سمعک چیست؟ مزایا و معایب سمعک دیجیتال و آنالوگ

سمعک چیست؟ | ناشنوایی یا کم شنوایی یکی از انواع مشکلاتی است که ۷۰ میلیون نفر در جهان را درگیر کرده است.
شنوایی ، یکی از پنج حواسی است که درون هر آدمی نهادینه شده است. در صورتی که این حس در برخی افراد دچار مشکل شود و کم شنوایی یا ناشنوایی ظاهر شود ، فرد باید از نوعی وسیله که امواج الکترونیکی که در گوش می پیچد را تقویت کرده و باعث می شود تا صداها را بهتر بشنود و بتواند مانند یک فرد معمولی در جامعه زندگی کند استفاده کند که این وسیله کوچک و الکترونیک ، سمعک نام دارد و درون یا پشت گوش قرار می گیرد.

سمعک چیست؟
سمعک چیست؟

چگونگی عملکرد سمعک

سمعک گوش ، با پردازش امواج صوتی صداهایی که از طریق میکروفون درون گوش می پیچد را در مدت زمان بسیار ناچیزی به طوری که شخص صداها را در کسری از ثانیه و بدون تاخیر دریافت کند ، به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و باعث شنوایی معمولی فرد می شود.
سمعک همچنین باعث می‌شود فرد علاوه بر بلندتر شنیدن صداها ، آن ها را به صورت کاملا واضح بشنود. این پردازش صدا معمولاً با نوع کم شنوایی که فرد داشته ارتباط دارد و این سمعک ها طوری طراحی شده اند که بر اساس این نیازها ، صداها را تقویت کرده و به گوش فرد می‌رساند.
از آنجا که تمامی این تبادل سیگنال ها که در سمعک انجام می شود، به یک منبع برای تامین انرژی نیاز دارند، بنابراین برای کارکرد درست سمعک از باتری استفاده می شود. این باتری خود دارای دو نوع بوده و شامل یکبارمصرف و شارژی می باشد.

آیا سمعک میتواند بطور کامل مشکل کم شنوایی و ناشنوایی را حل کند؟

باید توجه داشت که سمعک گوش نمی‌تواند به طور کامل جایگزین شنوایی طبیعی فرد شود و مانند هر وسیله دیگری که دست ساز بشر است دارای محدودیت می باشد.
این محدودیت ها می تواند شامل این باشد که ممکن است  نتواند امکان شنیدن صداها را برای تمامی کم شنوا فراهم کند . زیرا در برخی از کم شنوایی ها ، استفاده از سمعک گوش هم موثر نیست.
یکی دیگر از محدودیت های سمعک این است که هنگامی که فرد در یک محیط پرسروصدا قرار می گیرد ، تمامی صداهای موجود در محیط برایش واضح و بلند می باشد و این مسئله ممکن است خوشایند نباشد.

انواع سمعک

سمعک ها در ۵ گروه ،بر اساس جایی که روی گوش قرار می گیرند و همچنین بر اساس مدار پزشکی تقسیم بندی می شوند که شامل موارد زیر می باشند:

۱.سمعک های آنالوگ

قبل از آنکه تکنولوژی در زمینه سمعک های دیجیتال و الکترونیک ، توسعه و گسترش یابد ، برای افراد کم شنوا از سمعک های آنالوگ که تنها سمعک های موجود در بازار بودند استفاده می کردند.
در این گونه سمعک ها ، میکروفون‌هایی وجود دارد که وظیفه جمع آوری صداها را بر عهده دارند ، سپس صداهای تقویت شده توسط آمپلی فایر و با یک بلندگو یا رسیور به گوش شخص رسانده می شوند.
فرد کم شنوا می تواند صداها را به صورت دلخواه توسط یک دکمه کوچک که بر روی این سمعک وجود دارد کم و زیاد کند. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت که سمعک های آنالوگ تنها یک تقویت کننده صدا هستند و مانند سمعک های امروزه کاربردهای مختلفی ندارند.

سمعک چیست ؟ سمعک آنالوگ
سمعک چیست ؟ سمعک آنالوگ
مزایای سمعک های آنالوگ

به دلیل سادگی در ساخت این نوع سمعک ها هزینه آنها نسبت به سمعک های دیگر بسیار پایین تر است.
باتری که برای تامین انرژی استفاده می شود دارای طول عمر زیادی می باشد.
با توجه به اینکه قطعات در ساخت این سمعک ها ساده می باشد ، در صورت ایجاد مشکل هزینه تعمیر آن نسبت به سمعک های دیگر کمتر بوده و قطعات به راحتی تعمیر می شوند.
از آنجا که این نوع سمعک ها می توانند قدرت صدا را افزایش دهند ، افرادی که به مدت طولانی از آن استفاده کرده اند، به دلیل سادگی و راحتی آن را به سمعک های دیگر ترجیح می دهند.

معایب سمعک های آنالوگ

یکی از معایب این سمعک ها این است که در محیط های شلوغ و پر سر و صدا نمی‌توان صدا را متناسب با محیط تغییر داد.
این نوع سمعک ها تمامی صداها حتی صداهای مزاحم را نیز افزایش می‌دهند.
سمعک های آنالوگ، می توانند به شنوایی فرد توسط ترومای صوتی آسیب برسانند ، زیرا نمی توان خروجی آنها را کنترل نمود.
یکی دیگر از معایبی که باعث می شود، این نوع سمعک ها خیلی طرفدار نداشته باشند ، ظاهر بزرگ و نامتناسب آن می باشد.

۲. سمعک های دیجیتال

سمعک دیجیتال ، به جای پردازش آنالوگ، از دیجیتال استفاده می کند . این بدان معنی است که صدا به 1 و 0 تبدیل شده و از طریق رایانه به جای پردازش آنالوگ ساده، پردازش می‌شود.
تا همین اواخر سمعک ها دستگاه های آنالوگ بودند ، اما اخیراً برخی از ابزارهای سمعک از پردازش دیجیتال مانند رایانه برای انجام برخی از توابع استفاده می کنند .
اولین سمعک ها برای استفاده از پردازش دیجیتال کمک های هیبریدی بود و تنها از پردازش دیجیتال برای کنترل عملکردهای مختلف کمک استفاده می‌کرد ، اما نه برای پردازش صدای واقعی.
در حال حاضر بیشتر سمعک ها فول دیجیتال هستند ، یعنی آنها از پردازش دیجیتال نه ‌تنها برای کنترل صدا استفاده می کنند ، بلکه برای پردازش سیگنال صدا ،شبیه پخش کننده صوتی عمل می کنند.
سمعک های دیجیتال گران هستند ، اما در مقایسه با سمعک های آنالوگ در آنالیز و پردازش صدا انعطاف پذیری بالایی دارند.

سمعک چیست ؟ سمعک دیجیتال
سمعک چیست ؟ سمعک دیجیتال

برخی از مزایا و ویژگی های سمعک های دیجیتال عبارتند از:

– تقویت گفتار
– کاهش سر و صدا
– حذف بازخوردها
همانطور که پردازنده های سریع تر در دسترس هستند ، الگوریتم های نرم افزاری بهبود یافته و قیمت ها نیز پایین می آیند و سمعک های دیجیتالی احتمالا جایگزین اکثر سمعک های آنالوگ خواهند شد.

۳. سمعک هوشمند

سمعک های هوشمند، یکی از محبوب ترین و موثرترین روش های درمان برای هر نوع کاهش شنوایی می باشند .
عملکرد خودکار در این گونه سمعک‌ها به کاربران اجازه می دهد تا به طور طبیعی با محیط خود ارتباط برقرار کنند . در جامعه ارتباطی امروز افراد باید بتوانند تمام اصوات را به راحتی و بدون تحریف در گوش خود داشته و بشنوند.
این نوع سمعک ها بدون سیم و دیگر اتصالات فیزیکی ، روند پردازش شنوایی را طبیعی می سازند. در حالی که همچنین به شما اجازه می دهند تنظیمات دستی را در صورت نیاز انجام دهید.
دستگاه همچنین می تواند کنترل های هوشمند سمعک را از طریق برنامه های گوشی های هوشمند به صورت بی سیم کنترل کند و برنامه و حتی سایر تنظیمات پیشرفته مانند تمرکز میکروفون را تنظیم کند.
قبلا استفاده از بلوتوث در سمعک به سرعت باتری را تخلیه می کرد. اما سمعک های هوشمند این مشکل را حل کرده است . بنابراین شما می‌توانید از هر تجربه گوش دادن در طول روز بدون نگرانی در مورد عمر باتری لذت ببرید. با استفاده از تکنولوژی بلوتوث ، سمعک های هوشمند می توانند به صورت بی سیم به انواع دستگاه ها نظیر تلویزیون ، گوشی‌های هوشمند، زنگهای درب آلارم و غیر متصل شوند.

سمعک چیست؟ سمعک هوشمند
سمعک چیست؟ سمعک هوشمند

در نتیجه سمعک ها ا، ساساً به هدست های با وضوح بالا تبدیل می شوند که تماس تلفنی ، تماشای تلویزیون و یا پخش موسیقی را به تجربه یک پارچه گوش دادن اضافه می کند.

۴. سمعک قابل برنامه ریزی

این نوع سمعک بر اساس نیازهای مشتریان قابلیت برنامه ریزی و تنظیم دارد. در این نوع سمعک ها ، برای تنظیم صدا به طوری که فرد فرکانس های مختلف را بشنود، باید همانند یک دستگاه صوتی آن را تنظیم کند. به عنوان مثال فرکانس مورد نظر را می توان از طریق دستی تنظیم کرد.
به طور کلی امروزه تمام سمعک هایی که با تکنولوژی جدید ساخته می شوند می توانند قابل برنامه ریزی باشند.

مزیت سمعک های قابل برنامه ریزی

این نوع سمعک ها برای کمک به درمان انواع کم‌شنوایی مفیدند و به طور کلی اگر فرد به مرور شنوایی اش کمتر شد ، می تواند سمعک را با توجه به نیاز و میزان افت شنوایی اش تنظیم کند. به همین دلیل این سمعک مناسب ترین نوع برای کم شنوایان می باشد.

۵. سمعک وایرلس یا بی سیم

امروزه سمعک های بی سیم ارگونومیک و بسیار راحت هستند. آنها دارای صدا با وضوح بالا و باتری های پیشرفته ای می باشند که ساعت ها موسیقی ارائه می دهند.
مزیت اصلی این سمعک ها این است که نیازی به کابل برای اتصال ندارند و اکثر این آن ها از اتصال بلوتوث استفاده می کنند.
این نوع سمعک ها در مقابل نویز زمینه ، بهترین عملکرد را دارند و برای کم شنوایان دارای بالاترین انعطاف پذیری می باشند.
کارکرد این نوع سمعک ها ، تماما اتوماتیک بوده و پردازش گوشی در هر شرایط یکی دیگر از قابلیت های آن می باشد.
این نوع سمعک ها با استفاده از بلوتوث می‌توانند با تلویزیون ، رادیو ، موبایل و هر وسیله ای که قابلیت اتصال به بلوتوث را داشته باشد، متصل شود.

سمعک چیست؟ سمعک وایرلس

با توجه به موارد ذکر شده در بالا از آنجا که کاهش شنوایی می تواند روی فعالیت و زندگی روزمره و دامنه ارتباطی افراد تاثیر بگذارد ، بنابراین هنگامی که شنوایی فرد دچار مشکل می شود باید از سمعک استفاده کند.
از آنجایی که سمعک ها دارای انواع مختلفی می باشند و هر کدام کارایی های مختلفی دارند فرد باید برای انتخاب سمعک مناسب به یک ادیولوژیست یا مرکز شنوایی سنجی ، مراجعه کند تا در انتخاب بهترین نوع سمعک بر اساس میزان و نوع کاهش شنوایی ، فرد را راهنمایی کند.

منبع : nchearinglosshearingaids

Tag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن