دستگاه تصفیه آب چیست و چه انواعی دارد؟

جداسازی آلودگی ها و ذراتی که در آب وجود دارند فرایندی است که توسط دستگاه های تصفیه آب انجام می شود. از آنجایی که آب، دارای یک ساختار مولکولی خواص می باشد، می تواند بسیاری از مواد را در خود حل کند و بدین وسیله آلودگی ها نیز وارد آب می شوند و لازم است که برای استفاده و شرب ، از آب آلودگی های آن گرفته شود.
این بدان معنا نیست که حتما باید به طور کامل ذرات و آلودگی های آب گرفته شوند تا به دستگاه لقب دستگاه تصفیه داده شود ، بلکه دستگاه هایی که بتوانند مقداری از کلر ، ذرات آلودگی ها و باکتری های موجود در آب را حذف کنند جزو دستگاه های تصفیه آب به شمار می رود .
این دستگاه ها دارای ابعاد کوچکتر شامل دستگاه های تصفیه آب خانگی تا دستگاه هایی با ابعاد بزرگتر و کارایی بیشتر مانند تصفیه کردن آب یک شهر می باشند که توسط فیلترهای مخصوص انجام می شود .

دستگاه تصفیه آب چیست
دستگاه تصفیه آب چیست

• انواع دستگاه تصفیه آب

تصفیه آب بر اساس نوع استفاده از آن و ظرفیتی که برای مصرف دارند به طور کلی به دو دسته دستگاه تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم بندی می شوند که این دستگاه خود دارای انواع متنوعی می باشند ، و برخی از آنها شامل موارد زیر هستند

• صافی فشاری و میکرو فیلتر

برای آن که آلودگی هایی مانند گل و لای و ذراتی که در آب معلق می شوند ، از بین بروند از دستگاه تصفیه آب مدل صافی فشاری و میکرو فیلتر استفاده می شود.

• اسمز معکوس

در صورتی که نیاز به آب خالص و بدون املاح داشته باشید ، باید از این دستگاه استفاده کرده که این فرآیند اصطلاحاً آب شیرین کردن نیز نامیده می شود.
تصفیه کردن آب با استفاده از دستگاه اسمز معکوس یا غشای جداسازی برای میکروفیلتراسیون شامل استفاده از مجموعه ای از غشاهای مارپیچی نیمه معلق است که منافذ بسیار کوچکی دارند .این غشاها می‌توانند به عنوان فیلترهای مولکولی در نظر گرفته شوند و از آنجا که منافذ آن بسیار کوچک و ریز است ، فشار زیادی برای انتقال مقادیر آب از طریق آنها لازم است. در انتها ناخالصی های انتهای غشا نیز در یک جمع کننده جمع می شوند در حالی که آب پاک به طور مستقیم از شیر جریان می یابد.
اسمز معکوس قادر به حذف فلزات سنگین و دیگر مواد مضر مانند سولفات ، بی‌کربنات و غیره نیز است که تنها می‌تواند مولکول های آب را از بین ببرد.
یکی از مزایای این نوع دستگاه ها ، تعمیر و نگهداری ساده و اقتصادی آن است که اساس آن بر اساس جایگزینی هر چند وقت یکبار از فیلترهای مختلف و غشاها به منظور اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه ، حفظ عطر ، طعم و کیفیت آب و از بین بردن عفونت های ناشی از باکتری در آب می باشد.

• سختی گیر

هنگامی که آب دارای کلسیم و منیزیم می باشد ، سخت شده و برای برطرف کردن این عوامل سختی باید از دستگاه سختی گیر استفاده نمود.

• نانو فیلتراسیون

این دستگاه ، خود شامل دستگاه کلرزن مایع و گازی ، سیستم UV و ژنراتور می باشد که برای حذف میکروارگانیسم ها از آب مورد استفاده قرار می گیرد.

• دستگاه تصفیه آب صنعتی

این دستگاه ، تصفیه ی آب هایی را انجام می‌دهد که از مقیاس خانگی بزرگتر بوده و فقط مختص به صنعت نمی باشد .
این دستگاه ها دارای ظرفیت بالا که شامل تولید بیشتر از ۳ متر مکعب آب تصفیه شده بوده و توانایی تصفیه آب در حجم زیادی را دارند.
دستگاه تصفیه آب صنعتی بر مبنای تکنولوژی اسمز معکوس کار می کند.

• اما مصارف صنعتی آب چیست؟

آب در صنایع مختلف مصارف گوناگونی دارد .از جمله مصارف صنعتی آب می ‌توان به صنعت داروسازی و صنایع غذایی اشاره نمود.
تصفیه کردن آب برای حفظ سلامت خانواده مهم است. آب آلوده دارای ناخالصی می تواند باعث بیماری های واگیردار زیادی شود. آب دارای دو نوع سخت و نرم می باشد که هرکدام از منابع گوناگونی تامین می شوند.

این منابع عبارتند از:

آب سخت

آب های زیرزمینی ، آب های ناشی از چاه های حفاری یا تانکرها می باشد. آب سخت ممکن است حاوی فلوراید ،آرسنیک و سایر فلزات سنگین باشد .

آب نرم

اما منبع آب نرم می تواند آب رودخانه ، دریاچه، آب جمع آوری شده باران یا آب ارائه شده توسط شهرداری باشد.

• روش های تصفیه آب

تصفیه آب به پنج روش RO ، UV ، UF ، فیلتر رسوب و تصفیه آب کربن فعال انجام می شود.
که تصفیه آب سخت باید توسط دستگاه RO ، و تصفیه آب نرم توسط UV انجام شود. اما اگر آب دارای آلودگی بوده و همچنین سخت می‌باشد باید از UV+RO استفاده نمود.

بسیاری از دستگاه های تصفیه آب برای استفاده خانگی در بازار وجود دارند که هر کدام از این دستگاه ها نیاز خاصی مانند نوع نرمی و سختی و آلودگی آب در منطقه را برطرف می کنند.

• تصفیه آب به روش RO

در این دستگاه آب از طریق غشای RO با استفاده از پمپ فشار بالا وارد شده و آب را برای عبور از غشای RO متصل می کند .
تصفیه کننده آب RO منجر به حذف ناخالصی های نامرئی می شود که باعث می شود آب سخت و شور شده و مانند آرسنیک و سدیم شود.

• تصفیه آب به روش UV

در این روش از اشعه ماورای بنفش برای غیر فعال کردن میکروارگانیسم ها و پاتوژن‌ها استفاده می‌کنند ، که موجب بیماری‌های ناشی از آب می شود. تصفیه کننده آب UV به نرم کردن آب سخت کمک نکرده و فقط برای کشتن میکروب ها و پاتوژن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

• تصفیه آب به روش UF

در روش UF از غشای فیبر توخالی استفاده می کنند و هنگامی که آب از طریق این غشای فیبر عبور می کند، جامدات معلق و سایر ناخالصی ها در فیبر حفظ می شود.
در روش تصفیه آب UF پاتوژن های میکروارگانیسم ها را نمی کشند و مناسب برای تامین آب عمومی است که در آن نمک های محلول بسیار کم می باشند.
UF تنها زمانی که با سایر فناوری های تصفیه آب استفاده می شود ، موثر می باشد. این دستگاه بدون برق کار کرده و از مواد شیمیایی استفاده نمی کند.

• تصفیه آب به روش کربن فعال

تصفیه کننده کربن فعال از گرانول زغال چوب ساخته شده و برای جذب آفت کش ها و علف کش ها استفاده می شود. دستگاه تصفیه آب کربن فعال بدون برق کار کرده و مواد شیمیایی مانند کلر در آب هنگام عبور از گرانول های کربن مزه آب را بهبود می بخشد و بوی بد آب را از بین می برد.

• راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب

بزرگترین افسانه در مورد آب سخت این است که نوشیدن آن بی خطر نیست و باعث آسیب های سلامتی و اثرات مضر بر اندام های داخلی بدن انسان می شود.
تحقیقات نشان داده است که آب سخت می تواند به عنوان یک مکمل غذایی برای کلسیم و منیزیم می باشد .به گزارش سازمان بهداشت جهانی شواهدی وجود ندارد که اثبات کند آب سخت باعث خطرات سلامتی می شود.

شرایط نصب دستگاه

برای نصب دستگاه تصفیه آب شما باید یک محل تصفیه کننده آب دیواری داشته باشید و همچنین دارای یک ورودی برق و آب با تامین آب مداوم و تحت فشار کافی باشید.
با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله از مجله روزنو ، برای انتخاب و خرید دستگاه مناسب، سوالات مهمی را که پیش از خرید ، ممکن است در ذهن شما ایجاد شو و باید بدانید جواب داده شده است و شما می توانید از آنها برای انتخاب یک دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب استفاده کنید. اما انتخاب این دستگاه با توجه به نوع آب و سطح آلودگی آن می باشد.
منبع : zelectrosoob-ab

Tag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن