علت، علائم و درمان فوری یبوست در سالمندان

یبوست یک عارضه بسیار شایع است که با بالا رفتن سن بروز آن ، افزایش می یابد . لذا افراد سالمند بیشتر از بقیه افراد از آن رنج می برند. یبوست مختص به سالمندان نیست بلکه در همه افراد در هر سنی ممکن است دیده شود لیکن شرایط جسمی سالمندان و نیاز به مراقبت بیشتر ، ایجاب میکند علل و درمان یبوست در سالمندان را دانست . برای درمان این مشکل می‌توان از یک رژیم غذایی غنی از فیبر، مصرف میوه و سبزیجات تازه ، حبوبات و مقدار مناسب مایعات پیروی نمود.
یبوست ، به عنوان یک بیماری در نظر گرفته نمی شود. بلکه یک علامت یا مشخصه از بیماری‌های دیگر است.

علائم یبوست در سالمندان

1-دفع کمتر از دوبار در هفته
2- دفع مدفوع بسیار خشک تر از قبل
3-فشار آوردن بیش از حد معمول هنگام اجابت مزاج
4-تخلیه نشدن کامل روده در یکبار اجابت مزاج

علائم و نشانه های یبوست در سالمندان
علائم و نشانه های یبوست در سالمندان

علل یبوست در سالمندان

یبوست در بزرگسالان می‌تواند به علت های مختلف به طور همزمان رخ دهد که عبارتند از:

– مصرف ناکافی فیبر در رژیم غذایی

مصرف ناکافی فیبر در رژیم غذایی باعث می‌شود تا توده های مدفوع، سبب انبساط و نفخ دیواره روده شوند. در نتیجه مدفوع فشرده شده و با حرکات آهسته در طول راست روده و مقعد حرکت می کند.
در افراد مسن به علت عدم وجود دندان و درست نجویدن غذا ،مشکلات هضم منجر به محدودیت در دریافت غذاهایی با بافت سخت و فیبر ، مانند سالاد ، دانه های کامل ، میوه ها و حبوبات می شود. در نتیجه این افراد بیشتر دچار یبوست می شوند.

– هیدراتاسیون ضعیف

هنگام مصرف فیبر ، اگر فرد از مایعات و نوشیدنی ها به مکیزان کافی استفاده نکند ، فیبر به طور جزئی جذب شده و باعث ایجاد یبوست می شود.
از آنجایی که با افزایش سن ، احساس تشنگی و نیاز به مایعات کاهش می یابد ، مصرف مایعات در سنین بالا بسیار مهم است.
علاوه بر این ، این افراد به خاطر مشکلات خاصی که در بلع برخی مواد غذایی و مایعات دارند و به خاطر ترس از خفگی ممکن است از نوشیدن مایعات اجتناب کنند.
برای پیشگیری و درمان یبوست ، افراد سالمند باید روزانه حداقل بین ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشند.

– عدم تحرک

عدم فعالیت بدنی ، از مهم ترین عوامل در ایجاد یبوست می باشد.
به وجود آمدن تغییرات در سالمندان به دلیل افزایش سن ، مواجه شدن با شکستگی ها ، بیماری ها یا درد ها به جلوگیری از ادامه ریتم طبیعی روده کمک می کند.
علاوه بر این ، کاهش توده عضلانی در این افراد باعث خستگی و محدودیت در انجام فعالیت می شود.

– انجام اعمال آگاهانه و مکرر تاخیر یا مهار تخلیه

هنگامی که این شرایط به صورت عادی اتفاق می افتد، می تواند منجر به از بین رفتن احساس تمایل به دفع زود رس شود.

– بیماری های مختلف گوارشی

انواع بیماری های گوارشی مانند روده تحریک پذیر، بیماری کرون ، هموروئید ، سرطان روده بزرگ و … باعث ایجاد یبوست می‌شوند.

– سایر بیماری ها

بیماری های عصبی همانند زوال عقل ، پارکینسون و غیره و همچنین بیماری‌های غدد درون ریز مانند کم کاری تیروئید در افراد سالمند ممکن است منجر به ایجاد یبوست شود.

– مصرف داروها

مصرف برخی از داروها باعث ایجاد یبوست می شود . با توجه به اینکه اکثر افراد سالخورده، انواع مختلفی از داروها را مصرف می کنند . ممکن است که این داروها اثرات منفی بر ریتم طبیعی روده داشته باشند . این داروها شامل استفاده غیر مستقیم از ملین‌ها ، دیورتیک ها ، آهن و داروهای ضد افسردگی است.

عوارض جانبی یبوست در سالمندان

بیشترین نتیجه منفی ناشی از یبوست ، کاهش کیفیت زندگی سالمند ، کم شدن اشتها ، سخت شدن هضم مواد غذایی و حتی عوض شدن خلق و خوی آن ها
می باشد. مشکلات دستگاه گوارش مانند درد شکم ، نفخ و غیره نیز به طور مکرر اتفاق می افتد.

درمان یبوست در افراد سالمند

افراد سالمند باید از یک رژیم غذایی غنی از فیبر پیروی کنند. توصیه های فعلی برای سالمندان مصرف ۲۰ الی ۲۵ گرم فیبر در روز می باشد.
رسیدن به این رقم بدون استفاده روزانه از سالاد و سه عد میده در هر روز دشوار است. علاوه بر این ، مصرف برنج ، ماکارونی و نان نیز باید محدود شود. همراه با این رژیم غذایی مصرف مایعات و انجام فعالیت های جسمانی ستون های درمان یبوست در سالمندان می باشد.
به منظور تسهیل مصرف سبزیجات خام برای افراد سالمند می توانید گونه های مختلف و رنگارنگ سبزیجات مانند گوجه فرنگی ، مارچوبه ، کاهو و پیاز را به صورت ریز خرد کرده و یا آنها را رنده کنید. همچنین برای استفاده از میوه ها نیز می توان از آب میوه طبیعی استفاده نمود.
مصرف حبوبات نیز یک منبع خوب برای مبارزه با یبوست می باشد.
انجام فعالیت های فیزیکی سازگار با خصوصیات و شرایط سالمندان تا حد زیادی به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند. به همین دلیل پیاده روی ، شنا و انجام ورزش‌های سبک توصیه می شود.
یکی دیگر از منابع مفید برای جلوگیری از تجمع و تاخیر در خروج مدفوع ، مخلوط کردن غذاهای مختلف در دماهای مختلف و شدید است.
به عنوان مثال یک سوپ گرم یا پوره با بستنی یا میوه ی سرد باعث افزایش حرکات رود و دفع آسان تر مدفوع می شود.
مصرف آب آلبالوی طبیعی نیز یک روش شناخته شده می باشد ، که توسط بسیاری از افرادی که دچار یبوست شده اند استفاده می شود. آب آلبالو می تواند ریتم منظم روده را تنظیم کند.

درمان خانگی یبوست

– استفاده از آلو

افراد سالمندی که دارای یبوست می باشند ، می توانند با مصرف آلو یا آب آلو حرکات روده را تنظیم کرده و یبوست خود را برطرف کنند.

– ترنجبین

شربت ترنجبین یکی دیگر از درمان های خانگی است که از نفخ روده جلوگیری کرده و باعث حرکات سریع غذا در روده می شود.
کافیست یک قاشق غذاخوری ترنجبین را با یک لیوان شیر مخلوط کرده و بجوشانید و این مخلوط را میل کنید.

– استفاده از انجیر یا شربت انجیر

انجیر یک نوع ملین بوده و باعث دفع راحت مدفوع می شود.
برای استفاده از انجیر می توان هم از میوه تازه انجیر استفاده نمود و هم تعدادی انجیر خشک را انقدر جوشانید تا کاملا له شود ، سپس این مخلوط را از صافی رد نموده و روزی ۱ تا ۲ بار به اندازه یک تا دو قاشق غذاخوری میل کنید.

پیشگیری و درمان یبوست در سالمندان

مصرف بیشتر مایعات ، افزایش تحرک بدنی ، مصرف بیشتر مواد حاوی فیبر ، مصرف آلو-میوجات –سبزیجات و سبوس و در صورت عدم بخبودی میتوان از داروهای ملین تحت نظر پزشک استفاده کرد.
منبع

Tag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن