12 روش موثر برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

دندان درآوردن نوزاد ، شرایطی است که در آن اولین مجموعه از دندان های نوزاد از طریق لثه شروع به پدیدار شدن میکند که دندان های شیری نامیده می‌شوند و معمولاً به صورت جفت ظاهر می شوند. دندان درآوردن نوزاد ، اغلب در حدود ۶ تا ۸ ماهگی شروع می‌شود و می‌تواند تا دو سال طول بکشد تا دندان ها ظاهر شوند. دندان درآوردن نوزاد ، می‌تواند بدون هیچ مشکلی در برخی از نوزادان رخ دهد با این حال در بعضی از نوزادان دیگر نیز ممکن است همراه با علائم ناخوشایندی باشد.

 علائم و نشانه های دندان درآوردن نوزاد عبارتند از :

رایجترین علائم و نشانه های دندان درآوردن نوزاد را میتوان اینگونه برشمرد :
تب خفیف، گریه، مشکلات خواب، لثه های متورم و حساس، اسهال خفیف، خارش بیش از حد لثه و درد گوش

کاهش درد دندان درآوردن نوزاد
کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

روشهای تسکین و کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

در ادامه با راه های مختلفی برای درمان ناراحتی ناشی از درد دندان درآوردن نوزاد آشنا می شوید.

۱. مالش ملایم با زنجبیل

ریشه زنجبیل می‌تواند موثر باشد. زمانی که دندان در حال نیش زدن و ظاهر شدن از لثه ها می باشد و می‌توانند درد ناشی از ان را تسکین دهد زیرا زنجبیل دارای خواص ضد التهابی می باشد و می تواند بلافاصله تورم در لثه های کودک را کاهش دهد. ریشه های زنجبیل را به آرامی بیش از ۳ دقیقه در منطقه آسیب دیده مالش دهید.

۲. خمیر یا روغن میخک

در این ادویه عناصر بیوشیمیایی های متعددی وجود دارد که به طور همزمان خواص محافظت و ضد التهابی قوی را در برابر دندان های در حال رشد نوزادان ایجاد می کند. روغن گل میخک رقیق شده را به آرامی روی لثه های کودک مالش دهید. همچنین می توانید مقداری آب به پودر گل میخک اضافه کرده و آن را مانند خمیر در بیاورید و لثه کودک را به آرامی با آن مالش دهید.

3. استفاده از قاشق سرد

یک قاشق را در یخچال ( نه فریزر) به مدت 20 الی 30 دقیقه بگذارید . سپس آن را به کودکتان بدهید و او را تشویق کنید تا آن را گاز بزند . همانطور که درجه حرارت سرد التهاب را کاهش می دهد لثه کودک نیز تسکین می یابد.

4. سبزیجات سرد

یک هویج ، سیب یا خیار می تواند درد را در لثه کودک شما تسکین دهد. علاوه بر این کودک با ساییدگی این مواد غذایی توسط لثه هایش شیرینی که از انها آزاد می شود را تجربه می کند و ذهن او از احساس وحشتناک درد خالی می شود. در مورد هویج و خیار باید به یاد داشته باشید که آنها را پوست کنده و مراقب باشید تا از هر اتفاقی که ممکن است موجب خفگی شود جلوگیری کنید.

5. موز سرد

موز را به مدت ۱۰ دقیقه در فریزر قرار داده و بلافاصله بعد از خارج کردن از فریزر آن را به کودک خود بدهید . اگر می خواهید از این درمان استفاده کنید ضروری است که کودک شما همواره میوه جامد را بخورد. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما گرسنه است .

6. ماساژ لثه

ماساژ ، گردش خون را فعال کرده و یک راه موثر برای کاهش درد در مناطق آسیب دیده می باشد .اطمینان حاصل کنید که انگشت شما کاملا تمیز و ضدعفونی شده است همچننین می توانید از دستکش لاتکس نیز استفاده کنید.

7. غذاهای سرد را امتحان کنید

کودکان خوراکیهای سرد مانند ماست، آب میوه های یخی، میوه و البته بستنی را دوست دارند این خوراکیهای سرد می‌تواند درد ناشی از فرایند دندان دراوردن را از بین ببرد.

8. یخ

مکعب های یخ می‌تواند در هنگام درد ، برای درمان لثه های متورم استفاده شود. یک مکعب یخ را با یک دستمال تمیز بپوشانید و اجازه دهید کودک شما ان را گاز بگیرد درد در نهایت از بین می رود.

9. روغن بادام

این روغن به خاطر قوی بودن نباید به صورت خالص مصرف شود. بلکه باید با مقدار مساوی از آب مخلوط شود . روغن بادام کمک می کند تا درد متوقف شود. کافی است لثه را با انگشت آغشته به روغن بادام چند بار در روز ماساژ دهید.

10. تغذیه با شیر مادر

هنگام تغذیه با شیر مادر ، درد کودک تسکین می یابد و اضطراب او ناپدید می شود. تعجب اور نیست که علیرغم اینکه به علت درد ناراحت شده است در حالی که با شیر مادر تغذیه می کند به خواب می رود.

11. روغن زیتون

روغن زیتون به خاطر خواص ضد التهابی که دارد فوق العاده عالی بوده و باعث کاهش تورم و درد میشود روغن زیتون را با یک سواب پنبه به لثه کودک بمالید زیرا باعث مهار درد می شود.

جالب است بدانید | درمان سکسکه | فورا از شر سکسکه خلاص شوید

12‌. مالش لثه با روغن اسطوخودوس

این اسانس دارای مزایای بالقوه برای موارد شدید دندان درآوردن است. اولین مزایای آن مربوط به خواص رهایی از درد است. دومین مورد آن این است که اضطراب را کاهش میدهد و خواص القا کننده و آرامبخش قوی دارد. برای استفاده از این درمان، روغن اسطوخودوس را با روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کرده سپس توپ پنبه را داخل ان شسته و آن را روی لثه های کودک بگذارید همچنین می توانید روغن اسطوخودوس را پشت گوش کودک برای تقویت خواب بکشید.
 tinyqualityhomes

Tag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن