۱۰ نشانه هشدار دهنده سرطان دهانه رحم در خانم ها

سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان های زنان در سراسر جهان است. انجمن سرطان آمریکا تخمین می زند که حدود ۱۲،۹۰۰ مورد جدید سرطان دهانه رحم تشخیص داده شده و حدود ۴،۱۰۰ زن از این بیماری در سال ۲۰۱۵ میلادی می میرند. این برآوردها شوکه کننده ، اما درست است.
تقریبا تمام موارد سرطان دهانه رحم ناشی از یک ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. زنان در تمام سنین در معرض خطر ابتلا به این سرطان هستند .

سرطان دهانه رحم

عوامل خطرساز عبارتند از: روابط جنسی غیر ایمن ، شرکای جنسی متعدد، اضافه وزن، استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی، ژنتیک، سیگار کشیدن، ایمنی ضعیف، حاملگی های متعدد و اولین حاملگی در سن جوانی.
بدترین مساله در مورد این سرطان رحم این است که هیچ نشانه ای در مراحل اولیه آن دیده نمی شود . پس از اینکه بیماری به مثانه، کبد، روده یا ریه گسترش یافت، علائم نمایان تر می شوند
اگر یک زن بالغ هستید، و متوجه تغییرات غیرمعمول یا علائمی که بر اندامهای تناسلی شما تأثیر می گذارد شده اید حتمابا پزشک خود مشورت کنید.
همیشه در نظر داشته باشید که شانس موفقیت درمان سرطان گردن رحم در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود ، بالاتر است. با استفاده از آزمایشات پاپ و واکسیناسیون HPV، ممکن است درمان شود .
با شناخت عوامل خطر و نشانه های هشدار دهنده سرطان دهانه رحم ، می توانید خود و دیگران را از یک عمر رنج نجات دهید.

علائم سرطان دهانه رحم
علائم سرطان دهانه رحم

 

۱۰ نشانه هشدار دهنده سرطان دهانه رحم ، که نباید نادیده بگیرید :

۱ – خونریزی غیرطبیعی واژن

اکثر زنان مبتلا به سرطان گردن رحم خونریزی نامنظم دارند.
خونریزی واژینال که به طور مرتب رخ می دهد می تواند یک شاخص سرطان دهانه رحم باشد. همچنین می تواند به علت سایر شرایط پزشکی مانند عدم تعادل هورمونی، بیماری التهابی لگن یا عفونت در اندام های لگن باشد.
همانطور که سرطان به بافت های مجاور گسترش می یابد، مویرگ های جدید و غیر طبیعی ایجاد می شود که به راحتی تجزیه می شوند و باعث خونریزی می شوند. چنین خونریزی ممکن است بین دوره های قاعدگی، پس از رابطه جنسی، بعد از یائسگی و حتی پس از آزمون لگن رخ دهد.
اگر خونریزی بین دوره های قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی انجام شود با پزشک خود مشورت کنید.

۲ – ترشحات غیر طبیعی واژن

ترشحات واژن بدون بو و نرمال است. با این حال، در صورت افزایش ترشحات واژن، بوی ناخوشایند یا ظاهر نامنظم، می تواند نشانه ای از عفونت یا سرطان دهانه رحم یا اندومتری باشد.
هنگام بروز سرطان گردن رحم ، ترشحات واژن ممکن است سنگین، کم رنگ ، آبدار، قهوه ای یا مخلوط با خون باشد. با دیدن این علائم ، فورا به پزشک خود مراجعه کنید.

۳ – درد هنگام مقاربت

مقاربت دردناک یکی دیگر از علائم هشدار دهنده مهم سرطان دهانه رحم است. این علامت نشان دهنده پیشرفت سرطان دهانه رحم است که به این معنی است که سرطان در سراسر بافت ها و اندام های تولید مثلی پخش شده است. به غیر از درد، ممکن است علائم دیگری نیز مانند ضایعات ضخیم و تخریب واژن دیده شود.

۴ – لگن درد

درد لگن در زنان شایع است. گرفتگی و درد شکمی یک بخشی طبیعی از چرخه قاعدگی است و معمولا نشان دهنده وجود سرطان و یا هر نوع بیماری دیگر نیست. با این حال، دردی که برای دوره های طولانی مدت طول می کشد و بیشتر اتفاق می افتد می تواند نشانه ای از سرطان دهانه رحم باشد.
اگر مبتلا به سرطان گردن رحم هستید، ممکن است درد لگن را در زمان های غیرمعمول تجربه کنید و ممکن است درد در هر ماه به طور ناگهانی شروع شود. علاوه بر این، این درد معمولا اتفاق نمی افتد مگر آنکه سرطان در مرحله بسیار پیشرفته باشد.
اگر درد یا فشار لگن را تجربه کرده اید، با پزشک خود مشورت کنید تا علت دقیق آن را بیابید و احتمال سرطان را رد کنید.

۵ – احساس درد و ناراحتی در هنگام ادرار

سرطان دهانه رحم همچنین می تواند باعث ناراحتی در هنگام ادرار شود. در واقع، این یکی از واضح ترین و شایع ترین نشانه های این بیماری مرگبار است.
ناراحتی های ادراری شامل سوزش، خارش یا حساسیت شدید در هنگام ادرار کردن است. چنین علائمی هنگامی رخ می دهد که سرطان به بافت های اطراف گسترش یافته است. برای جلوگیری از آسیب بیشتر فورا به پزشک مراجعه کنید.
با این حال، ناراحتی های ادراری نیز ممکن است به علت دیگر علل، مانند عفونت مجاری ادراری، مشکل مثانه، عفونت مخمر یا بیماری های منتقله از راه جنسی (STD) باشد.

۶ – دوره های قاعدگی شدیدتر و طولانی تر

عود هشدار دهنده سرطان گردن رحم ، یکی دیگر از دوره های قاعدگی است که سنگین تر و طولانی تر از حد طبیعی است. تحریک دهانه رحم، احتمالا به دلیل گسترش سرطان دهانه رحم، می تواند این مشکل را ایجاد کند.
خونریزی شدید است و باید دستمالهای بهداشتی یا تامپون ها را بیشتر از یک بار در هر ۲ ساعت عوض کنید.
به غیر از سرطان، خونریزی شدید ممکن است ناشی از عدم تعادل هورمونی ، فیبروئید، پولیپ، بیماری التهابی لگن، اندومتریوز یا بیماری تیروئید، کبد یا کلیه باشد. حتی ممکن است به علت داروهای خاصی اتفاق بیفتد.
هر تغییری در هماهنگی دوره های ماهانه باید با دکتر خود مورد بحث قرار گیرد. به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است.

۷- از دست دادن کنترل مثانه

کنترل مثانه، هنگامی که مبتلا به سرطان دهانه رحم می شود، یک مسئله اصلی است. این به طور معمول نشان می دهد که سرطان بیش از یک منطقه محلی بوده است و بر مثانه یا سایر قسمت های دستگاه ادراری تأثیر می گذارد. افرادی که با این سرطان تشخیص داده می شوند، اغلب از دست دادن کنترل مثانه همراه با خون در ادرار تجربه می کنند.

۸ – کاهش وزن بی دلیل

همانند سایر انواع سرطان، کاهش وزن بی دلیل، می تواند سرطان دهانه رحم را نشان دهد. هنگامی که از سرطان رنج می برید، سیستم ایمنی به سختی کار می کند تا با آن مبارزه کند.
بدن پروتئین های کوچک به نام سیتوکین تولید می کند که چربی را در میزان بسیار بالاتر از حد نرمال می شکند. این صرف نظر از رژیم غذایی شما باعث کاهش وزن می شود،
اگر به طور ناگهانی وزن خود را از دست می دهید و برخی از علائم ذکر شده در این مقاله را دارید، ممکن است به علت سرطان دهانه رحم باشد. بهتر است که یک چک آپ داشته باشید.

علائم سرطان دهانه رحم

۹- خستگی دائم

اگر در بیشتر مواقع با وجود استراحت ، احساس خستگی می کنید می تواند باعث نگرانی شود.
هنگامی که از سرطان رنج می برند، گلبول های قرمز سالم با سلول های سفید خون جایگزین می شوند تا از این بیماری جلوگیری کنند. این باعث کم خونی و در نتیجه منجر به خستگی، کمبود انرژی و از دست دادن اشتها می شود. علاوه بر این، اکسیژن رسانی به بدن کاهش می یابد.

۱۰ – درد پا

زنان مبتلا به سرطان گردن رحم اغلب تورم و درد در پاها را تجربه می کنند. هنگامی که سرطان گسترش می یابد، جریان خون را مختل می کند که باعث ایجاد تورم در پاها می شود. پاهای متورم اغلب باعث احساس درد و دردناک می شوند، و این باعث می شود که فعالیت های روزمره شما دشوار شود.
هنگامی که به درد پا ، علت سرطان دهانه رحم ایجاد می شود، درد به طور ثابت و شدت آن، در طول زمان افزایش می یابد. گاهی اوقات ممکن است درد پشت نیز وجود داشته باشد.
به خاطر داشته باشید که داشتن درد پا به این معنی نیست که سرطان دارید. اگر دچار درد پا و چند مورد از نشانه های ذکر شده در چند هفته باشید، بهتر است که خود را با پزشک نشان دهید.

نکات پیشگیرانه
• زنان بین ۲۰ تا ۳۰ ساله باید هر ۳ سال یکبار غربالگری شوند . افراد ۳۰ تا ۶۵ ساله باید هر ۳ تا ۵ ساله تست غربالگری را انجام دهند.
• واکسیناسیون HPV قبل از سن ۲۰ سالگی .
• ترک سیگار و اجتناب از دود سیگاری
• دوری از روابط جنسی پر خطر ، به کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم کمک می کند.
ترجمه اختصاصی مجله آنلاین روزنو – بازنشر با ذکر نام و لینک به منبع مجاز است

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.