پوست و روش های پاکسازی آن

پوست ضمن اینکه پوشش خارجی و محافظ بدن می باشد. همچون آینه ای بسیاری از فعل انفعالات داخلی بدن را  نمایان میسازد. سلامت اعضای بدن و شرایط مناسب محیطی در پوست تأثیر مستقیم دارند و نبود این شرایط مناسب می تواند موجب ناراحتی های پوستی شده و بصورت جوش، لک و پریدگی رنگ و غیره ظاهر گردند. ناراحتی های روحی هم پوست را کدر و خسته نشان می دهند. پس پوست لطیف و شاداب و سالم نه تنها مهمترین عامل زیبایی یک فرد بلکه نشان دهنده سلامت جسم و روح او نیز بشمار می رود.

انواع پوست :

پوست نرمان،  چرب،  خشک،  مختلط،  حساس. یا پوست پیر،  جوان،  خیلی حساس، و  خیلی خشک و  خیلی چرب و غیره…
عواملی نظیر خواب ، آرامش، نوشیدن آب، مواد آرایشی، نظافت، تغذیه،  ویتامینها و.. می تواند در مراقبت از پوست صورت  نقش داشته باشد.

روش های پاکسازی پوست
روش های پاکسازی پوست

روش پاکسازی پوست :

برای پاکسازی باید از پاک کننده های سیراب کننده ملایم با ترکیبات رقیق اسیدی استفاده کنیم که هم برای صورت و هم برای بدن کاربرد دارند.

این کار کمک می کند رطوبت از دست رفته  بازگردد تا پوست دچار خشکی نشود. سلولهای مرده روی پوست نیاز به سیراب شدن دارند تا راحت تر از سطح  جدا شوند و چهره شما را شادابتر نشان دهند. لایه برداری مناسب پوست خشک را از روی صورت بر می دارد. هفته ای ۲ الی ۳ بار لایه برداری ملایم انجام دهید تا پوستهای از بین رفته جدا شوند و سطح آن روشنتر شود. البته برای این کار پوست را نسائید چون باعث ایجاد خراشهای ریز میشود. هرگز از لایه بردارهای شیمیایی حاوی اسید استفاده نکنید، چون با تخریب پوست و اسید طبیعی آن باعث ایجاد مشکلات پوستی می شوید. مرطوب نگه داشتن پوست یکی از نکات مراقبتی مهم برای حفظ ظاهر و سلامت آن  در تابستان است. روزی ۲ بار به علت تعریق پوستتان را با مرطوب کننده ها مناسبی که ترکیبات آن منافذ پوست را نمی بندند آبرسانی کنید. مرطوب کننده را به صورت چند لایه استفاده کنید، یعنی اجازه ندهید پوستتان کاملا خشک شود و لایه تازه را روی لایه قبلی تجدید کنید. روزانه ۸ لیوان آب مصرف کنید. رژیم غذایی مناسب داشته باشید. از ماسکهای هفته ای استفاده کنید. ماسکهای طبیعی از میوه ها، ماسکها می توانند سرعت بازسازی  را سرعت ببخشند و بهترین ماسکها انواع طبیعی هستند. پاک کننده های صورت عبارتند از انواع شیر پاک کن، تونیک، لوسیون، کرم پاک کننده، ژله، صابون، ماسک، و بخور گیاهی.

ماسک های زیبایی :

انواع ماسکهای زیبایی به حالت جامد، پودر، ژل، کرم ومایع وجود داشته ومی توانند خواص متنوعی داشته باشند. کدر و ضخیم شدن پوست صورت بخاطر پر شدن طبقه شاخی یا کراتینی اپیدرم بوده که باعث زبری پوست هم می گردد. برای برطرف کردن و از بین بردن ضخامت پوست صورت باید هر ۱۰-ده روز یکبار به مدت یک ماه پوست را جرم برداری یا پاکسازی نمود. این عمل باعث می شود که سلولهای مرده ای که روی سطح  انباشته گردیده و با گرد و غبار و آلودگیهای هوا ترکیب شده اند زایل شده و پوست تمیز و با طراوت گردد. هدف از پاکسازی ، نه تنها زدودن مواد آرایشی ، بلکه برداشتن غشاء آلوده و ترشحات خود پوست نیز می باشد. البته باید توجه داشت که پاکسازی در تمام نواحی صورت باید انجام گیرد.

گرداوری : فاطمه عبدالصالحی ( ماهدیس)

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.