ازدواج آسان یا ازدواج ارزان! در موسسات ازدواج آسان چه خبر است؟

هرچند مقوله ازدواج در چند دهه اخیر دغدغه ای مهم برای جوانان و خانواده های آنان محسوب می شود اما، در سال های گذشته با کاهش نرخ ازدواج و رواج پدیده تجرد قطعی مواجه بوده ایم.
به گزارش مجله روزنو به نقل از آرمان، عواملی چون تغییر و تحول در الگوهای رفتاری، اعتقاد به داشتن زندگی آزاد، ادامه تحصیل و ارتقای موقعیت زنان، تغییر شرایط اجتماعی و مشکلات اقتصادی، از دلایلی هستند که برای فرار از ازدواج عنوان می شوند.
براساس آمار ثبت احوال، در سال ۹۴ تعداد ۶۸۵,۳۵۷ ازدواج در دفاتر ازدواج به ثبت رسیده است .

نقش مشکلات اقتصادی

هنگامی که پای صحبت کارشناسان حوزه ازدواج و مسئولان می نشینیم اغلب صحبت از تغییر سبک زندگی و رواج آزادی های اخلاقی در میان جوانان به میان آمده و دلیل کاهش نرخ ازدواج هم همین مسائل عنوان می شود اما، بهتر است گامی فراتر گذاشته و موضوع را ریشه یابی کنیم. در آن صورت است که متوجه خواهیم شد هر چند سبک زندگی در میان جوانان تغییر کرده است اما، مسائل اقتصادی و حتی اجتماعی در کاهش انگیزه ازدواج در میان جوانان نقش عمده ای دارد. پذیرفتن دوران نامزدی در بین افراد نشان دهنده این موضوع است که همه جوانان به خودی خود با پدیده ازدواج مخالفتی ندارند اما، طولانی شدن این دوران نشان دهنده وجود مشکلات اقتصادی از قبیل نداشتن کار مناسب، عدم توانایی در برگزاری مراسم آبرومند و عدم توانایی در تامین جهیزیه است.

کانون ازدواج آسان کرجفعالیت کانون ازدواج آسان

برای تامین این نیاز جامعه، بنگاه ها و موسساتی تحت عنوان کانون ازدواج آسان اقدام به فعالیت کرده اند. خدمات این کانون ها، مخصوص طبقه خاصی از جامعه نبوده و جوانان می توانند با کمک این کانون ها، از خدمات ارزان این طرح شامل، کلیه مراحل ثبت ازدواج رسمی واجرای عقد، تالار پذیرایی مجهز به اتاق عقد، کارت دعوت مراسم، لباس عروسی، آرایش عروس، اتومبیل عروس با تزیین گل، فیلمبرداری و عکس و پذیرایی با میوه و شیرینی برخوردار شوند.

با یک حساب سرانگشتی درمی یابیم هزینه برگزاری جشن عروسی و تهیه میوه و شیرینی و دادن شام به ۳۰۰ میهمان حداقل چیزی حدود پنج میلیون تومان هزینه دارد. علاوه بر این با احتساب هزینه آرایشگاه، لباس عروس و دسته گل و فیلمبردار، در شرایط ایده آل این مبلغ به چیزی در حدود ۱۰میلیون تومان می رسد. در اینجا این سوال مطرح می شود که چگونه این کانون ها همین میهمانی را با تعداد میهمانان مشابه با مبلغی در حدود یک یا دو میلیون تومان بر گزار می کنند؟

دلیل ارزانی خدمات چیست؟

مدیر یکی از کانون های ازدواج آسان واقع در غرب تهران می گوید: در رابطه با تالارها باید بگویم که این کانون ها با برخی تالارها قرارداد دارند و در صورتی که جوانان از طریق این کانون ها اقدام کنند از آنها هزینه ورودی دریافت نمی شود البته این مبلغ برای یک نوع شام و اتاق عقد ساده است و در صورت تمایل جوانان به تغییر منو و سفره عقد باید مابه التفاوت آن را خودشان پرداخت کنند. حسنی ادامه می دهد: در صورتی که مهریه عروس بیشتر از ۱۴ سکه باشد، هزینه محضر را باید خودشان پرداخت کنند چراکه، به دلیل بالابودن مهریه مبلغ بیشتری باید پرداخته شود. او می افزاید: در رابطه با لباس عروس هم چون به صورت کلی خریداری می شوند هزینه کمتری بابت خرید آنها از سوی کانون پرداخت می شود.

علاوه بر این، معمولا کانون های ازدواج آسان با آرایشگاه های زیادی طرف حساب هستند که این آرایشگاه ها طبق قراردادی که با این کانون دارند مبلغ کمی بابت کار خود دریافت می کنند. او تصریح می کند: کانون ها گروه عکاس و فیلمبردار دارند که اگر عروس و داماد کار حرفه ای تری بخواهند یا مثلا درخواست آلبوم دیجیتال بدهند باید مابه التفاوت را خودشان پرداخت کنند. حسنی می افزاید: خدمات ما در حد برگزاری یک میهمانی آبرومند متوسط است و زوج هایی که به این کانون مراجعه می کنند، معمولا می توانند تمام نیازهایشان را در این طبقه رفع کنند و اگر هم بیش از این می خواهند می توانند با پرداخت مبلغی بیشتر مراسمی باب سلیقه خود برگزار کنند.

نظارت بر کانون ازدواج آسان

روز گذشته نیز عباس صلاحی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس٬ با انتقاد از عملکرد برخی مراکز تحت عنوان کانون های ازدواج آسان گفت: وزارت ورزش و جوانان باید با زیرذره بین قرار دادن عملکرد این مراکز پاسخگوی برخی تخلفات آنان باشند. پیرامون این موضوع یک آسیب شناس در گفت وگو با آرمان می گوید: در ابتدا باید مشخص کنیم منظور از ازدواج آسان چیست و اینکه آیا اصلا ازدواج آسان است که بخواهیم آن را آسان بگیریم. بنابراین مسئولان در ابتدا باید عملکرد این کانون ها را مورد ارزیابی قرار دهند و سپس از نظارت بر روی آنها صحبت به میان آورند.
حسن موسوی چلک می افزاید: اگر در این کانون ها مشاوره تخصصی در امر ازدواج صورت می گیرد این یک فرصت است اما، اگر این مراکز از محل درآمدهای خود یا کمک خیرین بخشی از هزینه های ازدواج را برای زوج هایی که تمکن مالی ندارند کاهش می دهند، بهتر است نام آن را ازدواج ارزان بگذاریم نه ازدواج آسان. او ادامه می دهد: بنابراین بهتر است در رابطه با اسم آن بیندیشیم و ببینیم قرار است در آنجا چه کارهایی صورت گیرد و بعد بتوانیم به درستی روی فعالیت ها نظارت کنیم.
منبع:آرمان
کلیدواژه: ازدواج آسان اصفهان , ازدواج آسان شیراز , ازدواج آسان مشهد , ازدواج آسان کرج , ازدواج آسان گلشهر کرج , ازدواج آسان تهران , کانون ازدواج آسان کرج, کانون ازدواج آسان جوانان کرج, کانون ازدواج آسان جوانان کرج البرز, ازدواج آسان است , ازدواج آسان تهران , ازدواج آسان کرج , کانون ازدواج آسان کرج , ازدواج آسان کرج , ازدواج آسان کرج ,ازدواج آسان کرج

Tag

‫8 نظرها

  1. من و همسرم به ……. کرج مراجعه کردیم. اولش کلی با آب و تاب برامون از شرایط و تسهیلات و کیفیت تالارها و لباس عروس و آرایشگاه و … تعریف کردن و گفتن اول باید قرارداد ببندید بعد برید به مراکز مورد قراردادمون سر بزنید. چشمتون روز بد نبینه ، بعد از بستن قرارداد به مبلغ ۱ میلیون رفتیم سراغ آتلیه …….. که کاراش افتضاح بود به حدی که انگار با موبایل عکس گرفته بودن و قیمتش هم فقط ۵۰۰ تومن با آتلیه های متوسط روبه بالا فرق داشت. لباس عروس هاشونم که وااااای قدیمی و چند صد بار تن پوش . گل ماشین عروس هم مصنوعی. آرایشگاه هم که اصلا جزو مراکز شناخته شده نبود و کاراش هم اصلا به روز و شیک نبودن. خلاصه با ۳۰۰ تومن ضرر بقیه پول رو پس گرفتیم. خدا ازشون نگذره که اول زندگی اینطوری مارو پیچوندن

  2. برای اطمینان قبل از دادن پول اول برید آتلیه و لباس عروس بقیه خدماتشونو ببینید حتی مثل مهمون تو یکی از مراسم شرکت کنید اونجوری همه چیز دستگیرتون میشه

  3. دقیقا همین اتفاق هم واسه ما تو کرج پیش اومد.300 تومن هم از پولمون بالا کشیدن و….

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن