ایروبیک ،بهترین ورزش برای کاهش وزن و لاغری است

ورزش ایروبیک ( هوازی)، اشاره به ورزشی دارد که نیاز به مصرف اکسیژن به میزان قابل ملاحظه ای نسبت به استراحت، داشته و شامل حرکات ریتمیک تکراری عضلات بزرگ بدن، مانند دست ها یا پاها می باشد. از آنجا که برای انجام تمرین های هوازی به اکسیژن بیشتری نیاز دارید، سریع تر و عمیق تر نفس می کشید و اکسیژن اضافی به ریه های تان می رسد، ضربان قلب همچنین سریع تر شده و خون بیشتری را به ریه ها و عضلات می رساند.

ورزش های هوازی شامل موارد زیر است:

-پیاده روی سریع
– آهسته دویدن
– شنا کردن
– دوچرخه سواری
– رقصیدن
– قایقرانی
و…

ایروبیک چیست؟
ایروبیک چیست؟

چگونه ایروبیک را شروع کنیم ؟

تمرین های هوازی منظم، برای سلامت قلب و عروق ،کنترل وزن و حتی درمان افسردگی خفیف تا متوسط موثر است، اما بسیاری از مردم آن را رها کرده و آن را کمتر لذت بخش، می بینند.
انجام هر گونه ورزش هوازی، بهتر از انجام ندادن آن است.
خیلی عالی است که حتی اگر چند دقیقه ورزش هوازی را هر روز به صورت منظم انجام دهید. اما اگر می خواهید از تمام مزایای آن بهره‌مند شوید، سعی کنید فعالیت های مداوم هوازی را هر روز به مدت ۳۰ دقیقه و به طور متوسط ۵ روز در هفته، انجام دهید.
به یاد داشته باشید که اگر تاکنون ورزش نکرده اید و تازه شروع به انجام ورزش های هوازی نموده اید، بهتر است که به تدریج و با پایین ترین سطح، ورزش را شروع کنید.
همچنین توصیه می شود که به طور متوسط، شدت تمرینات را در طول زمان بالا ببرید . اگر دو روز موفق به انجام تمرینات نشدید، بهتر است احساس بدی در مورد انجام ندادن ورزش در روز های که نتوانستید تمرین کنید، نداشته باشید.

گروهی ورزش کنیم یا فردی ؟

علاوه بر این تمرینات، راههای دیگری برای افزایش فعالیت روزانه خود از قبیل بالا و پایین رفتن از پله ها، پیاده روی و راه رفتن طولانی و همچنین کارهای فیزیکی بیشتر پیدا کنید.
اگر با دیگران تمرین می‌کنید، سعی نکنید که این کار را به صورت رقابتی انجام دهید. افکار رقابتی برخی از مزایای ورزش، به خصوص در سیستم های قلب و عروق و سیستم ایمنی ممکن است اختلال ایجاد کند. اگر نمی‌توانید از تفکر رقابتی اجتناب کنید، بهتر است که تمرینات را به صورت فردی انجام دهید.
ورزش های رقابتی مانند هندبال، تنیس، ورزش های راکتی جایگزین فعالیت های هوازی مانند راه رفتن، دویدن و دوچرخه سواری نمی‌شوند. در ورزش های رقابتی تمرینات هوازی متوقف شده و دوباره شروع می‌شوند و به صورت پیوسته نیستند.
تمرینات هوازی منظم و پیوسته می‌توانند سیستم قلبی- عروقی، را بهبود بخشند.

ایروبیک چگونه به لاغری و کاهش وزن کمک می کند ؟

قبل از انجام تمرینات هوازی ایروبیک، باید ابتدا بدن خود را گرم کنید. بهترین حالت گرم کردن بدن، یک نسخه کاهش یافته و ارام تمریناتی است که باید انجام دهید. به عنوان مثال راه رفتن، دوچرخه سواری یا حرکت آهسته.
ممکن است افراد زیادی را ببینید که برای گرم شدن حرکات کششی انجام می‌دهند، اما این حرکات عضلات را برای انجام ورزش های هوازی آماده نمی‌کند.

ورزش های هوازی باعث افزایش ضربان قلب و تنفس می شوند که این افزایش، اکسیژن ماهیچه ها را افزایش می دهد و باعث افزایش گردش خون می شود . افزایش گردش خون، دی اکسید کربن و اسید لاکتیک که در عضلات تجمع می‌یابد را از بین میبرد. این تمرینها همچنین به شما کمک می کند تا وزن خود را کم کرده و ماهیچه های خود را بازسازی کنید..
ضربان قلب و تنفس شما باید در هر ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از پایان تمرینات هوازی، به حالت طبیعی برگردد. اگر اینگونه نشدحتما به پزشک مراجعه کنید.

 حتما بخوانید | 13 فایده شگفت انگیز پیاده روی روزانه برای سلامتی  

برخی از دلایل برای انجام تمرینات هوازی عبارتند از:

– کنترل قند خون
– کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری قلبی و مرگ زودرس
– کنترل وزن
– کاهش استرس، بهبود سیستم ایمنی بدن و افزایش مقاومت به بیماری ها
– کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون و پستان

هشدارهای پزشکی درباره ایروبیک

بعد از انجام تمرینات هوازی، باید دمای بدن خود را با انجام هر چند حرکت ساده پایین بیاورید. این حرکات نیز مشابه حرکات ورزشی اما در حرکات آهسته می باشد. اگر دچار ناراحتی قلبی یا فشار خون بالا هستید یا سابقه خانوادگی برای چنین مشکلاتی دارید، قبل از انجام ورزش های هوازی باید با پزشک مشورت کنید.همچنین اگر در حین ورزش کردن، دچار درد و یا دل درد می شوید، باید ورزش را متوقف کنید.
علاوه بر این، اگر دارای سرگیجه، سبکسری ،غش، درد قفسه سینه و مشکلات تنفس هستید، ورزش را بلافاصله متوقف کنید و سریعاً بررسی های پزشکی را انجام دهید.
اگر بیمار هستید، ورزش نکنید. منتظر بمانید که بیماریتان بهبود یافته و سپس ورزش را به تدریج از سر بگیرید. زیرا انجام دادن ورزش های شدید، در شروع بیماری ممکن است سبب بدتر شدن بیماری شود.

بتا بلوکرها و ورزش

بتا بلوکر ها، یک نوع دارویی هستند که برای کاهش فشار خون و همچنین درمان آنژین و برخی اختلالات ریتم قلب استفاده میشوند. این داروها باعث کاهش سرعت ضربان قلب می شوند. افرادی که از بتابلوکرها مصرف می‌کنند، باید با پزشک خود در مورد تمرینات ورزشی برنامه ریزی شده صحبت کنند. توصیه می شود که برای افرادی که از بتابلوکرها استفاده می کنند، شدت تمرینات میانه و معتدل باشد.

 حتما بخوانید | چگونه با افزایش متابولیسم،سرعت چربی سوزی را بالا ببریم؟  

برنامه تناسب اندام

برای افرادی به دنبال سطح تناسب اندام هستند، تمرینات هوازی باید بخشی از یک برنامه تمرینی متعادل باشد که شامل ۲ تا ۳ جلسه در هفته ورزش، برای افزایش قدرت عضلانی است. آموزش مقاومت و برخی از کشش و انعطاف پذیری مانند یک رویه کشس اولیه و یا شرکت در کلاس های یوگا، مصرف غذای سالم و مقدار زیاد استراحت،یک برنامه تناسب اندام خوب را کامل میکند.
Drweilmydr ترجمه اختصاصی مجله روزنو

Tag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن