پرورش کاکتوس، کسب و کاری تنها با ۳ میلیون تومان!

کاکتوس گیاه کم توقعی است که براحتی امکان تکثیر و پروش آن وجود دارد . این گیاه به مراقبت چندانی نیاز ندارد و تنها با نور و آب و خاک مناسب رشد میکند . از طرفی در زندگی های آپارتمانی امروز و گرفتاری هایی که فرصت رسیدگی را کمتر میکند وجود این گیاه از نظر زیبایی و مراقبت مورد توجه است .  کاکتوس در میان آنهایی که فکر می کنند نمی توانند از گیاهان آپارتمانی مراقبت کنند، یکی از پرطرفدارترین گیاهان به شمار می رود، چرا که به مراقبت چندانی نیاز نداشته و تحمل زیادی در شرایط محیط دارند.با این شرایط پرورش کاکتوس میتواند کسب و کار خانگی پر سودی باشد .

کسب و کار خانگی کشت کاکتوس

پرورش کاکتوس ، کسب و کاری پرسود با سرمابه کم

گیاه کاکتوس که خاستگاه اصلی آن آمریکای شمالی و جنوبی است و در مناطق آفریقایی نیز وجود داشته و به دلیل ویژگی‌هایی که در زمینه نگهداری و مقاومت بالا در برابر کم‌آبی و مراقبت دارد امروزه طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است و به‌صورت گسترده در اروپا، آسیا، آمریکا و تقریبا در تمامی مناطق جهان کشت می‌شود.
در ایران هم این گیاه جذاب در مناطق مختلفی تولید و تکثیر می‌شود و طرفداران خاص خود را دارد و حتی در زمینه بازار‌های صادراتی هم فرصت‌هایی وجود دارد‌. در حال حاضر بزرگ‌ترین مرکز پرورش کاکتوس کشور در محلات قرار دارد که فعالیت خود را در شش هزار متر مربع سطح زیر کشت در زیر پلاستیک با تولید سالانه ۱۴۰ هزار گلدان کاکتوس ادامه می‌دهد. شرایط‌ آب و هوایی مناسب سبب شده تا در این مرکز بیش از ۸۰۰ گونه کاکتوس از گونه‌‌های اروپایی، آمریکایی و آفریقایی گرد‌آوری شود. علاوه‌بر‌این استان‌های اصفهان، البرز، سمنان و شیراز از دیگر استان‌های با پتانسیل بالا در پرورش گونه‌های مختلف کاکتوس درکشور هستند.

سرمایه مورد نیاز برای تکثیر و پروش کاکتوس

برای سرمایه‌گذاری در تولید و تکثیر این گیاه دوست‌داشتنی به‌عنوان یک کسب‌و‌کار خانگی نیاز به سرمایه آنچنانی ندارید. با سرمایه کمتر از ۳ میلیون تومان می‌توانید یک گلخانه کوچک راه‌اندازی کنید. به لحاظ فضایی که باید به این کار اختصاص دهید اصلا نگران نباشید چون از طریق قفسه‌بندی می‌توانید فضای مورد نیاز برای تولید این گیاه را پنج تا شش برابر افزایش دهید و از ارتفاع محل مورد نظر به‌خوبی استفاده کنید. مسئله تامین نور را هم می‌توانید از طریق تامین نور مصنوعی با استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف مرتفع کنید.

کسب و کار خانگی کشت کاکتوس

طریقه کشت کاکتوس:

گیاه کاکتوس به دلیل قابلیت‌ها و مشخصات ویژه‌ای که دارد می‌تواند در تولید گلخانه‌ای در زمینه کسب‌و‌کار‌های خانگی مورد توجه قرار گیرد‌. تقریبا انواع گونه‌های کاکتوس از طریق کشت رویشی قابل تکثیر است بنابراین به افراد توصیه نمی‌شود که به دنبال تکثیر بذری این گیاه باشند چرا‌که هم زمان‌بر است و هم نیاز به تخصص بیشتری دارد.
افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در تولید این گیاه را دارند می‌توانند با کمی مطالعه اطلاعات خوبی را در این مورد‌ جمع‌آوری کنند و از روش‌های مرسوم تکثیر کاکتوس به‌ویژه روش قلمه‌زنی و پیوند استفاده کنند که بسیار ساده‌تر است‌. کاکتوس‌ها گیاهان مقاومی در برابر بیماری و کم‌آبی هستند اما باید نور کافی به آنها برسد بنابراین افراد باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشند‌. توصیه می‌کنیم که افراد در ابتدای کار به سراغ گونه‌های گران‌قیمت نروند چون باید سرمایه بیشتری را در کار وارد کنند و در صورت عدم موفقیت بهای بیشتری پرداخت خواهند کرد.
کسب و کار خانگی / منبع: اقتصاد آنلاین

پیشنهاد می کنیم بخوانید :
تهیه غذای خانگی شغلی پرطرفدار و زودبازده
پرورش زالو شغلی با سرمایه کم و درآمد بالا
ذرت مکزیکی کسب و کاری با سرمایه کم و درامد میلیونی !
چگونه عنوان تبلیغاتی موثری بنویسیم ؟

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.