آیا می دانید نام خانوادگی شما به چه معناست و دلیل انتخاب آن چیست؟

در ایران، ثبت احوال با صدور گواهی ولادت برای افراد، در ۳ دی‌ ۱۲۹۷ آغاز ، و اولین سند برای دختری به نام فاطمه ایرانی در حوزه‌ی سرچشمه تهران صادر شد.
پیش از این، برخی از کسانی که سواد داشتند، تاریخ ولادت فرزندانشان را در صفحه‌ی آخر قرآن یادداشت می‌نمودند.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۰۴، قانون نسخ القاب و درجات سابق به تصویب مجلس رسید و افراد ملزم شدند برای خود، نام و نام خانوادگی مناسب انتخاب کنند.
ثبت احوال در آغاز زیر نظر بلدیه (شهرداری) بود و از سال ۱۳۰۳ زیرمجموعه وزارت کشور شد.
مسؤولان ثبت احوال کشور پس از تعلیم و آموزش عده‌ای نیروی متخصص، آن‌ها را به نقاط مختلف کشور گسیل داشتند تا این کار را صورت دهند.

نام خانوادگی شما به چه معناست و دلیل انتخاب آن چیست؟

بزرگترین فرد هر خانواده که در قید حیات بود (سرپرست خانواده) باید نام پدربزرگ خود را می‌گفت تا به انتهای آن «ی» نسبت افزوده و نام خانوادگی برای افراد ثبت شود. مثلاً اگر نام جد کسی باقر بود نام خانوادگی باقری برای او و خانواده‌اش انتخاب می‌شد.

اگر کسی قبلاً این نام فامیلی را در آن شهر انتخاب کرده بود از پسوند و پیشوندهایی نظیر « زاده، پور، نسب و… » برای نفرات بعدی استفاده و نام خانوادگی آن‌ها پورباقر، باقرزاده نهاده می‌شد.
البته اولویت با نام پدربزرگ افراد بود، ولی عده‌ای با نام منطقه‌ی سکونت اجدادشان، نام طایفه‌شان، شغل اجداد، نام پدر و یا حتی نام زنی بزرگ و نامدار از خانواده نامگذاری می‌شدند.

همچنین ممکن بود بر اساس مقام یا لقبی که یکی از اجداد آن خانواده داشته است، نام خانوادگی برای افراد سرپرست خانوار ثبت گردد، مانند: مستوفی یا کلانتر.
گرفتن شناسنامه از سال ۱۳۰۶ خورشیدی طبق قانون مصوب بهمن‌ماه ۱۳۰۵ اجباری شد و با تصویب قانون مدنی کشور در سال ۱۳۱۳ ثبت نام خانوادگی نیز، اجباری شد.

به هر حال امروزه داشتن نام خانوادگی در میان مردم کشورمان عادی شده و عمومیت یافته است، در حالی که در آن دوران تا حدودی مسأله‌ای عجیب به نظر می‌رسید، چرا که هنگام صدا زدن فردی برای این که با هم نامش اشتباه نشود، نام پدرش را به دنبال نام او به عنوان کُنیه ادا می‌کردند و می‌گفتند: احمدِ باباخان یا احمدِ محمد!
پژوهش: رضا جایدری – بازنشر با ذکر نام و لینک به منبع مجاز است.

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.