راهنمای بیماران اعصاب و روان برای انتخاب پزشک مناسب

با توجه به تشابهی که بین عناوین رشته های مختلف پزشکی ، خصوصا بیماری های اعصاب و روان وجود دارد بسیاری از بیماران از لحاظ انتخاب پزشک مربوطه و تناسب آن با شکایت و بیماری مورد نظر ،دچار سردرگمی می شوند . لذا تلاش شده تا با بیان ساده جهت راهنمایی بیماران نکات زیر عنوان شود .
البته بسیاری از بیماری ها بین شاخه های مختلف علوم اعصاب و روان مشترک است و ممکن است شکایت بیمار در نهایت به مشاوره و تشریک مساعی دو یا چند رشته مختلف نیاز داشته باشد.

بیماریهای اعصاب و روان
بیماریهای اعصاب و روان

۱- بیماری های داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژی ) :

این رشته مستقیما مربوط به بیماری های جسمی مغز و اعصاب می باشد. شامل آلزایمر ، سکته و خونریزی های مغزی ، صرع و تشنج ، MS ، حرکات غیر ارادی مثل پارکینسون و تیک عصبی ، سردرد و سرگیجه ، درد عضلات و دردهای عصبی دست و پا و کمر و گردن ، بیماری های اعصلب محیطی و ریشه های عصبی نخاع ( مثل دیسک و آرتروز ) و بیماریهای عصبی مادرزادی .
تشخیص و بررسی اولیه بیمارانی که نیاز به جراحی دارند نیز اکثرا توسط این رشته انجام می گردد . همچنین اقدامات تشخیصی مثل نوار مغز ، نوار عصب و عضله ، سونوگرافی عروق مغزی ، و پنانسیل های برانگیخته بینایی ، شنوایی و حسی .
درمان در این رشته بیشتر دارو درمانی و فیزیوتراپی بوده و بیماران اکثرا مزمن و نیاز به درمان طولانی دارند و بعضا مادام العمر نیاز به مراجعات مکرر به پزشک  مربوطه وجود دارد.

۲- بیماری های اعصاب و روان ( روانپزشکی یا سایکیاتری) :

این رشته مستقیما مربوط به بیماری های غیر جسمی اعصاب می باشد . شامل افسردگی ، اضطراب ، جنون و اسکیزوفرنی ، اختلالات رفتاری و پرخاشگری ، اختلالات رفتاری کودکان مثل بیش فعالی و شب ادراری ، و بسیاری از بیماری های روحی دیگر .
درمان در این رشته توام با مشاوره ، روان درمانی و دارو درمانی است که البته تمرکز بیشتر بر درمان دارویی است . بیماران مقاوم در بخش اعصاب و روان بستری می شوند . شوک درمانی (ECT ) در بیمارستان توسط این گروه از متخصصین اعصاب و روان انجام می گردد. همچنین ترک اعتیاد به روش کلاسیک بهتر است توسط این همکاران انجام گردد.

۳- جراحی مغز و اعصاب :

حیطه کاری در این رشته تحصیلی و جراحی از ابتدا جدا از رشته های داخلی است و شامل تمام بیمارانی است که به هر دلیل نیاز به درمان جراحی ، داخل مغز یا نخاع دارند . شامل ضایعات فضاگیر تومورها و خونریزی های مغزی ، ضایعات مادرزادی مغز ، دیسک های گردن و کمر ، تنگی کانال در نخاع ، تومورها و ضایعات فضاگیر نخاع ، اختلالات تکاملی مغز و نخاع و اختلالات شکلی و ترتیب ستون فقرات از گردن تا کمر .
بیماران این رشته بیشتر ، ارجاع از جانب مغز و اعصاب داخلی بوده و درمان بیشتر بر پایه جراحی موارد مقاوم به دارو و فیزیوتراپی می باشد.

۴- روانشناسی و دکترای روانشناس ( سایکولوژی) :

بیماران این حیطه شامل موارد مشابه گروه روانپزشکی هستند که میل کمتری به درمان دارویی داشته و دوست دارند مشکلات روحی از جمله افسردگی، اضطراب ، وسواس ، پرخاشگری و سایر اختلالات رفتاری را با مشاوره برطرف نمایند . انجام تست شخصیت ، تست هوش ، تست یادگیری ، مشاوره های تحصیلی ، مشاوره قبل و بعد از ازدواج ، مشاوره خانواده و رفتار با کودکان ، توسط این همکاران انجام می شود . این گروه از همکاران ، پزشک نمی باشند لذا اجازه تجویز دارو ندارند.

دکتر مهدی کشاورز / فردیس کرج /تلفن :۳۶۵۵۴۹۸۷(۰۲۶) /۰۹۳۳۳۶۱۲۵۴۴

کلیدواژه:دکتر مغز و اعصاب خوب در فردیس کرج ,متخصص مغز واعصاب در کرج , اعصاب و روان کودکان , بیماری های اعصاب محیطی , بیماری های اعصاب موارد خاص , بیماری های اعصاب کودکان ,روانشناسی و دکترای روانشناس , بیماری های اعصاب مربوط به گفتار , انواع بیماری های اعصاب , انواع بیماری های اعصاب روان , انواع بیماری های اعصاب . بیماری های مربوط به اعصاب و روان

شاید دوست داشته باشید :

نظر شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.