راهنمای گام به گام انتخاب بهترین پوشک بچه

پیدا کردن و خریدن پوشک برای بچه ها کار سختی نیست ، اما لازم است پوشکی برای بچه تهیه نمود که مناسب و راحت باشند .
امروزه به دلیل بالا رفتن قیمت ناگهانی ارز، پوشک بچه نیز با افزایش قیمت روبرو شده و خریدن و پیدا کردن برند های با کیفیت و مناسب نیز با مشکل روبرو شده است.
از آنجایی که پوشک قرار است برای ۲ تا ۳ سال مهمان کودک بوده و همیشه همراه او باشد ، کیفیت پوشاک انتخابی از نظر نرم و راحت بودن برای نوزاد باعث می شود تا کودک آسوده بوده و احساس نارضایتی نداشته باشد. یک پوشک خوب و مناسب باعث می شود تا نوزاد به خوبی و به راحتی بتواند بخوابد.
از آن جایی که خواب در رشد و سلامت کودک نقش مهمی دارد ، بنابراین مهم است که از پوشک های مناسب برای کودک استفاده شود.

برای پیدا کردن پوشاک مناسب برای نوزاد، اولین و ضروری ترین کار این است که چندین نوع پوشک از برند مختلف تهیه نموده و آنها را امتحان کنید تا بتوانید مناسب ترین پوشک برای کودکتان را انتخاب کنید.
اما باید توجه داشته باشید که بهتر است قبل از به دنیا آمدن کودک از خریدن پوشک خصوصا به تعداد زیاد اجتناب کنید ، زیرا ممکن است نوزاد شما موقع تولد دارای وزن بیشتر یا کمتری باشد. در نتیجه پوشک های خریداری شده غیر قابل استفاده مانده و روی دست شما می ماند.

راهنمای انتخاب و خرید پوشک بچه
راهنمای انتخاب و خرید پوشک بچه

نکته‌ی دیگری که در خرید پوشک یکبار مصرف برای کودک باید در نظر بگیرید، این است که پوشک خوب ، پوشکی است که دارای لایه های زیادی بوده و به هنگام ادرار یا مدفوع کردن نوزاد ، این مواد به لایه های زیرین انتقال می یابند. این ویژگی سبب می شود که ادرار و مدفوع با پوست کودک تماس پیدا نکرده و کودک را از مشکلاتی نظیر عفونت های ادراری ، عفونت های پوستی و غیره مصون نگاه می دارد.
در این مقاله به نحوه ی انتخاب کردن پوشک مناسب برای نوزاد می پردازیم اما قبل از آن نحوه ی تعویض کردن درست پوشک نوزاد را توضیح می دهیم.

نحوه تعویض پوشک نوزاد

برای تعویض کردن پوشک کودک لازم است جایی صاف و مناسب پیدا کرده و کودک را روی آن قرار دهید. تشکچه های پلاستیکی برای تعویض کودک وجود دارد ، این تشکچه را ابتدا زیر کودک پهن کرده سپس کودک را روی آن قرار دهید. پس از باز کردن پوشک ، پای او را با آب ولرم شستشو داده و با حوله نرم و تمیز خشک کنید. همچنین می توانید از دستمال مرطوب برای پاک کردن پاهایش استفاده کنید.
سپس از پماد های سوختگی بر روی پای کودک استفاده کرده و پوشک جدید را جایگزین پوشک کثیف شده کنید.

ویژگی های یک پوشاک مناسب

جنس پوشک

لازم است دقت کنید که هنگام خرید پوشک های یک بار مصرف، لایه روی پوشک از جنس کتان باشد ، تا بتواند هوا را با بیرون از پوشک رد و بدل کند و امکان سوختگی پای کودک از بین برود.
متاسفانه در پوشک های پلاستیکی این امکان وجود نداشته و هوا رد و بدل نمی شود.

جاذب بودن پوشک

پوشک بچه باید دارای قدرت جذب زیادی باشد تا ادرار و مدفوع را به بیرون پس نزند. استفاده از پوشک هایی که لایه درونی و خارجی آن ها قدرت جذب زیادی دارد توصیه می شوند.

داشتن پشتی بلند

از آن جایی که مدفوع نوزادان آبکی است ، بنابراین ممکن است به بیرون از پوشک پس بزند. بهتر است از پوشک هایی استفاده کنید که دارای پشتی بلندی بوده و پشت نوزاد را کاملا پوشش می دهند.
به طور کلی پوشک باید به طور کامل کمر و ناف کودک را پوشش دهد. یکی دیگر از نکاتی که برای پس نزدن ادرار و مدفوع به بیرون از پوشک باید در نظر گرفته شود ، این است که باید تعداد دفعات کار کردن شکم کودک را دانسته و پس از هر بار مدفوع کردن پوشک را تعویض کنید.
نوزادان معمولا تا شش هفتگی پس از هر بار شیر خوردن ، مدفوع خود را تخلیه می کنند که این مسئله پس از طی این مدت به دلیل بزرگ شدن و رشد کودک و کاهش حرکات مدفوع کمتر می شود.

ظریف بودن پوشک

پوشک هایی که دارای قطر زیاد و پهن می باشند ، باعث اذیت شدن پای کودک و به وجود آمدن مشکلات سلامتی در پای کودک می شوند.
بهتر است از پوشک هایی استفاده کنید که دارای قطر کمی بوده و فاصله ای که بین دو پای کودک ایجاد می‌کند بیشتر از ۴ انگشت نباشد.

اندازه و سایز پوشک

همانطور که نوزاد بزرگتر شده و وزن بیشتری می گیرد، سایز پوشکش نیز همانند سایز لباس هایش تغییر می کند. بنابراین باید پوشک مناسب با سایز کودکتان انتخاب کنید تا برای کودک گشاد یا تنگ نباشد و کودک در پوشاک احساس راحتی کند.
سایز پوشک بچه بر اساس وزن تعیین شده و بر روی پوشک ها نیز سایز پوشک را که بر اساس وزن کودک تعیین می شود درج کرده‌اند.

جریان هوا

پوشک هایی که دارای سوراخ های ریز روی لایه های درونی و بیرونی می باشند امکان رد و بدل کردن هوا را دارند که این کار باعث می شود تا پای کودک دچار ادرار سوختگی نشود.

توجه به اثرات منفی ممکن پوشک بر روی پوست

اگر پوشاک کودک را به موقع تعویض نکنید و توجهی به نظافت و رعایت اصول تعویض پوشک نداشته باشید، ممکن است پوست کودک شما دچار حساسیت یا ناراحتی های پوستی شده و علائمی نظیر جوش های پوستی ، تاول ، قرمزی ، تورم و… ایجاد کند.
بنابراین برای جلوگیری از ایجاد چنین وضعیتی باید اصول دقیق تعویض پوشک را رعایت کنید.
همچنین برای جلوگیری از ایجاد حساسیت پوستی توسط پوشک بر روی پای کودک یا نوزاد ، بهتر است از پوشک های استفاده کنید که بدون رایحه بوده و یا لاتکس می باشند. زیرا بیشتر کودکان به مواد شیمیایی که برای ایجاد رایحه روی این پوشک ها استفاده می شود حساسیت نشان می‌دهند.
در صورت ایجاد چنین علائمی حتماً کودک خود را نزد پزشک ببرید.

داشتن چسب های با کیفیت

یک پوشک خوب باید دارای چسب هایی باشد که قدرت چسبندگی زیادی دارند تا بتواند پوشک را در پای کودک ثابت نگه داشته و یا باز نشود.
زیرا در صورت باز یا جابه جا شدن پوشک در پای بچه ادرار یا مدفوع به بیرون نشت پیدا می کند. همچنین چسب ها باید به صورت قرینه در دو طرف بدن کودک روی نقاط صورتی رنگ قرار گرفته در طرفین پوشک قرار بگیرند.

داشتن نوار های کشی در اطراف ران کودک

نوارهای کشی اطراف ران کودک باید نرم و انعطاف پذیر باشند تا پاهای کودک در آن ها راحت حرکت کرده و دچار زخم نشوند.

قیمت پوشک

همانطور که می دانید پوشک ها با انواع برندهای مختلف و قیمت های متنوع و گوناگون بر اساس جنس پوشک در بازار موجود می باشند.
نکته مهم در خرید پوشک این است که شما می توانید یک پوشک ارزان قیمت اما با کیفیت خوب خریداری کنید.
صرفا گران بودن پوشک دلیل بر کیفیت عالی آن نیست. گاهی اوقات پوشک های ارزان قیمت با پوست کودک شما سازگارتر است که این مسئله از نظر اقتصادی و بودجه نیز به صرفه ترمی باشد .
این مهم است که پوشکی انتخاب کنید که مناسب برای کودک تان بوده و در زمان‌های کوتاه پنبه های آن گلوله گلوله نمی شود . در نظر گرفتن این فاکتورهای اصلی مهم تر از هزینه و قیمت پوشک می باشد.
با توجه به موارد بالا نتیجه می گیریم که برای انتخاب پوشک مناسب قبل از انتخاب بهترین برند ها ، ابتدا باید راحتی و آسودگی کودک خود را در نظر بگیرید.

لازم است که در شبانه روز اوقاتی را در نظر بگیرید و کودک خود را پوشک نکنید و باز بگذارید تا کودک بتواند پاهای خود را به راحتی تکان داده و هوا نیز بر روی ناحیه تناسلی کودک جریان پیدا کند.

Tag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن