۱۰ دلیل عمده بی خوابی نوزادان که مادران نمی دانند

بی خوابی نوزادان  | پدر و مادر بودن ، یک تجربه ی زیبا اما کاری سخت است. شما هر روز با رشد کودک خود، چیزهای جدیدی را تجربه می کنید. در حالی که بعضی از تجارب مانند گنجینه و برخی می توانند کابوسی برای شما باشند.
یکی از این کابوسها مشکل بی خوابی نوزادان است. در بدو تولد ، نوزادان در طول روز می خوابند و به طور مرتب در شب بیدار میشوند. این حالت طبیعی است . اما همانطور که شروع به رشد می کنند، الگوی خواب آنها تغییر می کند و در شب می خوابند. با این حال، گهگاهی، نوزادان گریه می کنند و به هیچ وجه نمی خوابند. والدین اغلب از بی خوابی نوزادان و بیداری مکرر کودک خود نگران هستند، به ویژه اگر نوزاد کمی پس از خوابیدن در طول شب، بیدار شده و این حالت در شب های بعد تکرار شود . معمولا، بی خوابی نوزادان در شب می تواند ناشی از تشنگی، گرسنگی، خستگی، دندان درد یا کولیک باشد.

بی خوابی نوزادان
مهمترین دلایل بی خوابی نوزادان

۱۰ دلیل عمده بی خوابی نوزادان :

۱- گرسنگی و تشنگی

گرسنگی از مهمترین دلایل بی خوابی نوزادان و بیدار شدن های شبانه است . حتی اگر نوزاد مرتب با شیر مادر تغذیه شود ، می تواند در طول شب و یا قبل از خواب ، گرسنه شود. نوزادان باید هر چند ساعت ، غذا بخورند، به ویژه هنگامی که با شیر مادر تغذیه می شوند زیرا شیر مادر به راحتی قابل هضم است.
اگر سن کودک شما بیشتر از ۶ ماه است و غذاهای کمکی نمی خورد، احتمالا بارها در طول شب بیدار می شود. اگر کودک شما در حال رشد است، ممکن است بیشتر از حد معمول ، احساس گرسنگی کند و به غذای بیشتری نیاز داشته باشد.
به طور معمول، رشد ناگهانی کودک در ۷ تا ۱۰ روزگی، ۳ هفته، ۶ هفته، ۳ ماه، ۶ ماه و ۹ ماهگی رخ می دهد.
هر وقت نوزاد گرسنه بود باید تغذیه شود . اگر با شیشه ( شیر خشک ) به کودک شیر می دهید، شیر بیشتری بدهید. در صورت تغذیه با شیر مادر ، بدون نگرانی در مورد تامین شیر، کودک خود را تغذیه کنید. شیر شما تغذیه ی مناسبی برای نوزاد است .
در طول روز، سعی کنید اگر نوزاد، بالای ۶ ماه است علاوه بر شیر، ، یک نوشیدنی دیگر مانند آب به او بخورانید و برای نوزادانی که کمتر از ۶ ماه سن دارند قبل از دادن آب با پزشک مشورت کنید .

۲ – نیاز به خواب عمیق

 در طول شب، کودک ، از خواب عمیق یا خواب سبک ، هر چند ساعت، یک یا دو دقیقه بیدار می شود. بچه ها می دانند چگونه خود را به خواب بزنند و دوباره به خواب بروند . اما اگر کودک شما برای خوابیدن عادت به چیزهایی مانند تغذیه با شیر مادر ، تغذیه ،شیشه شیر یا پستانک داشته باشد ، احتمال کمتری دارد خودش بعد از بیدار شدن دوباره به خواب برود. این مهم ترین دلیل چرت های کوتاه مدت و بی خوابی نوزادان در شب است. راه های زیادی وجود دارد که می تواند کودک را برای خوابیدن، آرام کند. نوزاد را عادت دهید که وقتی او را در رختخواب می گذارید و در حال چرت زدن بیدار می شود دوباره بخوابد.

۳ – تغییر در نظم ساعات خواب همیشگی

هرگونه تغییر در زمان عادی و روزانه خوابیدن کودک ، می تواند لذت بردن از خواب خوب را برای او دشوار کند. کودک به برنامه ای منظم که ساعت درونی و چرخه هورمونی بدن را تنظیم می کند نیاز دارد . این مسئله کمک می کند تا کودک در زمان معینی هر روز خواب آلود شده و بخوابد. سعی نکنید کودک خود را خیلی زود هنگام (زمانی که خسته نیست) یا خیلی دیر (زمانی که خیلی خسته است). در رختخواب بگذارید. بعد از ظهر و غروب کودک را نخوابانید. زیرا برای کودک شما دوباره خوابیدن ، هنگامی که تازه بیدار شده است سخت است.
تحقیقات نشان داده است ، نوزادان وقتی که والدین زمان آخرین خواب بین روز و شب آنها را افزایش بدهند نیاز به کمک کمتری برای خوابیدن در شب دارند.

۴ – خستگی یا هیجان زیاد

بزرگسالان وقتی که خسته می شوند و افکار مختلف به ذهنشان هجوم می آورد ، سخت بخواب می روند . نوزادان نیز درست مثل بزرگسالان، وقتی خسته می شوند، نمی توانند به خوبی بخوابند.
هنگامی که نوزادان خیلی خسته می شوند کمتر می خوابند ، بیشتر از خواب بیدار می شوند و بد اخلاق و بهانه گیر می شوند.
محیط پر سرو صدا نیز می تواند باعث نا آرامی کودک شما شود. سر و صدا، اسباب بازی ها، مردم و صفحه نمایش های الکترونیکی می تواند خواب کودک را با مشکل مواجه کند.
سعی کنید برای کودک در زمان خواب، آرامش ایجاد کنید. حمام گرم و آرامش بخش، ماساژ، در آغوش گرفتن و نوازش کردن، قصه گفتن ، بغل کردن و به خود چسباندن کودک می تواند به آرامش او قبل از خوابیدن کمک کند. این موارد باعث می شوند که کودک ، تمام طول شب را راحت بخوابد و نیمه شب کمتر بیدار شود و صبح سرحال و با حوصله از خواب بیدار شود.

۵ – بیماری (کولیک، دندان و غیره)

بی خوابی نوزادان و بیداری مکرر در طول شب ممکن است برخی مشکلات سلامتی خاصی را نشان دهد. هر چیزی از درد شکم، گاز، رفلاکس معده، سرماخوردگی و سرفه و دندان درد می تواند باعث مشکلات خواب در کودکان شود. بچه ها با سرماخوردگی یا عفونت های تنفسی فوقانی می توانند به علت احتقان یا سرفه از خواب بیدار شوند. استفاده از یک مرطوب کننده هوا مانند بخور در اتاق می تواند مفید باشد .
در صورت درد معده یا درد بخاطر نفخ کردن، مالیدن آب آنغوزه دور ناف می تواند کمک کند . ناراحتی های ناگهانی مانند درد در اثر دندان در اوردن نیز می تواند کودک را بی خواب و بی قرار کند.

۶- می خواهد نزدیک به شما باشد

نوزادان طی ۶ تا ۸ ماهگی اضطراب جدایی از والدین دارند که می تواند تا ۵ سالگی ادامه پیدا کند. ممکن است ببینید کودکتان چند بار در شب، بیدار شده ، گریه می کند و حاضر نیست دوباره بخوابد . کودک، هنگام بیدار شدن ، وقتی والدین را کنار خودش نمی بیند وحشت زده می شود . او فقط می خواهد نزدیک شما باشد. اگر کودک ، خواب باشد و شما او را در اغوش بگیرید و یا برای راحتیش پشت او را بمالید کودک بیدار شده و گریه می کند. اگر شما می خواهید کودکتان را تشویق کنید تا خودش بعد از بیدار شدن آرام شود ، باید حضور خود را در هنگام خواب کاهش دهید. هنگامی که کودک ، در شب بیدار می شود و گریه می کند، در ابتدا در همان اتاق قرار بگیرید و به تدریج اتاق را ترک کنید و یا موقع ترک اتاق به کودک اطمینان دهید که دوباره به او سر می زنید.

۷ – محیط برای نوزاد ، ناخوشایند و ناراحت کننده است .

تغییر محیط نیز می تواند به بی خوابی نوزادان منجر شود. اگر کودک شما در محیطی متفاوت از محل خوابش بیدار شود، او گیج و به احتمال زیاد وحشت زده می شود و نمی تواند دوباره بخوابد .اطمینان حاصل کنید که کودکتان تمام طول شب را در یک جا بخوابد یا در صورت جابجایی ، در جایی با شرایط مشابه نور، سر و صدا، گرما و غیره بخوابد.
گاهی اوقات، تغییرات دما می تواند بر روی خواب نوزاد تاثیر بگذارد. اگر کودک شما عرق کرده است ، لباس مناسب بپوشانید . همچنین که اگر کودک شما سردش است ، با اضافه کردن یک لایه پتو یا لباس او را راحت کنید.
چراغ ها نیز می توانند خواب کودک را بهم بریزند و چرخه ی خواب و بیداری او را مختل کنند. اگر فکر می کنید نوزادتان در نور بیدار می شود سعی کنید اتاق را کاملا تاریک کنید و یا با سایه ، اتاق را تاریک نگه دارید.
پوشک مرطوب نیز می تواند نوزاد شما را در اواسط شب بیدار کند.

۸ – نخوابیدن در طول روز

خواب روزانه برای رشد کودک ، اهمیت زیادی دارد. بدون خواب روزانه کافی ، کودک خیلی خسته و نا آرام میشود و نتیجه اش بی خوابی نوزادان است . لذا ، مهم است که نوزاد را در زمان مناسب بخوابانید. اگر کودک غروب بخوابد ، برایش سخت است که شب دوباره  بخوابد. بنابراین وقتی کودک صبح یا بعد از ظهر در حال چرت زدن است او را بخوانید .

۹- یادگیری مهارت های جدید

رشد کودک همراه با یادگیری رفتارهای جدید است. او اخیرا سینه خیز ، لگد زدن، غلت زدن، نشستن یا ایستادن را تجربه کرده و احتمالا هیجان زده است که آن را حتی در هنگام خواب امتحان کند . تجربیات جدید ، می تواند شبها او را از خواب بیدار کند و به تمرین وا دارد .
در طول روز، زمانی برای تمرین مهارت های تازه به کودک بدهید . اگر او فقط در نشستن تسلط دارد به او دوباره دراز کشیدن را یاد دهید. کودک در شب سعی می کند مهارتهایش را تمرین کند، در نتیجه، اغلب در شب برای کمک خواستن از والدین گریه میکند، چون احتمالا ، درحالتی گرفتار شده که نمی داند چطور از آن خلاص شود .

۱۰ – گرفتن نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور ، به نوزادان کمک می کند تا ریتم شبانه روزی خود را تنظیم کنند و در شب بیشتر بخوابند. دریافت هوای تازه و نور خورشید برای نوزادان سودمند است و به آنها کمک می کند تا به طور صحیح بخوابند.
به علاوه بر این، نور خورشید برای تولید ویتامین d ضروری می باشد. در اوایل صبح و بعد از ظهر نوزاد و کودکان خود را در معرض نور بیشتری قرار دهید و همچنین قبل از خوابیدن از نورهای مصنوعی دور کنید.
مطلب اختصاصی مجله روزنو –  بازنشر با ذکر نام و لینک به منبع ، مجاز است .

 

Tag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن