مو و آنچه درباره مو باید بدانیم؟

مراقبت از مو :

اکثر ما احساس می کنیم خیلی هوای موهایمان را داریم. اما گاهی آنچه بعنوان مراقبت از مو  انجام می دهیم در اصل آسیب رساندن به این تارهای مو می باشد. ما گاهی بایدها و نبایدهای موهای خود را فراموش می کنیم. در واقع بیشتر مردم یا عمده مردم شاید خیلی به ظاهر موی خود برسند و بهترین برندهای شامپوها و کاندیشنرها را بخرند و استفاده کنند. اما هیچ برنامه منظمی برای موها ندارند. در این قسمت بایدها و نباید ها برای سلامت مو را شرح میدهیم.

مراقبت از مو
مراقبت از مو

به سلامتی کلی خودتان برسید
موها بافتی در حال رشد هستند که سلامت فیزیکی و عمومی بدن ما بر آنها تاثیر دارد. دچار بیماری شدن، سبک غذایی خاص داشتن، استرس و اضطراب، و همه این مسائل مرتبط با سلامت عمومی و مویی می باشند و در عین حال وضعیت موهایتان را مشخص می کند. رژیم غذایی که در آن پروتئین و آهن کافی گنجانده شده باشد استرس باعث ریزش موها میشود که نتیجه آنرا هنگام شستن موها خواهید دید. بعضی بیماریها مانند اختلال تیروئید هم باعث ریزش و مشکلات عمومی موها می شوند.

بدون کلاه مخصوص شنا نکنید
چه در استخر و چه در دریا شنا کردن باعث آسیب دیدن موها می شود. استخر حاوی کلر و دریا حاوی نمک فراوان است که هر دو عاملی برای ضعیف و شکننده شدن موها به حساب می آیند.این محرکها مو را خشک می کنند و حتی باعث بروز موخوره می شوند اگر مو رنگ هم شده باشد آنرا پاک و کدر می کند. بعد از شنا حتما بعد موها را با کاندیشنرها قوی نرم کنید وبعد آب بکشید. در هنگام شنا خوب است از کلاه استفاده شود توصیه میشود بهتر است.

هوای موها را در گرما داشته باشد.
اشعه آفتاب تنها برای پوست مشکل ایجاد نمی کند بلکه اشعه های یووی برای موها هم مضر هستند. قرار گرفتن مدام و بیش از حد زیر تابش آفتاب موها را خشک و آسیب پذیر می کند و رنگ موی سر را کدر و مات میکند. ضمن آن خوب است از شامپوهای حاوی مرطوب کننده استفاده کنید. بعضی از کاندیشنرها عوامل محافظتی یووی دارند اما اگر آنها را پیدا نکردید میتوانید از اسپری های ضدآفتاب که برای موها طراحی شده اند استفاده کنید.

از پوست سر مراقبت کنید.

پوست سر بستری است برای رشد فولیکول های مو. حدود یک میلی متر فولیکول زیر پوست سر قرار دارد که محل تغذیه موهاست. نباید از پوست سر غفلت شود توصیه میشود که باید هفته ای یکبار از ماسک مخصوص پوست سر استفاده کنید. که هم لایه بردار و هم مرطوب کننده است ترجیحاً از ماسک حاوی آلوئه ورا استفاده کنید. چرا اینکار باعث می شود پوسته ریزی پوست سر به حداقل برسد و از درخشندگی، لطافت زیبایی و سلامت به موها می بخشد.

در شست شو زیاده روی نکنید.
شامپو و استفاده کردن از کاندیشنرها برای موها به شکل روزانه اصلا لازم نیست، مگر آنکه واقعا موهای خیلی چربی داشته باشد شست و شوی مکرر باعث خشکی می شود. اگر زیاده روی در شست و شوی موها شود مو بیش از حد تمیز نمی شوند. بلکه حالت رختی را پیدا می کنند که بر اثر شستشوی زیاد مات و بد حالت و بدشکل می شود و چربی طبیعی موها را از بین می برد و مو درخشندگی را از دست می دهد. موها با رنگ قرمز یا طلایی اگر در آمده باشد شستشو زیاد باعث مات شدنشان میشود.

به ترکیبات دقت کنید.
قبل از خرید شامپو و کاندیشنر بر چسب آن را بخوانید و ترکیباتش را بررسی کنید. اگر محصول مورد نظرتان بیش از دو ماده شوینده موی مانند سدیم سوریل سولفات- سدیم سورت سولفات آمونیوم اوریل سولفات داشت. آن را انتخاب نکنید. چون موها را خشک و حتی لایه های تارهای مو را باز میکند. محصولات حاوی ترکیبات گیاهی و طبیعی باشند توصیه میشود. بهتر است از محصولات ترکیبات شیمیایی دارند.

 مراقبت از مو / گرداوری : فاطمه عبدالصالحی ( ماهدیس)

 

برای ارتباط با آموزشگاه ماهدیس  ، با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۳۲۲۴۵۰۸۴   –  ۳۲۲۴۰۰۶۱    – ۰۹۱۲۸۶۳۲۳۲۵

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.