پیلینگ چیست و چرا برای زیباسازی پوست بکار گرفته شد؟

پیلینگ چیست ؟ سابقه تاریخی پیلینگ :
پیلینگ (Peeling) کار تازه و جدیدی نیست، بلکه سابقه آن به بیش از صد سال برمی گردد. در سال ۱۸۸۲ یکی از استادان بزرگ بیماریهای پوست موسوم به UNNA متوجه شد که از بین بردن طبقات سطحی پوست توسط بعضی از مواد، موجب پدید آمدن پوست نو به جای پوست قدیمی می شود که این پوست، سالمتر و بهتر است، در ضمن بعضی از عوارض موجود در پوست قدیمی مانند لک، جوش و جای جوش در پوست جدید کاهش می یابد.
بعدها معلوم شد که علت این امر تحریک و بهبود گردش خون در پوست و فعالتر شدن سلولهای زایگر در لایه پوششی و سلولهای فیبرپلاست در طبقات زیرین پوست است که مسوول ساختن الیاف کلاژن و الاستیک و مواد سیمانی موجود در پوست می باشند.

پیلینگ چیست
پیلینگ چیست

علت آنکه عمل پیلینگ در زمانهای قدیم چندان رونقی نداشت، خشونت مواد مورد مصرف بود که باعث بروز عوارضی در پوست یا سایر دستگاههای بدن می شد. نمونه این مواد فنل، اسید سالسیلیک ورزسنیول و پدفیلین بودند که گاهی سبب مسمومیت و گاهی مانند سوختگی سبب بروز جوشهای بد شکل و یا لک می شدند.
در ضمن در آن روزگار کرم های محافظ و جذب کننده اشعه آفتاب که برای مراقبت از پوستهای پیلینگ شده لازم است چندان رایج و فراوان نبود. در نتیجه عمل پیلینگ فقط در مورد بعضی از بیماریها و آن هم در مراکز مجهز، صورت می گرفت.

به تدریج مواد جدیدی برای پیلینگ پیدا شد که بیشتر ریشه گیاهی داشتند و عوارضی مانند مسمومیت و ناراحتی برای دستگاههای داخلی بدن مانند قلب، کبد، کلیه و … نداشتند. مواد پیلینگ کننده ، امروزه خیلی زیاد است و هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می شود که نمونه آنها علاوه بر مواد قدیمی شامل فنل، رزسنیول اسید سالیسیلیک پدفیلین، اسید تری کلراستیک (TCA) اسیدهای میوه (اسید گلیکولیک، اسیدهای مالیک، اسید مالئیک، اسید پیرویک، اسید لاکتیک) اسید آزلائیک، اسید Kojic، ویتامین A، اسید رتینال، ازت مایع و FU5 است.
مواد جدید پیلینگ در صورتی که با احتیاط و رعایت دستورات مربوط به آن توسط افراد ورزیده مصرف شود ،ضمن ایجاد آثار مطلوب هیچ گونه ضرر و زیانی نداشته. از این رو با استفاده و استقبال شدید جامعه پزشکی و مردم روبه رو شده است.

در اینجا باید به این نکته اساسی هم اشاره کرد که عمل پیلینگ یا هر عمل دیگر که بشر انجام می دهد اگر هماهنگ و در جهت طبیعت و تقلید از آن نباشد صحیح و مثمر ثمر نخواهد بود بنابراین حسن بزرگ عمل پیلینگ آن است که کاری را که خود پوست به طور طبیعی در ایام کودکی و جوانی انجام می دهد و در سنین بالا به خوبی از عهده آن بر نمی آید دوباره تحریک کرده و به حالت اولیه و صحیح خود نزدیک می نماید.

گردآورنده: خدیجه رحمانیان / آموزشگاه مراقبت و زیبایی برگ سبز

کلیدواژه ها: پیلینگ چیست ,سابقه پیلینگ در جوانسازی پوست,کاربرد پیلینگ در زیبا سازی پوست,پیلینگ با مواد گیاهی,تاریخچه پیلینگ, مراقبت از پوستهای پیلینگ شده, موارد کاربرد پیلینگ,پیلینگ چیست,مواد جدید پیلینگ,مواد پیلینگ کننده , پیلینگ چیست

Tag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن