چگونه ناخن های زیبا و بلندی داشته باشیم؟

بد شکلی ناخن ها و خوب بلند نشدن ناخن و براحتی شکستن ناخن ها ، تمامی این موارد سوالاتی هست که ذهن انسان را درگیر می کند.

چطور می توانیم ناخن های زیبا و بلندی داشته باشیم؟

ناخن عبارت است از صفحه شاخی مانند نازکی که سرانگشتان دست و پا وجود دارد.  جنس ناخن از بافت کراتین می باشد که به شکل صفحاتی تخت و شفاف و رویهم متراکم شده است . چنانچه برای رشد ناخن به عللی ناخن یکی از انگشتان دست کشیده شود تشکیل ناخن جدید بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز طول می کشد و برای ناخن های پا ۳ برابر این مدت وقت لازم است.

چگونه ناخن های زیبا و بلندی داشته باشیم؟
چگونه ناخن های زیبا و بلندی داشته باشیم؟

چه کارهایی موجب بدشکلی ناخن می شوند ؟

ناخن ها را میتوان به شکلهای گوناگون فرم داد. ولی متداولترین آنها فرم نوک تیز – فرم بیضی- گرد و فرم مربع یا مستطیل است . (ناخن ها نباید بعنوان ابزاری در زندگی روزمره ها استفاده شوند از جمله باز کردن در قوطی و… ناخن های بلند بیشتر در معرض شکستن و آسیب دیدن قرار دارند. از تیز کردن آنها باید اجتناب کرد.

تماس مداوم با آب و مواد شیمیایی میتواند باعث خشکی و آسیب ناخن ها شود و باعث شکننده شدن و ترک خوردن آنها. کوتاه کردن ناخن ها باید به گونه ای باشد که گوشه های ناخن را حفظ کرده و خط رویش ناخن را به شکل مستقیم در آوریم. کوتاه کردن اشتباه و غلط ناخن ها یکی از علل فرو رفتن گوشت بداخل ناخن ها میشود که باعث نفوذ دردناک اطراف ناخن به کناره ها میشود. بهتر است با صابون و برس تمیز شوند و مانیکور شدید و عقب زدن کوتیکول ناخن و نظافت کنار ناخن با وسایل آلوده سوهان کشیدن بی اندازه ممکن است باعث عفونتهای حاد یا مزمن کنار ناخن شوند.

بدشکلی ناخن ها یکی از شایع ترین مشکلات ناخن است که میتواند نشانه ای از مشکلات داخلی بد شکل یا ناشی از بد فرمی خود ناخن باشد. یا ناشی از عفونت قارچی. مواد پاک کننده قوی یا قلیایی می تواند ناخن را دچار نرمی و تخریب تدریجی کند. حلال های آلی و روغن نیز باعث نرم شدگی روی ناخن می شود. عفونت کنار ناخن ها به وسیله عوامل میکروبی متعددی بوجود می آید. افراد شاغل در آشپزخانه ها، باغبانها، کشاورزان، نوازندگان مستعد ابتلا به این بیماری هستند. شکل حاد آن اغلب در قصابها دیده می شود.

گرداوری : فاطمه عبدالصالحی ( آموزشگاه آرایش و پیرایش ماهدیس)

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.