راهنمای خرید و انتخاب لوستر متناسب با دکوراسیون منزل

یکی از کارهایی که افراد برای دکوراسیون خانه هایشان انجام می دهند انتخاب  لوستر می باشد . انتخاب این وسیله تزیینی برای قسمت های مختلف خانه دارای ریزه کاری هایی می باشد که افراد از آن غافل هستند و انتخاب آن را بسیار سرسری می گیرند. اما انتخاب لوستر برای قسمت های مختلف خانه مانند سایر دکوراسیون آن اصولی دارد که شامل هماهنگ بودن با طریقه چیدمان خانه ، جایی که برای نصب لوستر در نظر گرفته می شود اندازه و متراژ خانه می شود.
در این مقاله در مورد انواع لوستر و راهنمایی های مناسب در مورد بهترین انتخاب این وسیله تزیینی صحبت شده است.

  • لوستر چیست؟

لوستر ، یک وسیله روشنایی است که طراحی آن معمولا به صورت شاخه ای و تزیینی بوده و دارای تعدادی لامپ می باشد و از سقف به حالت تعلیق در می آید. در واقع لوستر یک عنصر نورپردازی و زیبایی را به خانه اضافه می کنند.
از این رو در انتخاب لوستر مناسب برای منزل باید بسیار دقت نمود.

راهنمای انتخاب لوستر
راهنمای انتخاب لوست

انواع لوستر

لوستر ها در انواع مختلف ساخته می شوند و هرکدام مناسب برای یک قسمت از خانه می باشند. انواع لوستر ها شامل موارد زیر می باشند:

  • کریستال

کریستال های پر زرق و برق یک دکوراسیون دراماتیک را ایجاد می کنند که برای خانه هایی با سبک مدرن یا کلاسیک مناسب می باشند. این لوسترها قیمت گرانی برخوردار می باشند.

  • شیشه ای

یکی از پرطرفدارترین لوسترها در بین افراد از نوع شیشه ای می باشد.  این لوسترها در ابعاد و اندازه های گوناگونی تولید و ساخته می شوند. شیشه موجود در آن باعث  منعکس شدن نور در فضا می شود.

  • کلاسیک

نوعی لوستر می باشد که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است و برای خانه و یا به طور کلی فضا های مناسب است که دکوراسیون آنها به صورت کلاسیک بوده و بسیار مجلل می باشد. نکته ای که در انتخاب لوسترهای کلاسیک باید به آن توجه نمود اندازه آن ها می باشد ، زیرا این لوسترها در ابعاد مختلفی ساخته می شوند و باید متناسب با اندازه فضا انتخاب شوند.

در خانه از این نوع لوسترها باید در قسمت هایی استفاده شود که مرکز توجه می باشند . بنابراین قسمت هال پذیرایی خانه برای این نوع مناسب می باشد. برای ساخت لوسترهای کلاسیک از برنز ، کریستال و حباب استفاده می کنند و مدل آن را به صورت شاخه ای  درست می کنند.

  • لوستر های طبقه ای

مکان هایی که دارای سقف های بلند است برای این لوستر ها مناسب می باشد . برای ساخت این نوع لوستر برنز ، کریستال و برنج را ترکیب می کنند و آن را به صورت لامپ هایی در چند طبقه می سازند.

  • لوستر های شاخه ای

از آنجایی که این لوسترها زیبایی خاص و منحصر به فردی دارند ، می توانند نظر هر فردی را به خود جلب کنند. این نوع لوسترها مانند لوسترهای چند طبقه برای مکان هایی که دارای سقف های بلند و ارتفاع زیاد هستند مناسب می باشند.

این لوسترها از شاخه های زیادی تشکیل شده اند و از ترکیب کریستال ، برنج و برنز ساخته می شوند. سایزبندی آن ها نیز بر حسب تعداد شاخه های تشکیل دهنده آنها می باشد و بالطبع هرچه شاخه‌های آن بیشتر باشد بزرگتر بوده و بالعکس.

  • لوسترهای مدرن

با توجه به اینکه امروزه بیشتر افراد دوست دارند دکوراسیون خانه شان به صورت مدرن و فانتزی باشد  و لوسترهای مدرن نیز با این نوع سبک هماهنگ تر بوده و می توان از آن ها در هر نوع فضایی اعم از  آشپزخانه ، اتاق خواب ، نشیمن و … استفاده کرد ، از این رو این نوع لوسترها  به دلیل خلاقیت های خاصی که در طراحی شان به کار رفته از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند.

  • لوستر دیواری

این نوع لوستر ها را باید روی دیوار نصب نمود. بنابراین از آن ها بیشتر در راهروها استفاده می کنند اما آنها را می توان در اتاق خواب نیز به عنوان چراغ خواب تعبیه نمود.

  • راهنمای انتخاب لوستر مناسب برای منزل

 – اندازه لوستر

قبل از خرید لوستر ابتدا باید به متراژ منزل و ارتفاع سقف دقت نمود ، زیرا استفاده از لوسترهای  بزرگ در خانه هایی کوچک و با ارتفاع کم سقف علاوه بر هرج و مرج و شلوغ به نظر رسیدن منزل باعث کوتاه تر به نظر رسیدن سقف نیز می شود.

مناسب ترین لوسترها برای فضاهای کوچک با ارتفاع سقف کم ، لوسترهای کم شاخه و کم چراغ  می باشد. همچنین بهتر است در این فضا از لوستر های دیوارکوب یا سقفی استفاده نمود.

برای نصب لوستر در بالای میز ناهار خوری بهتر است از مدل هایی استفاده کنید که دارای نور زیادی می باشند و حتی در صورت ارتفاع کم سقف نیز در این مکان از لوستر هایی استفاده کنید که به صورت آویز می باشند تا تمام میز  برای سرو غذا پر نور و روشن شود.

– هماهنگی با دکوراسیون خانه

با توجه به اینکه لوسترها کامل کننده دکوراسیون خانه می باشند و تغییرات زیادی در فضای منزل ایجاد می کند ، هماهنگ بودن آن با وسایل خانه یکی از نکات مهمی است که در انتخاب لوستر باید به آن دقت نمود.

قبل از آنکه لوستری برای خانه تان انتخاب کنید ابتدا باید سبک دکوراسیون خانه را در نظر بگیرید . به عنوان مثال اگر سبک چیدمان منزل شما به صورت سنتی و کلاسیک می باشد بهتر است از لوسترهایی استفاده کنید که شیشه ای و کریستالی بوده و فضای پورنوری ایجاد می کنند.

یکی دیگر از نکات مهم که در انتخاب لوستر باید به آن توجه نمود این است که بهتر است لوستر انتخابی شما علاوه بر به روز و زیبا بودن،  فقط با یک نوع دکوراسیون هماهنگ نباشد ، بلکه بتوانید آن را با چند نوع دکوراسیون مختلف سازگار کنید تا در صورتی که بخواهید تغییراتی در خانه تان ایجاد کرده و تعدادی از وسایل را عوض کنید مجبور به عوض کردن لوستر نیز نباشید.

– تمیز کردن و نگهداری

با توجه به آن که گرد و خاک زیادی روی لوسترها می نشیند و آن ها مخصوصا اگر از جنس کریستال یا شیشه ای باشد پس از جذب گرد و خاک کدر شده و زیبایی خود را از دست می‌دهند ، بهتر است هنگام خرید ، مدل هایی را انتخاب کنید که قادر به تمیز کردن آن به آسانی باشید تا زیبایی و جلوه آن حفظ شود.

 – انتخاب لوستر برای اتاق خواب و آشپزخانه

تقریباً در  دکوراسیون و وسایل تمام آشپزخانه‌ها چوب به کار رفته است ، بنابراین انتخاب لوسترهایی که در ساخت و طراحی آن ها از چوب استفاده شده است برای این فضا مناسب می باشد و هماهنگی زیادی دارد. همچنین باید دقت نمود که نور این لوسترها به سمت پایین باشد تا فضای آشپزخانه را کاملاً روشن کند. برای اتاق خواب بهتر است از لوستر های دیوارکوب یا سقفی با نور ملایم استفاده نمود.
ruzeno.com

0

به این مطلب چند ستاره می دهید؟

User Rating: 4.45 ( 1 votes)
Tag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن