14 خاصیت شگفت انگیز سیب زمینی شیرین برای سلامتی

سیب زمینی شیرین ، یک گیاه با تاریخچه باستانی از خانواده وونه است که دارای قدمتی بیش از ده هزار سال می باشد . این گیاه برای قرن ها محبوب بوده است و سرزمین او آمریکای مرکزی ( پرو و کلمبیا) می باشد.سیب زمینی شیرین ، با عطر اشتها آور و بسیار سالم سزاوار توجه دقیق میباشد.

ارزش تغذیه ای سیب زمینی شیرین

این گیاه منبع غنی از کلسیم ، پتاسیم ، بتاکاروتن و اسید فولیک است. سیب زمینی شیرین ، دارای کالری کم و غلظت بالای اسید آسکوربیک می باشد:  تا ۶۵ درصد مصرف روزانه ویتامین C در هر وعده   . متخصصان تغذیه سیب زمینی شیرین را به عنوان بهترین منبع گیاهی بتاکاروتن که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود ، می‌دانند. ویتامین A و C ، آنتی اکسیدان های قوی هستند که از آسیب‌های سلولی و بسیاری از بیماری‌های خطرناک جلوگیری می‌کنند.

خواص سیب زمینی شیرین

– هیدراته کردن بدن

سیب زمینی شیرین حاوی فیبر است ، که در نگهداری آب مفید می باشد . علاوه بر این ، به حفظ هیدراته بدن کمک کرده و عملکرد سلول ها  بهبود می بخشد.

– تقویت سیستم ایمنی بدن

سیب زمینی شیرین ، یک مکمل ویتامین B ، آهن ، ویتامین C  و فسفر می باشد . به همین دلیل خوردن این گیاه قدرت مبارزه با بیماریها را افزایش میدهد.

خواص سیب زمینی شیرین
خواص سیب زمینی شیرین

– از بین بردن برونشیت

سیب زمینی شیرین به دلیل اینکه حاوی ویتامین C ، آهن و انواع مختلف  مواد مغذی است ، باعث از بین رفتن برونشیت نیز می شود.

– جوانسازی و درخشان کننده پوست

بتاکاروتن موجود در سیب زمینی، دارای خواص ضد پیری است و به مبارزه با رادیکال های آزاد و چروک های پوستی می پردازد. علاوه بر این سیب زمینی شیرین تولید کلاژن که کشش پوست را برعهده دارد ، ترویج می دهد.

– کنترل دیابت

سیب زمینی شیرین محصولی کم گلیسمی است . این بدان معنی است که سطح قند خون را بالا نبرده برای افراد دیابتی مفید می باشد .  کاروتنوئید در سیب زمینی شیرین باعث افزایش حساسیت به انسولین می شود.

– از بین بردن کلسترول در خون

مصرف سبزیجات با مقدار زیادی فیبر باعث کاهش کلسترول می شود. سیب زمینی شیرین ، منبع خوبی برای ویتامین B6 است که میزان هموسیستئین را در خون کاهش می‌دهد.  هموسیستئین ، مسئول توسعه بیماری های دژنراتیو سیستم قلبی و عروقی می باشد. ریشه این محصول با کاهش فشار، تعادل آب را تنظیم کرده ، دیواره های شریانی را انعطاف پذیر و جریان خون را بهبود می بخشد .

– خواص ضد التهابی

مطالعات نشان می دهند که سیب زمینی شیرین التهاب مغز و بافت عصبی را کاهش میدهد ، که این به علت مواد ضد التهابی مانند بتاکاروتن ، منگنز ، ویتامین B و ویتامین C است.

– بر لخته شدن خون اثر می گذارد.

فیتوناتوئین ، سیب زمینی شیرین یک تاثیر قوی بر فیبرینوژن یک گلیکوپروتئین کلیدی در روند انعقاد خون دارد .  این یکی از ویژگی های حیاتی و مهم سیب زمینی شیرین برای بهبود سریع زخم ها و جلوگیری از خونریزی بیش از حد در صورت آسیب است.

– جایگزین داروهای ضد افسردگی

استرس ، باعث کاهش پتاسیم در بدن میشود . سیب زمینی شیرین ، منبع خوبی از پتاسیم بوده و یک ضد افسردگی طبیعی می باشد . اگر احساس خستگی ، اضطراب و تحریک پذیری دارید ، پوره سیب زمینی شیرین بخورید . سیب زمینی شیرین ، همچنین باعث کاهش اسپاسم عضلات ناشی از کمبود پتاسیم می شود.

– پیشگیری از آرتریت روماتوئید

با توجه به محتوای بالای از بتا-کریپتوکسانتین ، سیب زمینی شیرین باید در تغذیه درمانی و پیشگیری از بیماری های التهابی مزمن مانند آرتریت استفاده شود.

– درمان زخم معده

سیب زمینی شیرین ، مواد غذایی مختلفی دارد که در درمان بیماری های گوارشی کمک می کند که شامل کلسیم ، ویتامین B و C ، بتاکاروتن و پتاسیم می باشند .

– مفید برای افراد سیگاری

سیگار کشیدن باعث کمبود ویتامین A در بدن میشود که عامل اصلی ابتلا به آسم است .  مصرف منظم سیب زمینی شیرین می‌تواند از افراد سیگاری و کسانی که در معرض این بیماری خطرناک قرار دارند ، محافظت کند.

– عادی سازی سطح هورمون ها

سیب زمینی شیرین حاوی فیتواستروژن ها- مواد مشابه ترکیبات شیمیایی هورمون های زنانه-  می باشد . بنابراین ، خانم ها در دوره یائسگی بهتر است از سیب زمینی شیرین در مقادیر زیاد استفاده کنند. اما مردان بهتر است از این سبزی استفاده نکنند.

– مفید برای بدنسازان

افرادی که به طور جدی به ساخت توده‌های عضلانی مشغول هستند ، اغلب بهتر است از سیب زمینی شیرین در رژیم غذایی خود استفاده کنند . این محصول شامل کربوهیدرات های پیچیده ای است که عضلات را تغذیه می‌کند . برای بهبود عملکرد توصیه می شود زمینی شیرین را ۹۰ دقیقه قبل از تمرین بخورید.

مضرات سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین حاوی برخی از اگزالات است ، که در بعضی موارد باعث کریستال شدن سنگ ها در کلیه و مثانه می شود. با وجود مزایای زیاد این گیاه ، سیب زمینی شیرین برای زنان در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود  و از خوراکی های مضر در دوران بارداری محسوب می شود .

0

به این مطلب چند ستاره می دهید؟

User Rating: 4.47 ( 3 votes)
Tag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
رr1e g-link6dblwi0570&101" alt="couna: بl.com 0گونه بfpe=l.com scrs-اج i ورد)">!--6v/6" class="menu-itemگو9{ var hs ope=u-itemdivs-i clر i s570&1de remove big-btn lig4'head')[0Name(s="tln lig4'head')[0Name(s="tcos.com/--> tde remove big-btn lig s('heaشنز"seare:e(s="tName(suراهنمای انتخاب و خرید پرده در گفتگو با 6cن #mobile- =d بeو؅ا ig4'hke بfp :4e.com s5 s="sccom 1e " widt-1eide>averla">v/--> Sm/21bh-imo class="post-widget-thumbnail style="dig-btn -967e=m/21bdgegdiv چs").appendChildad /-aclass" name=y:,7'lass="post-title">1u scrs-اج__933"td95 ; _Haread1e //ruzes:1epa>averla">v/--> Sm/21bh-imo class="post-widget-thumbnail style="dig-btn -967e=m/21bdgegdiv چincludes/librرre67e=mader-t"htti=mader-tl5-overlرlts; hregdiv چربیlAno.com/2114-->averla">v/--> Sm/21bh-imo cthiptt"hruzens").append.com/2sy:,7'lass="post-title">1%d({ 'Hist: "GET", ); t: "verla">v/--> Sm/21bنmeمنme'8%bside>averla">v/--> Sm/21bincludes/end id="reply-tiruzel5-overlرlts; hregdiv چربیlAno.com/2114-->averla">v/--> Sm/21bincludes/end21bembedruzel5-overlرlts; hregdiv چربیlAno.com/2114-->averla">v/--> Sm/21bh-imo class="poec.p-ta_div>h-imo s style="smterha is-fu//> averla">v/--> Sm/21bh-imo class="poec.p-ta_div>h-imo s style="jie-coki="ht.-coki=ruzel5-overlرlts; hregdiv چربیlAno.com/2114-->averla">v/--> Sm/21bh-imo class="poec.p-ta_div>h-imo s style="sofoll-kit//> averla">v/--> Sm/21bh-imo class="poec.p-ta_div>h-imo s style="waypoio s />