مسکن :بازار مسکن پس از رفع تحریمها رونق می گیرد؟

مسکن : در سالهای اخیر بازار مسکن به واسطه افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم با رکود مواجه شده است. به باور بسیاری از کارشناسان این رکود موجب گشته است تعداد زیادی از صنایع وابسته مسکن نیز با بحران روبرو شوند. حتی بسیاری از واحدهای صنفی مرتبط با ساخت و ساز نیز یا تعطیل شده اند یا در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی، توزیع مصالح ساختمانی در سال ۹۳ نسبت به سال قبل از آن حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است که در نتیجه کاهش فروش مصالح۶۰ درصد از واحدهای صنفی، تعطیل شده اند و یا در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند.

به گفته اسماعیل کاظمی در سال ۹۳، این اتحادیه ۷۰ میلیون تن سیمان در سطح کشور توزیع کرده که ۲۰ میلیون تن آن صادر شده است و مصرف کشور نزدیک به ۵۰ میلیون تن می‌باشد که در این میان میزان مصرف بخش دولتی تنها ۱۰ درصد این رقم است. که این ارقام نشاندهنده مصرف عمده مصالح ساختمانی در حوزه ساخت و ساز مسکن بخش خصوصی است. این آمارها نشان می دهد عمده فعالیتهای عمرانی کشور در بخش مسکن است و صنعت مسکن به عنوان بزرگترین صنعت کشور با صنایع وابسته متعدد بیشترین شاغلین صنعت در ایران را به خود اختصاص داده است که رکود در این بخش بیکاری عده ی زیادی را در پی داشته است.

مسکن
مسکن

در این میان برخی امیدوارند با افزایش تسهیلات بانکی و درنتیجه بالاتر رفتن قدرت خرید متقاضیان مسکن، تقاضا در این حوزه افزایش یابد و زمینه خروج از رکود در صنعت مسکن فراهم شود. کارشناسان اعتقاد دارند افزایش بیش از اندازه تسهیلات مسکن، افزایش قیمتها در این بخش را نیز در پی خواهد داشت. که این موضوع باعث شده است دولت در خصوص این موضوع با احتیاط عمل کند. و افزایش میزان تسهیلات مسکن را محدود نماید. از اینرو دولت بین دو راهی رونق و کاهش تورم گیر افتاده است. در این خصوص معاون اول رئیس جمهوری چندی پیش گفت: هنوز به اهداف رونق در مسکن نرسیده ایم، که یکی از دلایل آن کمبود بودجه است. الان قیمت نفت ۵۰ دلار شده و میزان تولید نفت کم شده و درآمد نفتی ما به ۲۵ درصد رسیده است. پس مجبور شدیم بودجه عمرانی را کم کنیم.
در این میان برخی از کارشناسان معتقدند یکی از راهکارهای خروج از رکود مسکن پرداخت وام کم بهره به تولیدکنندگان و سازندگان واقعی و حرفه‌ای مسکن است و این موضوع با سیاست افزایش وام خرید مسکن متفاوت است، زیرا چنانچه گفته شد هرگونه افزایش بی‌برنامه وام خرید مسکن می‌تواند منجر به افزایش قیمت مسکن شود و این موضوع مشکل را تشدید خواهد کرد.

اما مسئله ای که اوضاع مسکن را بحرانی تر کرده خروج بخش عظیمی از سرمایه های بخش خصوصی از بازار مسکن است که در نتیجه راه اندازی طرح مسکن مهر از جانب دولت قبلی اتفاق افتاده است.
دولت پیشین با راه‌اندازی طرح مسکن مهر زمینه خروج بخشی از سرمایه‌های بخش خصوصی را از بازار مسکن فراهم ساخت که این سرمایه‌ها دیگر به این زودی به بازار باز نخواهد گشت و علاوه بر این، دولت با کسری بودجه برای تأمین اعتبار باقی مانده پروژه‌های مسکن مهر نیز مواجه شده است.

در شرایط حاضر و با توجه به توافق هسته ای، فعالین حوزه مسکن معتقد هستند قیمت مسکن با کاهش روبرو خواهد شد. اما به نظر می آید این کاهش اندک قیمت موقتی خواهد بود و با توجه به لغو تحریم ها و افزایش بهبود شرایط اقتصادی و افزایش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم، این کاهش قیمت متوقف خواهد گشت.
لغو تحریم ها در قیمت مصالح ساختمانی نیز تاثیر خواهد گذاشت و به تبع آن قیمت تمام شده ساخت نیز کاهش خواهد یافت که این عامل نیز افزایش سود سازندگان مسکن را در پی خواهد داشت. اگر دولت بتواند با کنترل تورم و یا افزایش قیمت منطقی مسکن، قدرت خرید مردم را از طریق ارائه تسهیلات بیشتر، افزایش دهد آن وقت امیدواری ها برای رونق مسکن افزون تر خواهد شد.

منبع : جامعه مجازی مهندسان البرز

مشاورین املاک کرج ، بازار مسکن در کرج را چگونه می بینند ؟

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.