نگرانی دی کاپریو ، نگرانی چشم و ابرو !

دی کاپریو، برنده اسکار ۲۰۱۶ بهترین بازیگر نقش اول مرد در اقدامی تامل برانگیز و غیر منتظره با انتشار تصویری از دریاچه ارومیه خشک شده ، که اکنون بیشتر به  نمکزار شبیه است ، نسبت به خشک شدن آن ابراز نگرانی کرد . دی کاپریو در ایستاگرام خود پایگاه جهانی هواشناسی  نوشت  یک اسکله مخروبه در دریاچه خشک شده ارومیه در شمال غربی ایران. این بزرگترین دریاچه نمک در خاورمیانه است، اما در حال حاضر فقط پنج درصد از آب آن باقی مانده. از دو دهه پیش به دلیل تغییر آب و هوا، ساخت و ساز سد و کاهش بارندگی، دریاچه رو به خشکی رفته است.

سینمای ایران و نگرانی دی کاپریو برای دریاچه ارومیه
نگرانی دی کاپریو برای دریاچه ارومیه

این تنها مورد از واکنش های اجتماعی هنرپیشگان آنسوی آبها نیست . کافی است جستجوی مختصری انجام دهید تا فهرستی از انواع فعالیت های بشردوستانه  برخی از آنان در نقاط مختلف جهان پیدا کنید .

اما سئوال اینجاست ؛ در  حالیکه دی کاپریو و هنرمندان مطرح و ستارگان تراز اول دنیای سینما ، نگران مشکلات اینچینی هستند هنرمندان وطنی و ایرانی دغدغه شان چیست !؟

همین حالا  جستجوی کوتاهی در اخبار و تصاویر هنرمندان ! انجام دهید . دهها عکس با سگ و گربه ، انواع آرایش های عجیب و مدل های پوشش ، عکس با ماشین های مدل بالا که در رویاهای خود هم  نمی دیده اند بخش بزرگی از دغدغه های این به اصطلاح هنرمندان است !
خیلی هم نباید تعجب کرد . در سینمایی  که هنرمندان دلسوخته و خاک صحنه خوردگان ، دلشکسته و گله مند خانه نشین هستند عجیب نیست که با روابط ، پول ،  چشم و ابرو و جراحی دماغ در جایگاه هنرمند نشست و در حالیکه حتی یک کتاب درباره سینما نخوانده اند ( آن مصاحبه به یاد ماندنی رضا رشیدپور را حتما دیده اید )  به جای خلق هنر و دغدغه مردم و اجتماع داشتن ، مبلغ مصرف گرایی و پوچی و بی هویتی برای نسل جوان بود !

نه رفاه بد است نه دوست داشتن حیوانات و نه  شیک پوشی ، آنچه جامعه از هنرمند واقعی انتظار دارد با مردم بودن و برای مردم ماندن است  . درد مردم را فهمیدن و دغدغه  ملی داشتن وظیفه یک هنرمند نسبت به اجتماعی  است که بستر این شهرت را فراهم ساخته است .

سینمای روابط ، سینمای پول ، سینمای دماغ ، سینمای چشم و ابرو ، سینمای فاسد ، عقیم است !

در سینمای عقیم ،علی حاتمی ، انتظامی ، مشایخی  ، نصیریان و سایر پیشکسوتان و بزرگانش تنها و بی تکرارند !
در سینمای عقیم ” جدایی نادر از سیمین” تکرار نمیشود !
در سینمای عقیم فیلم فاخر ساخته نمیشود و بانوان متاهل ، خانه نشین میشوند !

تحریریه / راهنمای کرج
باز نشر با لینک به منبع مجاز است .

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.