۱۱ هشدار پزشکی درباره علت بوی بد ادرار

بوی بد ادرار | ادرار طبیعی در فرد سالم ، نباید بوی شدید داشته باشد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است آن را بوی قوی و یا آن را بوی آمونیاک استشمام کنید. گاهی اوقات، حتی می تواند بوی خیلی مطبوع داشته باشد. همه این ها ، نشانه های یک هشدار پزشکی است که نیاز به درمان دارد.

بوی بد ادرار
بوی بد ادرار نشانه چیست؟

۱۱ دلیل برای بوی بد ادرار :

۱ – سنگهای ادراری

سنگ های ادراری ممکن است منجر به ادراری شوند که بویی مانند آمونیاک دارد . سنگ کلیه و همچنین سنگ های مثانه هر دو می تواند به یک بوی آمونیاک منجر شود. ادرار تیره است و ممکن است گاهی اوقات همراه با خونریزی باشد. سنگ کلیه می تواند منجر به تکرر ادرار شود، ادرار کردن همراه با درد و احتمالا وجود خون در ادرار.

۲- عفونت ادراری / عفونت مثانه

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) و عفونت های مثانه گاهی اوقات ضرورت مراقبت های پزشکی فوری را هشدار می دهد ، لذا باید به علائم هشدار توجه کرد و بلافاصله پزشک خود را مطلع نمایید . با دیدن نشانه هایی تکرر غیر عادی ادرار ، درد کمر، شکم ، و به طور کلی درد و خستگی ، ابتلا به کمر درد، تب، لرز و یا درد و سوزش در هنگام ادرار ، لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید.

۳ – سیستیت

التهاب مثانه هم می تواند باعث ایجاد ادرار غیر عادی در زنان شود. افرادی که با این مشکل مواجه هستند از بوی بد ادرار شکایت دارند. شما همچنین ممکن است درد یا احساس خستگی ، تکرر ادرار ، سوزش ، ادرار تیره و کدر ، از دیگر علائمی است که باید به پزشک مراجعه کنید .

۴ – کم آبی

ادرار شما حاوی مواد زائدی است که باید از بدن دفع شوند. هنگامی که آب کمتر مصرف می کنید، مواد زائد بیشتر متمرکز می شوند و می توانند باعث بوی شدید تر از حد معمول شوند. این حالت بیشتر در اوایل صبح ظاهر شود، زمانی که شما آب زیادی در طول شب ننوشیده اید یا زمانی که آب کافی به بدن نرسیده است و بدن دچار کم آبی است.

۵ – کتواسیدوز دیابتی

در افراد مبتلا به کتواسیدوز دیابتی، بدن به جای قند یا گلوکز، چربی های بدن را  سوزاند . در نتیجه، ماده ای بنام کتون ها در خون تولید می شوند و منجر به بروز علائم آن در ادرار می شود .

۶ – دیابت نوع ۲

در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که قادر به کنترل قند خون نیستند گلوگز در ادرار دفع میشود و بوی شیرین از آن متصاعد میشود . این مشکل ناشی از قند بالاست . از دیگر نشانه ها می توان به : احساس تشنگی ، نیاز به دستشویی (به خصوص در شب)، خستگی، کاهش وزن، دیر بهبود پیدا کردن زخم ها ، کاهش بینایی و تکرر ادرار اشاره کرد.

۷ – فیستول مثانه به دستگاه گوارش

فیستول اساساً یک سوراخ در مثانه،‌ واژن یا اندام دیگر است که موجب عبور ادرار،‌ مدفوع یا مواد دیگر از جایی که نباید می‌گردد. نتیجه‌ی آن می‌تواند نشت ادرار و مدفوع از واژن در اثر این ارتباط غیر عادی شود.

۸- بیماری ادرار شربت افرا

یک وضعیت ژنتیکی نادر، بیماری ادرار شربت افرا است . بیماری «شربت افرا» یک اختلال مرتبط با اسیدهای آمینه است که سبب می شود مشکلاتی در تجزیه برخی اسیدهای آمینه در پروتئین بوجود آید و بروز علائم بیماری گردد.
با توجه به خطر آسیب مغزی در مواردی نظیر تب، عفونت یا سایر فشارهای جسمی، تشخیص به موقع آن مهم است.  تشنج، استفراغ و مشکلات تغذیه نشانه های هشدار دهنده است. حتی می تواند یک فرد را به کاما ببرد.

۹ – فنیل کتونوری

یکی دیگر از علل بوی بد ادرار ، فنیل کتونوری یا PKU است. این یک وضعیت ژنتیکی است که باعث ایجاد فینیل آلانین می شود .این اسید آمینه ، نمی تواند در خون و حتی مغز شما تجزیه شود. و تجمع آن می تواند باعث آسیب مغزی شود و بنابراین باید در اسرع وقت درمان شود. مشکلات رفتاری مانند تانتروم، مشکلات در مو و پوست استفراغ، اگزما، صرع، لرزش و نفس کشیدن ناگهانی، علائم دیگری از این بیماری است.

۱۰ – بیماری کبد

بیماری کبد می تواند منجر به بوی بد ادرار شود. کبد اوره را تجزیه کرده و باعث ایجاد مقادیر بیش از حد آمونیاک می شود. آمونیاک از طریق ادرار دفع شده و ادرار بوی آمونیاک بخود می گیرد .

۱۱ – غذا و مکمل ها

بعضی از غذاها یا مکمل ها همچنین باعث بوجود آمدن ادرار غیر عادی و بوی بد ادرار میشوند. به عنوان مثال، مارچوبه باعث ایجاد رنگ سبز در ادرار می شود . دیگر غذاهایی که بوی بیشتری به ادرار می دهند مانند سیر یا ماءالشعیر و حتی قهوه نیز ممکن است این اثر را داشته باشد. علاوه بر این غذاها، مکمل های ویتامین B6 همچنین باعث می شود که ادرار تغییر کند.
مطلب اختصاصی مجله روزنو – باز نشر بدون ذکر نام و لینک به منبع ، ممنوع است.

 

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.