چرا کرجی ها از کرج خرید نمی کنند؟!

اخیرا در کرج بیلبوردهایی نصب شده است با این مضمون : ” کرجی ها از کرج خرید کنید ” . جدا از اینکه چه فکر و هدفی پشت این اقدام قرار داشته و چقدر برای شهروندان تعجب آمیز بوده است ، یک واقعیت در کرج وجود دارد و آن ، روانه شدن بخش قابل توجهی از خریدهای اساسی و گردش مالی حاصل از آن به سمت تهران است !

کرجی ها از کرج خرید کنید
کرجی ها از کرج خرید کنید

بسیاری از اصناف و کسبه کرجی می دانند ، کم نیستند شهروندانی که خریدهای خود را بصورت مجازی و یا مراجعه حضوری ، از تهران انجام می دهند . امیدواریم نصب این بیلبوردها ، با اشاره به این واقعیت و به منظور تشویق اهالی کرج ، به خرید از کرج باشد .
اما روی دیگر این پیام ، این سئوال است که :

چرا کرجی ها از کرج خرید نمی کنند ؟!

در پاسخ این سئوال چند نکته قابل ذکر است که تامل در آن ، می تواند محرکی برای تغییر بوده و امیدوار باشیم کرجی ، خریدهایش را در کرج انجام دهد .

۱- ناعادلانه بودن و قیمت های عجیب برخی از اقلام اساسی . جالب اینجاست که بسیاری از این گرانفروشان ، تصور می کنند هنوز دوره تیروکمان است و مشتریان ، ماهها طول می کشد تا اخبار شهری دیگر را دریافت کنند !
در حالیکه به آسانی با موبایل ، که این روزها همه در جیب  دارند و طی چند ثانیه میتوان ، قیمت هر کالایی را استعلام کرد ، قیمت ها در کرج گاها تا ۳۰۰ درصد گرانتر از تهران است !
به عنوان مثال وقتی برای خرید پرینتر رنگی به یکی از بازارهای معروف کرج مراجعه کردیم ، قیمت در تهران ۶۳۰ هزار تومان بود و در آن بازار ، ۷۹۰ هزار تومان !
یا وقتی که برای چاپ ۱۰۰۰ نسخه A3 رنگی به خیابان مظاهری که راسته چاپ در کرج محسوب می شود رفتیم قیمت برای یک طرح ، یک جنس و تیراژ مشخص از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون پانصد هزار تومان متغییر بود !!! با انواع توجیهات و در نهایت وقتی متوجه می شدند از قبل قیمت گرفته ایم تخفیف های چند صدهزار تومانی پیشنهاد می کردند !

– سئوال این است : روی هر کالا چقدر باید سود کرد ؟! قیمت واقعی محصول چقدر است ؟

طبیعی است که وقتی اختلاف قیمتها برای ۱ کالای مشخص سر به میلیون بزند عقل سلیم حکم می کند برای خرید به فروشنده ای منصف مراجعه کرد و از قدیم گفته اند علاج گرانفروشی نخریدن است . صد البته مشتری دفعات بعد وقتش را برای استعلام قیمت در کرج هدر نمی دهد و مستقیم به تهران می رود

۲- به نظر می رسد گرانفروشان در کرج ، چندان نگران نظارت نیستند . هر چند در این مورد بخصوص ، فروشنده آینده نگر ، برای حفظ مشتری ، خود بهتر میداند قیمت و کیفیت باید چگونه باشد و اصولا نباید نیازی به نظارت باشد . ولی اگر برخورد و نظارت جدی تر باشد قطعا با اختلاف قیمت های نجومی مواجه نمی شویم .
۳- عدم ارائه خدمات پس از فروش کافی و نبود نمایندگی های رسمی و مجاز در سطح شهر به تناسب وسعت ، جمعیت و مناطق مختلف کلانشهر کرج که موجب میشود برای خرید و استفاده از خدمات گارانتی به تهران مراجعه کرد.

۴- عدم موجودی کالا و یا تامین به موقع کالا برای مشتری که گاها دو هفته ، طول میکشد درحالیکه ، با خرید اینترنتی میتوان ۲ روزه کالا را در منزل دریافت کرد.

در ادامه با گوشه ای از اختلاف قیمتهای شگفت انگیز کالا در کرج ، که خود تجربه کرده ایم آشنا می شوید :
– قیمت پرینتر لیزری در تهران ۲۰۵ هزار تومان، همان مدل در کرج ۲۹۰ هزار تومان
– قیمت کارتریج در تهران ۲۸ هزار تومان و در کرج ۱۶۰ هزار تومان
– قیمت رم دوربین در تهران ۲۰ هزار تومان و در کرج ۸۰ هزارتومان
– موبایل در کرج : طبقه همکف ۲۶۰ هزار تومان و در طبقه اول ۲۰۰ هزار تومان !

آیا این مشت نمونه خروار دلیل کافی برای خرید از تهران نیست ؟ و مشتری وقتی با چنین اختلاف قیمتهایی روبرو شود شک نخواهد کرد؟!
لازم به ذکر است مثال های فوق ، شامل همه کسبه محترم کرج نمیشود و فروشندگان معتبر ، با انصاف با قیمتهای رقابتی و ارزان نیز بسیارند و ضمن خرید دائم از این فروشندگان ، به دیگران هم توصیه می کنیم.
در یک جمعبندی تجربه ما این است اول استعلام قیمت و در نهایت خرید از فروشنده متعهد و با انصاف ، هر کجا که باشد . این فروشنده است که برای جذب مشتری ، باید منافع مشتری را در نظر داشته باشد .
آنچه مسلم است ، هر چه فروشنده و مشتری در احترام متقابل به حقوق و منافع یکدیگر ، با هم همکاری و اعتماد داشته باشند ، اثراتش در قالب خرید و گردش های مالی است که منجر به رونق اقتصاد شهر شده و چقدر لازم و حیاتی است تا به دست خود ، شرایطی را فراهم نکنیم تا سرمایه های شهر ، در جایی غیر از همان شهر صرف و خرج شود.
اختصاصی روزنو – بازنشر بدون ذکر نام و لینک به منبع ممنوع است .

 

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.