چگونه عنوان تبلیغاتی موثری بنویسیم ؟

عنوان تبلیغاتی / موضوع تبلیغات و چگونگی اجرای آن همیشه از دغدغه های بنگاه های اقتصادی بوده است . اینکه چه بنویسیم و چگونه خود را معرفی کنیم تا پیاممان در انبوه پیامهای رقبا و افکار و دغدغه های زندگی مخاطب تاثیر گذار باشد نیاز به مهارت و دانش کافی دارد . نگارش درست عنوان تبلیغاتی ، تضمین کننده موفقیت و تاثیر گذاری تبلیغات است و نقش مهمی در مدیریت مالی تبلیغات دارد .

مثل هر کار دیگری ، نوشتن متن تبلیغاتی و انتخاب عنوان تبلیغاتی به پیشفرض ها و اطلاعات اولیه ای نیازمند است :

– مخاطب پیام شما چه کسی است ؟ بانوان ، آقایان ، جوانان ، متخصصین ، عمومی مردم و..
اهمیت داشتن اطلاعات کافی درباره مخاطب پیام از این جنبه است که نحوه نگارش و نوع بیان پیام شما را مشخص میکند . طبیعی است که با هر گروه باید متناسب با موقعیت خودشان ارتباط برقرار کرد. اصطلاحات علمی و تخصصی برای مختصصین و همکاران و اصلاحات واضح و روشن برای عموم . همچنین سبک نوشتار نیز متناسب با سن و جنسیت مخاطب متغییر است .

عنوان تبلیغاتی,شعار تبلیغاتی,متن تبلیغاتی

– نیاز مخاطب شما چیست ؟ واضج است که پیام تبلیغاتی شما حاوی معرفی خدمات شما برای پاسخگویی به نیاز مشتری است. آیا از نیاز واقعی مشتریان احتمالی آگاهی دارید ؟ خدمات شما دقیقا به کدام خواسته مشتری پاسخ میدهد ؟ چه مشکل مهمی از مخاطب را حل میکند و چرا باید به پیام شما اهمیت بدهند ؟
اطلاع و اگاهی از نیاز واقعی مخاطب نقش مهمی در چیدمان و انتخاب کلمات برای عنوان تبلیغاتی و پیام شما دارد.

 – تبلیغ فعلی با تبلیغات گذشته و یا برنامه های تبلیغاتی آتی شما هماهنگ است ؟ آیا از یک برنامه مدون تبلیغاتی استفاده میکنید ؟
– تبلیغات انجام شده قبل را مورد سنجش قرار داده اید ؟ نقاط ضعف و قوت آن را در چه میدانید و درتبلیغ جدید خود لحاظ کرده اید؟
– از رقبا و نحوه خدمات و نوع تبلیغات و معرفی خود چه میدانید ؟ آنها چگونه خود را بر شما برتری داده اند ؟!
– مزیت ها و امتیاز خدمات شما نسبت به رقبا در چیست و آیا به نحو شایسته در پیام خود به آن پرداخته اید ؟!

هملنطور می بینید نوشتن عنوان تبلیغاتی و پیام مناسب با طراحی ساده یک بروشور تفاوت بسیار دارد . مشاوران تبلیغات و آژانس های تبلیغاتی پارامترها و معیارهای متعددی را در نگارش متن مناسب در نظر میگیرند و گاهی ممکن اسن هفته و ماهها صرف این کار شود .

از مهمترین آفات و نکاتی که متاسفانه در تبلیغات ،به سادگی از آن صرفنظر میشود عادات رفتاری و خصوصیات مخاطبان است . در ایران به طور اخص تبلیغات و مفاهیم اولیه آن هنوز مهجور مانده اند . برخی تصور میکنند مخاطب یا مشتری با فراغ خاطر ساعاتها و یا دقایق را صرف خواندن پیامشان میکند ! خیر هرگز چنین نیست . شما حداکثر دو یا سه ثانیه برای تاثیر گذاری فرصت دارید . ذهن خسته افراد و دغدغه های فکری ، مجال بیشتری به شما نخواهد داد پس عامل زمان در تبلیغات را به نوعی باید پاشنه آشیل آن در نظر گرفت .

پس از این مقدمه بطور خلاصه نکات و کلمات برتر را که می توانید در عنوان تبلیغاتی خود استفاده کنید یاد آور میشویم .
طبق تحقیقات مخاطبین به برخی کلمات واکنش بهتری دارند و به نوعی توجهشان را جلی میکند . از نمونه های قابل ذکر کلماتی نظیر : ” تازه ” ، “آخرین” ، ” معرفی ” ، “هشدار” ، “اعلام ” را میتوان نام برد .
همچنین کلماتی نظیر ” رایگان ” ، ” مجانی ” ، ” صرفه جویی ” ، ” پس انداز ” ، ” درامد ” ، ” پول ” ، ” آسان ” ، ” چگونه ” ، و… از عباراتی هستند که کاربردشان در عنوان تبلیغاتی ، برای مخاطب ، جلب توجه و انگیزه ای برای خواندن ادامه متن ایجاد میکند .

حال از نو و با دقت خدمات و مخاطبانتان را بررسی کنید و با در نظر داشتن موارد فوق ، عنوان تبلیغاتی موثری ، بنویسید و چنانچه به کمک و راهنمایی نیاز دارید ما در کنار شما هستیم .

راهنمای کرج/ تحریریه

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.