معاینه چشم و سئوالاتی که از اپتومتریست داریم

معاینه چشم/ در بخش نخست این نوشتار توضیحاتی درباره اپتومتری و خدمات اپتومتریست  داده شد . در بخش دوم این مبحث ، سئولات رایج شما ، پاسخ داده شده است .

    از چه سنی برای معاینه چشم باید مراجعه نماییم؟

جواب : بهتر است همه بچه ها قبل از ۶ ماهگی یکبار معاینه شوند و از سن ۶ ماهگی تا ۶ سالگی ( سن بحرانی ) جهت پیشگیری و درمان تنبلی چشم معاینات سالیانه ضرورت دارد و بعد از آن افرادی که مشکل چشمی خاصی ندارند ، میتوانند تا سن ۲۵ سالگی سالی یکبار ، بین ۲۵ تا ۴۰ سالگی ، هر دو سال یکبار و از سن ۴۰ سالگی و شروع پیر چشمی لازم است سالی یکبار معاینات چشم انجام شود. البته این در مورد افرادی می باشد که توصیه پزشکی خاصی در ارتباط با معاینه چشم بصورت کوتاه مدت ندارند . دقت داشته باشید که ظاهر سالم چشم ، دلیلی بر بینایی طبیعی نیست و حتی دید کامل به تنهایی علامت سلامت کامل چشم نیست.

معاینه چشم,اپتومتریست ,لنز,عینک

با دیدن چه علائمی باید به اپتومتریست مراجعه کرد؟

۱) تماشای تلویزیون از فاصله نزدیک ، یا نزدیک نگه داشتن کتاب در مواقع مطالعه.
۲) انحراف چشمها .
۳) کج کردن سر و یا تنگ کردن چشم ها برای دید بهتر .
۴) مالیدن بیش از حد چشمها در موقع انجام کارهای چشمی .
۵) حساسیت به نور .
۶) سوزش و اشک ریزش غیر عادی در مواقع کار با کامپیوتر ، مطالعه یا تماشای تلویزیون .   
۷) اجتناب یا عدم علاقه یا خواب آلودگی هنگام انجام کارهایی که نیاز به دید دقیق نزدیک ( مطالعه ، نقاشی …. ) یا دید دور ( رانندگی ، تماشای تلویزیون و…) دارند . ۸) شکایت از سردرد و خستگی چشم ها
۹) چشم درد و پر خونی چشم ها.
۱۰) دو تا دیدن اشیاء ، گم کردن خطوط و عدم تشخیص صحیح فاصله ها .
۱۱) تاری دید بصورت گهگاه یا مداوم در فواصل نزدیک یا دور ۱۳) خستگی چشم ها و پلک زدن زیاد.

 عینک یا لنز خوب را از کجا تهیه کنیم ؟

در مرحله نخست بهتر است عینک یا لنز خود را از همان مرکز اپتومتری که آن را برای شما تجویز می کنند تهیه نمایید . زیرا در صورت بروز هرگونه مشکلی(چه درتجویز و چه در ساخت ) اپتومتریست شما قادر خواهد بود به سرعت آن را شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام نماید. تنها در صورت عدم یافتن فریم دلخواه ( قاب عینک )   می توانید به سایر موسسات اپتومتری و ساخت عینک طبی که حتما تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان باشد ، مراجعه و عینک خود را تهیه نمایید و در نهایت بعد از ساخت برای کنترل عینک به اپتومتریست خود مراجعه فرمایید.

  در پایگاه های سنجش مرکز بهداشت مدارس ، جهت بررسی دید کودکان از چه وسیله ای استفاده می شود ؟ آیا کاربر آن متخصص بینایی است ؟

وسیله ای که استفاده میشود (Opto plus) اپتو پلاس یا فتوپلاس نامیده می شود و کاربر آن متخصص بینایی نیست. این وسیله جهت طرح های کشوری و تسریع کار استفاده می شود و فقط ارزش غربالگری دارد. یعنی با استناد به نتایج حاصل از آن نمی توان به طور قطع گفت کودک سالم است یا عینکی و یا دچار تنبلی چشم.نظر تشخیصی قطعی در مطب پس از معاینه کامل، توسط اپتومتریست صادر می شود.چه بسا توصیه می شود حتما در پایگاه ها و مدارس برای کودکان با ضریب هوش خوب از E چارت استفاده شود .

    با تشکر از اپتومتریست سرکار خانم حاج حسینی

    جهت تماس با ایشان میتوانید با شماره ۳۴۲۱۰۷۱۶-۳۴۲۱۰۷۲۰ (۰۲۶) تماس حاصل فرمایید

 
شاید دوست داشته باشید :
1 نظر
  1. احسان می گوید

    اپتومتریست ها افراد بسیار متخصص و ماهری در تشخیص و درمان بیماری های چشم هستند و بیماران باید برای تشخیص و درمان بیماری های چشم به اپتومتریست ها مراجعه کنند

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.