خواص شگفت انگیز ظروف مسی آشپزخانه برای سلامتی

وسایل آشپزی خوب یک بخش ضروری از پخت و پز سالم است. بنابراین، مهم است که بدانید بهترین فلز پخت و پز برای آشپزخانه چیست؟ اگر چه استفاده از فولاد ضدزنگ، چدن و آلومینیوم برای ظروف آشپزخانه کابرد وسیعی دارد ، ما اساسا یکی از فلزات باستانی  که برای ۹۰۰۰ سال مورد استفاده انسان بوده ، مس است . پخت و پز با ظروف مسی هزاران سال رواج داشته است .
مس برای سلامت مغز و عملکرد کبد بسیار حیاتی است . اجداد ما با استفاده مس و آلیاژهای آن برای طبخ غذا آشنا بوده و از خواص آن بی اطلاع نبودند.

ظروف مسی
چرا باید در ظروف مسی آشپزی کنید؟

ویژگی های عجیب و مفید ظروف مسی آشپزخانه :

مس فلزی انعطاف پذیر است و یک هادی حرارتی و الکتریکی خیلی خوب است. این فلز دوام زیادی داشته و در برابر خوردگی مقاوم است. بر خلاف سایر فلزات در پخت و پز ، گرما را بطور مساوی در همه سطح پخش می کند . مس گرما را پنج برابر بهتر از آهن و ۲۰ برابر بیشتر از فولاد ضد زنگ، منتقل می کند. همچنین پخت و پز با وسایل آشپزی مسی انرژی کمتر مصرف می کند.

مس دارای خواص ضد باکتریایی است !

مس خاصیت ضد میکروبی دارد. نگهداری مواد غذایی در ظروف مسی، به ویژه آب باکتری های مضر ای کولی (عامل مسمومیت غذایی) می کشد. تحقیقات نشان می دهد ، باکتری E-coli می تواند به مدت ۳۴ روز در رگه های فولاد ضد زنگ زنده بماند در حالی که ظروف مسی (در ۲۰ درجه سانتی گراد) باکتری ها را طی ۴ ساعت می کشد . به همین دلیل دستگیره درب بسیاری از بیمارستان ها و دستگیره ها و لوله های آب ، اغلب از مس ساخته می شود زیرا با اینکار انتقال میکروب می تواند نسبتا کند یا متوقف شود .

چرا باید ظروف آشپزخانه مسی باشند ؟

از زمان بسیار قدیم، ما شنیده ایم که نگهداری آب آشامیدنی در مخزن یا ظروف مسی صورت می گرفته است. در ادامه با حقایق جالبی در باره ظروف مسی آشنا می شوید .

• نگهداری آب در ظروف مسی یک فرآیند تصفیه طبیعی است. ظروف مسی دارای خواص موثر برای کشتن قارچ، میکرو ارگانیسم ها، جلبک ها و باکتری های موجود در آب هستند.
• آب ذخیره شده در مخزن مسی، به خنثی کردن سموم بدن کمک می کند .
• مس ،این ماده معدنی ضروری اثر ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی و خواص ضد التهابی دارد .
بر خلاف برخی از عناصر غذایی، بدن می تواند مقدر کمی مس ، سنتر کند اما لازم است منابع آن به بدن برسند . برخی از این منابع غذایی شامل غذاهای دریایی، گندم، دانه ها ، شکلات، سیب زمینی، غلات، حبوبات، نخود و… می باشند . اما نوشیدن ۲-۳ لیوان آب از ظروف مسی یک راه ساده برای تامین مقدار مس مورد نیاز بدن است .

ظروف مسی
ظروف مسی آشپزخانه
خواص درمانی مس در ظروف مسی آشپزخانه :

• مس کمک می کند ، بدن با شکستن چربی ها و بهبود سیستم گوارشی ، بتواند وزن را کنترل کرده و به لاغری سریع کمک می کند .
• بهبود و پاکسازی کبد ، کلیه و معده ، بهبود جذب مواد مغذی و یک درمان عالی برای عفونت ،زخم، سوء هاضمه و معده است.
• مس به کاهش فشار خون، کاهش ضربان و فشار خون بالا ، کلسترول و سطح تری گلیسرید کمک می کند.
• مس به تولید و تکثیر سلول های جدید کمک کرده ، در نتیجه در بهبود زخم ها موثر است.
• مس اثر آنتی اکسیدانی دارد و روند پیری زودرس را کند تر می کند.
• مس به تقویت استخوان ها و سیستم ایمنی بدن کمک کرده و خواص ضد التهابی آن ، مس را یک عامل بازدارنده ورم مفاصل تبدیل کرده است .
• از آنجا که مس با رادیکال های آزاد مقابله کرده و با خنثی کردن آنها ، نقش ضد سرطانی دارد.
• کمبود مس منجر به کم خونی (مس به جذب آهن در بدن کمک می کند)، بیماریهای تیروئید می شود.

هنوز بسیاری از مردم از مزایای بهداشتی ظروف مسی آگاهی ندارند . امیدواریم که این مطلب دلیل مناسبی برای استفاده از ظروف مسی باشد .
اختصاصی مجله روزنو(ruzeno.com) . بازنشر فقط با ذکر نام و لینک به منبع، مجاز است.

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.