اموال و آنچه درباره بیمه اموال باید بدانید

اموال | شرکت بیمه چگونه و بر اساس چه اطلاعاتی اشخاص یا اموال را بیمه میکند ؟

ارائه اطلاعات برای ارزیابی خطر، تعیین حق بیمه و صدور بیمه نامه از وظایف بیمه گذار است .در بیمه های اشخاص بیمه گذار باید فرم پیشنهاد پزشکی را تکمیل کند و برای بیمه اموال باید در فرم پیشنهاد بیمه اطلاعات لازم را که در تصمیم گیری بیمه گر موثر است قید کند . البته در صورت ضرورت بیمه گر میتواند از بیمه شده معاینه پزشکی بعمل آورد ودر مورد اموال هم میتواند از گزارش کارشناسی بازدید اولیه استفاده کند.
در صورتیکه بیمه گذار اطلاعات نادرست و اشتباه درمورد میزان سرمایه ارائه کند چگونه عمل میشود؟
طبق ماده ۱۲قانون بیمه، اگر ارائه اطلاعات نادرست بصورت عمدی باشد بیمه نامه باطل است و خسارت پرداخت نمیشود وحق بیمه های دریافتی نیز قابل استرداد نیست ولی در صورت غیر عمدی بودن ،خسارت به نسبت حق بیمه دریافتی به حق بیمه واقعی پرداخت میشود.

آنچه درباره بیمه اموال باید بدانید
آنچه درباره بیمه اموال باید بدانید

حداکثر تعهد بیمه گر برای پرداخت خسارت چقدر است؟
حداکثر تعهد بیمه گر ، میزان خسارت وارده است بشرط آنکه اموال بیمه شده به قیمت واقعی بیمه شده باشد و در روز حادثه همان ارزش را داشته باشد . لازم بذکر است که تحت هیچ شرایطی خسارت پرداختی در طول اعتبار قرار داد از رقم بیمه شده تجاوز نخواهد کرد.

بعضی از بیمه گذاران ،قرارداد بیمه برای اموال خود را بر اساس ارزشهای مندرج در دفاتر مالی خود تنظیم میکنند.بیشتر بیمه گذارانی که از میزان خسارت پرداختی رضایت ندارند از این گروهند.علت چیست؟
بیمه گذاران برای دریافت خسارت کامل باید اموال خود را به ارزش روز بیمه کنند. در صورتیکه این دسته ار بیمه گذاران اموال خود را به ارزش دفتری منهای استهلاک مالی بیمه میکنند که معمولا کمتر از ارزش واقعی است .و طبق ماده ۱۰ قانون بیمه خسارت به نسبت ارزش بیمه شده به ارزش واقعی پرداخت میشود.
در ایران کدام سازمان یا دستگاه از منافع بیمه گذاران و بیمه شدگان درمقابل تخلف یا ورشکستگی شرکتهای بیمه حمایت میکند؟
بیمه مرکزی علاوه بر نظارت ،کنتل وهدایت امر بیمه در کشور وظیفه حفظ حقوق بیمه گذاران و بیمه شوندگان را برعهده دارد .

تفاوت پس انداز نمودن وجوه اندک در بانک با خرید بیمه عمروحوادث چیست؟

برای سرمایه گذاری در بانک چنانچه بخواهید سود دریافتی شما قابل توجه باشد باید در ابتدا مبلغ مناسبی را پس انداز نمایید.
سپرده گذاری در بانکها به دوصورت انجام میشود:
۱-سپرده گذاری مبالغ خرد بصورت مستمر: که در این صورت سود محاسبه شده کوتاه مدت میباشد حدود ۷تا۹درصد، و از سود تضمینی بیمه های عمر وسرمایه گذاری کارآفرین که ۱۸درصد میباشد کمتر است.
۲-سپرده گذاری بلند مدت بانکی:این سپرده گذاری معمولا مستلزم داشتن سرمایه هنگفتی است که به صورت یکجا سپرده گذاری شود وتا پایان مدت قرار داد قابل برداشت نیست و در صورت برداشت میزان نرخ سود متناسب با زمات تعدیل میشود. ولی در بیمه های عمروسرمایه گذاری با پرداخت حق بیمه شرکت بیمه در صورت فوت بیمه شده تمام سرمایه فوت تعیین شده و سرمایه فوت براثرحادثه و اندوخته ریاضی به اضافه سود آن را به استفاده کنندگان پرداخت میکند در حالیکه در بانک چنین پوششهایی وجود ندارد.

در صورتیکه اشیاءقیمتی در خودرو باشد و خودرو دزدیده شود آیا خسارت حاصل از دیده شدن اشیا پرداخت میشود؟
خیر ، وجه نقد ، طلا و مسکوکات تحت پوشش بیمه نمیباشد.

در صورتیکه مقصر حادثه دارای گواهینامه ب باشد و حق رانندگی با وسیله نقلیه عمومی را نداشته باشد در زمان خسارت بیمه به تعهدات خود عمل میکند؟
در بیمه های ثالث خسارت به زیان دیده پرداخت میشود و اصل خسارت از مقصر حادثه ریکاوری میشود.( دریافت میگردد) ولی در بیمه بدنه خسارت غیر قابل پرداخت میشود.

تهیه و تنظیم این مطلب را سرکارخانم عزیزی نماینده محترم بیمه کارآفرین به عهده داشته اند . برای تماس با ایشان و دریافت مشاوره تخصصی در کلیه امور بیمه ای میتوانید با شماره های زیر در تماس باشید. ۰۲۶-۳۶۶۰۳۲۵۹ – ۰۹۳۵۲۳۵۰۲۸۹

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.