۷ نشانه هشداردهنده دیابت که باید جدی بگیرید

دیابت یک اختلال متابولیک (سوخت و سازی) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط مکانیزم‌های مختلفی است.

دیابت دو نوع اصلی دارد:. در دیابت نوع یک تخریب سلولهای بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می‌شود و در نوع دو مقاوت پیشرونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود.

هفت نشانه دیابت (مرض قند)  :

پزشکان هفت علامت اصلی را برای این بیماری بر شمرده‌اند که در صورت ادامه‌دار شدن هر کدام از آنها باید درخواست آزمایش برای اندازه‌گیری میزان قند خون را داد.

دیابت,مرض قند

۱- تکرر ادرار / پر ادراری
ادرار بیش از اندازه به دلیل این است که کلیه‌ها مجبور به دفع شکر اضافه بدن هستند. کلیه‌ها این شکر اضافه را همراه با مواد مایع از بدن دفع می‌کنند.

۲- تشنگی مدام
بالا رفتن میزان گلوکز خون و در نتیجه پر ادراری باعث از دست رفتن میزان زیادی از آب بدن می‌شود که فرد را بیش از حد معمول تشنه نگاه می‌دارد. وقتی این دو عامل اول (یعنی پرادراری و همینطور تشنگی دایم) ناگهان با هم ظاهر شوند، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

۳- خستگی بیش از حد
 بدن انرژی لازم را برای حرکت و فعالیت از سوخت و ساز گلوکوز به‌دست می‌آورد. علاوه بر تاثیر کم شدن آب بدن، تمام فعالیت‌های سوخت و ساز بدن تحت تاثیر قرار گرفته و انجام آن کند می‌شود که منجر به بی‌حالی و خستگی مدام فرد مبتلا به دیابت می‌شود.

۴- مشکل بینایی
کم‌آب شدن بدن بر بینایی افراد مبتلا به مرض قند اثر منفی دارد. این کم‌آبی کلی بدن باعث کم شدن مایع تر کننده لنز چشم شده که به مشکل بینایی و تمرکز می‌انجامد. در موارد شدید، این کم‌آبی باعث پاره شدن مویرگ‌های خونی شبکیه چشم و کوری می‌شود.

۵- طولانی شدن زمان ترمیم زخم‌ها، بریدگی‌ها و عفونت
اینطور گمان برده می‌شود که بروز عفونت‌های مداوم در بیماران مبتلا به مرض قند، توانایی سیستم دفاعی بدن را و همینطور قدرت دوباره‌سازی سلول‌های زخمی شده را کم می کند. میزان قند خون بالا به سلول‌های بدن استرس تمام وقت وارد می‌کند.

۶- کاهش وزن بدون تغییر در نحوه غذا خوردن یا تحرک و گرسنگی شدید
جذب قند توسط سلول‌های بدن که به علت مریضی قند کارکردشان مختل شده، باعث می‌شود فرد مبتلا به دیابت همیشه احساس گرسنگی کند. از سوی دیگر، دفع مدام آب و کالری از بدن باعث می‌شود کالری جذب شده مدت زیادی در بدن باقی نماند. بنابراین افراد مبتلا به مرض قند همیشه گرسنه‌اند، اما لزوما اضافه وزن ندارند، بلکه با کاهش وزن هم مواجه می‌شوند.

۷ – بی‌حسی و مور مور شدن بیش از حد اندام بدن
از آنجایی که بیماری قند به‌طور مستقیم بر سیستم گردش خون بدن تاثیر دارد، باعث ایجاد آسیب‌های جدی به سیستم عصبی بدنمی‌شود. این آسیب‌ها منجر به بی حسی دست‌ها و پاها می‌شود. به همین دلیل است که برخی افراد مبتلا به مریضی قند مجبور به قطع اعضای بدن می‌شوند.

منبع: روزنامه سپید

جالب است بدانید :
روشهای خانگی برای رفع بوی بد دهان
ازحجامت برای درمان این بیماری ها غافل نباشید
روش های خانگی موثر برای درمان جوش صورت

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.