آیا رادیولوژی دندان برای زنان باردار خطرناک است؟

آیا رادیولوژی برای بیمار عوارض دارد ؟
رادیولوژی برای زنان باردار خطرناک است ؟
رادیولوژی دیجیتال چه مزایایی دارد ؟

رادیولوژی در کرج | مهرگان یکی از مراکز رادیولوژی در کرج است که از امکانات بروز و سرویس دهی رضایتبخشی برخوردار است . مرکز رادیولوژی دهان و فک و صورت مهرگان در آبان سال ۱۳۹۲ با تجهیزات پیشرفته رادیولوژی دهان و دندان ، شامل سیستم های دیجیتال ، پانورامیک ، و سی تی اسکن از دندان و فک و صورت فعالیت خود را آغاز نمود و هم اکنون نیز با کادر مجرب خود ، در حال فعالیت است .
با توجه به وجود مراکز رادیولوژی در کرج و نیاز شهروندان ،  راهنمای کرج در گفتگویی با سرکار خانم دکتر مبینی مدیریت مرکز رادیولوژی دهان و فک و صورت مهرگان ، نکات مهمی که لازم است بیماران بدانند را یادآور می شود .

 رادیولوژی در کرج ، از خدماتی است که خانواده به آن نیاز دارند . مرکز رادیولوژی مهرگان چه خدماتی به بیماران میدهد ؟

در این مرکز کلیه خدمات مربوط به تصویربرداری از ناحیه دندانها ، دهان ، فک و صورت ، بصورت تخصصی دیجیتال و پیشرفته و پلکانی ، با آخرین استانداردهای جهانی انجام می شود و کلیه دستگاه ها بطور سالیانه با تکنولوژی روز دنیا هماهنگ و بروز می شود . بطور کلی می توان این خدمات را برشمرد :
۱-رادیولوژی پری اپیکال ( فک و دندان)
۲-رادیوگرافی پانورامیک(از کلیه دندانها در یک فیلم )
۳-رادیوگرافی سی تی اسکن از دندان جهت ایمپلنت  و همچنین سی تی اسکن از فک و سینوس ها در ناحیه مفصل ها جهت بیماری های مفصلی فکی و ضایعات و تومورهای فک و صورت .

رادیولوژی در کرج,رادیولوژی دیجیتال
 مرکز رادیولوژی مهرگان از مراکز مجهز به تکنولوژی رادیولوژی دیجیتال است .رادیولوژی دیجیتال چه مزیتی نسب به روش های قدیمی دارد ؟
رادیوگرافی دیجیتال نسبت به سیستم قدیمی ، مزایای بسیاری دارد که از جمله مهمترین آن ، کاهش دوز اشعه  X  جذبی توسط بیمار است که می تواند در کاهش ریسک ابتلا به سرطان بسیار مهم می باشد.
همچنین سیستم های دیجیتال کیفیت تصویری و تشخیصی بسیار بالاتری نسبت به سیستم قدیمی داشته و بالا رفتن دقت تشخیص دندانپزشکان و به طبع ، افزایش قدرت درمان کمک بسیاری می کند .
از دیگر مزایای سیستم دیجیتال ، افزایش سرعت تصویربرداری و کاهش اتلاف وقت بیمار می باشد . همچنین در سیستم های دیجیتال به دلیل حذف فیلم به بهداشت محیطی نیز کمک زیادی  می شود چون در پوشش فیلم که در سیستم قدیمی ،  نوارهای سرب وجود دارد که پس از استفاده  از فیلم ، وارد سیستم فاضلاب شده و باعث آلودگی محیطی می شود.
در چه مواردی لازم است بیمار ، به مراکز رادیولوژی مراجعه کند ؟
بیمارانی که جهت درمان دندانها و یا مشکلات موجود در ناحیه فک و صورت و مفصل به دندانپزشکان محترم مراجعه می کنند ، پس از معاینه ممکن است به یکسری رادیوگرافی تخصصی از تک تک دندانها و یا با توجه به تشخیص دندانپزشک خود نیاز به رادیوگرافی کلی از دندانها (OPG) داشته باشند و با راهنمایی دندانپزشک خود به مرکز تخصصی مراجعه می نمایند.
آیا رادیولوژی می تواند برای بیمار ،  عوارض داشته باشد ؟
با توجه به اینکه تمام سیستم ها در این مرکز دیجیتال می باشد و همچنین دوز اشعه X   در رادیوگرافی از دندان و فک با سیستم های تخصصی مراکز فک و صورت ، بسیار پایین می باشد ، عارضه احتمالی خاصی برای این نوع رادیوگرافی گزارش نشده است .

  برای خانم های باردار چطور ؟ آیا رادیولوژی دندان و فک برای زنان باردار خطرناک است ؟

بطور کلی هرگونه رادیوگرافی با اشعه X  برای زنان باردار می تواند خطرناک باشد ولی در رادیوگرافی از دندان و فک و صورت ، با توجه به دوز پایین اشعه X  می توانیم با آگاهی از باردار بودن بیمار ، از روپوش های سربی استفاده کنیم و خطر اشعه X  برای بیمار و جنین را به صفر برسانیم و از این بابت هیچ نگرانی برای خانم های باردار وجود ندارد به شرط آنکه قبل از رادیوگرافی ، کارشناسان مربوطه را مطلع نموده تا از روپوش های سربی برای ایشان استفاده کنند .
در ضمن در مرکز رادیولوژی دهان و فک و صورت مهرگان برای کلیه بیماران چه باردار و چه غیر باردار و بخصوص برای کودکان در رادیوگرافی پری اپیکال ، از یقه بند سربی استفاده می شود  تا دوز اشعه X  رسیده به غده هیپوفیز را کاهش داده و به صفر برساند .

  آیا هزینه های مربوط به خدمات رادیولوژی ، تحت پوشش بیمه ها قرار دارند ؟

بله .  مرکز رادیولوژی دهان و فک و صورت مهرگان با کلیه بیمه ها اعم از تامین اجتماعی ، خدمات درمانی ، نیروهای مسلح ، جانبازان ، بیمه سینا  و بانکهای سپه ، صادرات و کشاورزی طرف قرارداد می باشد.

رادیولوژی در کرج,رادیولوژی دیجیتال
 با توجه به اینکه حساسیتی که بیماران ، نسبت به خدمات مرتبط با دهان و دندان دارند چگونه میتوانند نسبت به رعایت موارد بهداشتی اطمینان حاصل کنند؟
بطور کلی در مراکز رادیولوژی از وسایل استاندارد و بهداشتی استفاده میشود . در این مرکز نیز  برای رادیوگرافی های داخل دهانی از وسایل کاملا استریل و بهداشتی مطابق با استانداردهای جهانی استفاده می کنیم و بیماران محترم هیچ دغدغه ای از بابت رعایت بهداشت و سیستم استریلیزاسیون نخواهند داشت.
از اینکه این فرصت را به ما دادید سپاسگزاریم .
رادیولوژی در کرج / راهنمای کرج / بازنشر با ذکر نام و لینک به منبع مجاز است .

مرکز رادیولوژی دندان فک و صورت مهرگان :
آدرس : کرج – بین چهاراه طالقانی و میدان شهدا – اول زیر گذر- ساختمان پزشکان حکیم – طبقه پنجم – وحد ۵۱
تلفن : ۳۲۴۰۱۸۳۸ – ۳۲۴۰۱۸۴۳(۰۲۶)

پیشنهاد میکنیم بخوانید :
.  حقایقی وحشتناک درباره نوشابه .
.  ۱۰ نکته ساده برای داشتن دندان های سفید و زیبا.
. روش صحیح نشستن پشت میز و حفظ سلامت گردن و کمر(فیلم).
. کارآفرینی در حیاط ۱۲ متری به روایت یک کارآفرین

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.