر دارویی و مشاوره تمرکز دارند .

۴- برخی بیماری های عصبی مثل بیماری های اعصاب و عضلات دست و پا و مفاصل و استخوان ، بین رشته های ارتوپدی ، روماتولوژی ، مغز و اعصاب و طب فیزیکی و فیزیوتراپی مشترک هستند و یا ممکن است به تمام این موارد بتوانند مراجعه کنند و خدمات درمانی گرفت.

۵- مراجعه به پزشک اعصاب به معنی “روانی” بودن یا “عصبی” بودن نیست. به دلیل مشکلات اجتماعی و اقتصادی جامعه ، بسیاری از مردم از نظر اعصاب تحت فشار هستند که میتواند به شکل سردرد ، ضعف ، خستگی جسمی و روحی ، اضطراب ، خشکی بدن ، دردهای پراکنده در بدن ، مشکلات قلبی ، گوارش ، کمردرد ، گردن درد ، لرزش بدن و… تظاهر میکند که تمامی این موارد با مراجعه به پزشکان اعصاب قابل درمان هستند ولی هیچیک به معنی استفاده از واژه ” روانی یا عصبی ” نمی باشند .

اصطلاحات پزشکی/ نوشته : دکتر مهدی کشاورز

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.