رنگ مو و ۹ راه برای افزایش عمر آن

رنگ مو : وقتی بدانیم چگونه از رنگ موهای خود محافظت کنید به میزان قابل توجهی در پول و زمان خود صرفه جویی می کنید. رنگ کردن موها برای خانم ها یکی از راههای افزایش زیبایی، و ایجاد تفاوت و البته پوشاندن تارهای سفید است اما متأسفانه بر اثر نگهداری نامناسب ، رنگ مو عمر بلندی ندارد و در مدت زمان کوتاهی مات و کدر میشود یا از بین می رود. برای حفظ دوام و شادابی مو و رنگ مو، راهکارهای زیر را پیشنهاد می کنیم :

روش های حفظ و ماندگاری رنگ مو :

– استفاده از های لایت ها:
ساده ترین و ابتدایی ترین کار این است که بجای رنگ مو از های لایت کردن استفاده کنید. های لایتها بجای پوشاندن کل موها، به آنها و فرم طبیعی تری می دهد . به همین علت، ریشه موها کمتر خود را نشان داده و استفاده از های لایتها به شکل لایه لایه در موها هم زمان کمی می برد و هم به علت حفظ ظاهر طبیعی موها ، دیرتر نیاز به تمدید برای پوشش بیشتر دارد.

رنگ مو
رنگ مو

– شامپو زدن:
برای پایدار نگه داشتن و افزایش ماندگاری رنگ مو هنگام شامپو کردن باید کاملاً درست رفتار کنید. بعد از رنگ کردن موها برای تثبیت کردن رنگ مو بمدت ۳ روز از شستن با شامپو جلوگیری کرده با نرم کننده فقط می شوریم. این از آن جهت میباشد که پوشش خارجی مو در حالت عادی مانند فلس های ماهی یا پولک روی هم قرار گرفته اند و در صورت تماس با مواد شیمیایی این پولکها مانند دریچه باز قرار می گیرند و در صورت تماس رنگ یا دکلره داخل ساختمان مو نفوذ کرده، بنابراین پولکهای موکه بعد از تماس با مواد شیمیایی باز شده اند مدت ۴ شبانه روز طول می کشد تا به حالت اول خود بازگردند. ولی چنانچه موها با یک شامپو اسیدی شسته شوند این کار سریعتر انجام میشود. یادتان باشد که هر چه کمتر موها را بشویید. رنگ مو مدت بیشتری ثابت می ماند. چربی های مو ضامن حفظ رنگ روی آنها هستند و شست و شوی مداوم آنها را پاک میکند.

– محافظت در برابر نور آفتاب:

محافظت در برابر اشعه های یووی را تنها محدود به پوست نکنید. اشعه های یووی می توانند رنگ موها را مات کرده و از سطح مو رنگ را بزدانید. اگر موهایتان بیش از حد زیر نور آفتاب بماند حالت ماتی و کدری پیدا کرده که بخشی از آن با کاهش عمر رنگ موها و از دست رفتن شفافیت اولیه همراه است.

– تاثیر حرارت بر موها
دستگاههایی که پایه کاریشان داغ کردن موها میباشد. باعث می شوند که رنگ مو ثبات و تاثیر خود را از دست شده و کدر می شوند. و تاثیر منفی آنها بر رنگهای بور و زرد مایل به قرمز خواهد بود. برای خشک کردن موها بهتر است از حوله استفاده کنید. و کاربرد سشوار داغ، بابلیس و سایر وسایل این چنینی را به حداقل برسانید.

– کاندیشنر مناسب
زمانیکه صحبت از ثبات و پایداری بیشتر رنگ موها در میان است کاندیشنر یا همان نرم کردن صحیح موها اهمیت خود را نشان میدهد. از نرم کننده ها یا کاندیشنرهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید و به جای ماساژ دادن با کف دستتان آن را روی موها به آرامی بمالید. کاندیشنرهای قبل از حمام و بعد از حمام وجود دارند که می توانید استفاده نمائید.

– رطوبت لازم و کافی
استفاده کمتر از سشوار، وسایل آرایشی گرم کننده و روشهایی که رطوبت موها را از بین می برد و می گیرد. در کنار این کار مصرف بیشتر آب آشامیدنی و ا ستفاده از محصولات مناسب بودن، نمدار نگه داشتن مو بعد از حمام، همگی شکلی از مراقبت با روش جدید و فرمولاسیون ایجاد رطوبت هستند یا ساده تر، استفاده از مرطوب کننده ها می تواند شادابی موها را حفظ کرده و مانع خشکی موها شود و زمان طول عمر موها و رنگ موها را افزایش دهد.

– استفاده نکردن از محصولات تاریخ گذشته
به مرور زمان ترکیبات موجود در محصولات خواص و اثر گذاری خود را از دست داده و تجزیه می شوند. تاثیر اولیه خود را ازدست میدهند. قبل از استفاده از رنگ مو مطمئن شوید تاریخ مصرف آن نگذشته باشد به طور معمول و عادی نرم کننده ها کاندیشنرها و شامپوها حدود ۳ سال تاریخ مصرف دارند در حالی که در محصولات آرایشی این میزان مقداری بیشتر است. ترکیباتی که مواد ارگانیک و طبیعی دارند دارای مواد نگهدارنده بسیار کمتری هستند بهمین جهت عمر مفید شان هم کمتر خواهد بود.

– لکه گیری موها
اگر به موهای خود نگاه کردید و متوجه شدید ریشه های موها پیدا شده بجای رنگ کردن مجدد کل موها. با کمک قلم و کمی رنگ دلخواهتان و یا رنگ موهای قبلی، این ریشه ها را پوشش دهید درست مانند غلط گیری کردن با لاک، تمام ریشه های مو را بپوشانید.

– کوپروز و کبودی زیر چشم و درمان سیاهی و گودی دور چشم
چنانچه در گردش خون اشکالاتی وجود داشته باشد اثراتی از آن زیر پوست به صورت اجتماع مویرگهای خونی قابل رویت که آنرا کوپروز میگویند. و همچنین مواردی مانند کبودی زیر چشم بوجود می آید. این عارضه ها در اثر تابش نور خورشید و یا التهابات داخلی و ناراحتی های عصبی شدید میشود که برای معالجه اساسی آنها باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

چندین راه حل ساده برای کاهش سیاهی اطراف چشم ها وجود دارد. مدت خواب در طی شبانه روز حداقل ۸ ساعت خواب پیوسته. رژیم غذایی مناسب و صحیح- کم خوردن نمک- کشیدن سیگار که یکی از عوامل رسوب مایع در زیر چشم ها ایجاد می شود. به طرز خوابیدن خود دقت کنیم. هنگام خواب، سر را کمی بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد تا جاذبه زمین باعث جمع شدن مایع در زیر چشم نشود. عدم این موارد موجب بوجود آمدن هاله سیاه و پف در اطراف چشم می شوند. اطراف چشم باید یک کرم مرطوب کننده که دارای خاصیت تقویت کننده و مراقبت کننده پوست در برابر اثرات سوء محیطی است چرب کنید. از گیاهانی که حاوی مواد رطوبت زای طبیعی است مانند عصاره چای سبز- عصاره چای سبز- عصاره انگور و ویتامینهای C-K-E استفاده کنید. اگر سیاهی شدید باشد اطراف چشم توصیه می شود با متخصص پوست مشورت کنید. داشتن زندگی سرشار از آرامش. تغذیه سالم و خواب کافی بسیاری از مشکلات از جمله کبودی دور چشم ها را برطرف میکند. بررسی و معاینه کلینیکی جهت تشخیص علت بسیار مهم است از این جهت مراجعه به متخصص پوست بسیار ضروری است. تیرگی سر زانو آرنج و مفاصل انگشتان جنبه ارثی دارد و به کندی به دارو جواب میدهد.

گردآوری : فاطمه عبدالصالحی ( ماهدیس)

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.