۸ راه آسان و عملی برای کاهش کلسترول خون و کاهش وزن

اولین قدم در کاهش کلسترول این است که بدانید کلمه “کلسترول” نباید موجب وحشت شود. . از کلسترول برای ساخت غشای سلولی و هورمون ها در بدن استفاده می می شود . برخی غذاها مانند زرده تخم مرغ، گوشت و لبنیات حاوی کلسترول هستند، اما بیشتر آن توسط بدن ساخته شده است.

دو نوع لیپوپروتئین، مولکول هایی که کلسترول و سایر مواد را از طریق خون حمل می کنند، سطح کلسترول را تعیین می کنند:

کلسترول ( HDL) یا کلسترول خوب (مفید) . به نظر می رسد سطح بالا HDL بدن را در برابر حمله قلبی محافظت میکند و سطح پایین ان خطر بالای ابتلا به حمله قلبی و احتمالا سکته مغزی را نشان می دهد.
کلسترول ( LDL)یا کلسترول بد (“تنبل”)، به جای انتقال کلسترول زیاد به کبد، به راحتی آن را در خون ذخیره می کند و باعث رسوب آن در شریان ها می شود. سطح بالای آن به معنی افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است، در حالی که سطوح پایین تر منعکس کننده خطر کمتر است.
متاسفانه بخشی از خطر ابتلا به کلسترول بالا از کنترل شما خارج است. تعادل HDL و LDL و شدت آن به سن و جنس شما وابسته است. با این حال، شما تقریبا کنترل کامل دو عامل مهم را در سلامت خود و میزان کلسترول در دست دارید: رژیم غذایی و ورزش.

کاهش کلسترول
رااهای طبیعی برای کاهش کلسترول خون

راه های سریع و آسان برای کاهش کلسترول  :

۱- مراقب مصرف بیش از حد چربی باشید.

چربی باعث افزایش LDL، بیشتر از هر عامل دیگری می شود ! انجمن قلب آمریکا می گوید شما نباید بیش از ۲ گرم چربی ترانس در روز بخورید. روغن های هیروژنه و جامد ، منبع چربی های ترانس هستند .

۲ – آب بنوشید.

مطالعات دانشگاه لومیا لیندا نشان داد که نوشیدن ۵ لیوان آب یا بیشتر در روز می تواند ۵۰ تا ۶۰ درصد خطر ابتلا به بیماری قلبی را ، به همان میزان که ترک سیگار ، کاهش کلسترول ، ورزش یا از دست دادن وزن، کم می کند کاهش دهد.

۳ – پیاده روی کنید .

زندگی بی تحرک منجر به افزایش وزن و انباشت چربی در بدن می شود که با افزایش LDL و کاهش HDL همراه است. روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کنید، همچنین تمرین های ورزشی ۱۰ دقیقه ای چندین بار در روز می تواند یک جهش موثر برای کاهش وزن و به دنبال آن کاهش کلسترول باشد.

۴- گریپ فروت بخورید .

خوردن گریپ فروت در هر روز می تواند میزان کلسترول و LDL را به ترتیب ۸ و ۱۱ درصد کاهش دهد. گریپ فروت می تواند با بیماری های قلبی و سرطان مبارزه کند و باعث کاهش وزن بدن شما شود ، حتی به شما کمک می کند خواب راحت تری داشته باشید!

حتما بخوانید | ۱۰ بیماری مهلک و شایع زنان + علائم و راههای پیشگیری

۵ – آرد جو دوسر مصرف کنید .

فیبر سبوس جو دوسر، مانند بلغور جو دوسر یا کل دانه بیشتر مصرف شود. نشریه آمریکایی تغذیه بالینی گزارش می دهد که خوردن دو وعده دانه غلات کامل در روز می تواند خطر مرگ و میر در اثر بیماریهای قلبی را تقریبا تا ۲۰ درصد کاهش دهد!

۶- چای سبز بنوشید .

مطالعات متعدد نشان می دهد که نوشیدن چای سبز می تواند به کاهش کلسترول کمک کند. محققان دانشگاه واندربیلت متوجه شدند که نوشیدن هفت فنجان چای سبز در روز می تواند تا ۱۶ درصد سطح کلسترول LDL را کاهش دهد، اما حتی یک یا دو فنجان در روز هم می تواند سودمند باشد.

۷ – مصرف سبزیجات و تخم مرغ

سبزیجات و زرده تخم مرغ منبع غنی لوتئین هستند که یک فیتوشیمیایی است که کار انتقال آنتی اکسیدان هایی که وظیفه انها مبارزه با بیماریهای قلبی که به قلب و مغز انجام می دهد .

۸ – مصرف آجیل به جای کربوهیدرات

میان وعده های غنی از کربوهیدرات خود را با آجیل جایگزین کنید زیرا باعث کاهش وزن شده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را ۳۰ درصد کاهش میدهد!. به گزارش نشریه پزشکی نیوانگلند ، افرادی که روزانه یک مشت آجیل بخورند ۲۰ درصد کمتر نسبت به سایر افراد ، دچار مرگ و میرهای ناگهانی در سن زیر ۳۰ سال می شوند .

حتما بخوانید | ۵ ترفند برای کاهش وزن بدون رژیم غذایی یا ورزش
شما چه تجربه یا توصیه علمی درباره راههای کاهش کلسترول دارید ؟
اختصاصی مجله روزنو – بازنشر فقط با ذکر نام و لینک به منبع ، مجاز است .

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.